• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-02-27
Suplementacja

Witamina D dla niemowląt

Suplementacja witaminy D rekomendowana jest szczególnie w okresie jesienno-zimowym, od października do kwietnia. Wówczas, ze względu na mniejsze nasłonecznienie, nasza skóra nie jest w stanie wytwarzać jej sama. Jednak niemowlęta powinny ją przyjmować codziennie przez pierwszy rok życia.

 Witamina D dla niemowląt - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Właściwości witaminy D - dlaczego niemowlęta jej potrzebują?

 • Zapobiega ona krzywicy kości i zębów, próchnicy, opóźnionemu ząbkowaniu i zaburzeniom pracy mięśni,

 • Odpowiada za prawidłowy rozwój zębów i kości,

 • Wspiera układy: odpornościowy, nerwowy i mięśniowy,

 • Ułatwia wchłanialność wapnia – wzmacnia kości, zapobiega ich łamliwości. 


  Niedobór witaminy D u niemowląt – jak rozpoznać objawy?

  Niedobór witaminy D u niemowląt daje szereg różnych objawów, których zaobserwowanie – przez lekarza bądź rodziców – pozwoli na wdrożenie szybkiej diagnostyki opartej na badaniach krwi oraz na dobranie właściwej dawki suplementu. Jak rozpoznać niedobór witaminy D u niemowlęcia? Może on charakteryzować się obniżeniem siły mięśni, powolnym zrastaniem ciemiączka, wolniejszym niż u rówieśników wyrzynaniem się i rośnięciem zębów, opóźnionym rozwojem ruchowym, pogrubieniem miejsc, w których kości łączą się z chrząstkami (obserwowane zwłaszcza w stawach), a także koślawieniem kolan u niemowląt wstających. Dodatkowo objawem niedoborów witaminy D mogą być u niemowląt zaburzone ruchy robaczkowe jelit, a co za tym idzie – zaparcia lub biegunka. W badaniach okresowych i profilaktycznych, które wykonuje się u każdego noworodka, na niedobór witaminy D mogą wskazywać: spadek aktywności komórek budulcowych tkankę kostną, spadek aktywności komórek nerwowych oraz zmniejszenie poziomu kolagenu, niezbędnego do prawidłowego rozwoju skóry, kości i oczu.

Dawkowanie witaminy D u niemowląt

 • Dzieci urodzone przedwcześnie – 400-800 IU/doba

 • Niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/doba (niezależnie od sposobu żywienia)

 • Niemowlęta od 7 do 12 miesiąca – 400-600 IU/doba (jeśli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym lub innymi produktami dawkę witaminy D w formie suplementu należy ustalić z lekarzem)


W kolejnych latach, wraz ze wzrostem dziecka, wzrasta dawkowanie dzienne witaminy D. Należy jednak podczas suplementacji pamiętać o tym, że dawka uzależniona jest od wagi dziecka. W przypadku dzieci otyłych dawka jest jeszcze wyższa. Optymalną ilość witaminy D zapewni D-Vitum dla niemowląt: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/oleofarm-d-vitum-witamina-d-dla-niemowlat-twist-off-96-kaps,6152.html. Nie bez znaczenia jest forma, w jakiej dostępny jest preparat D-Vitum. Dzięki kapsułkom twist-off, jego dawkowanie jest znacznie ułatwione. W przeciwieństwie do formy kropelkowej, umożliwia podanie dokładnej, zalecanej dawki witaminy D dziecku.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Będąc w ciąży, zwracasz szczególną uwagę na to, by dziecko, które nosisz pod sercem, dobrze...
CZYTAJ
DHA jest kwasem tłuszczowym z rodziny niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT – omega 3. Kwasy...
CZYTAJ
Witamina D jest niezwykle ważna dla organizmu dziecka – zarówno dla jego wzrostu, rozwoju jak...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia