2016-01-25
Suplementacja

Witamina K

Mimo, iż witamina K znana jest od dawna, to dopiero w ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie jej aktywnością i dobroczynnym działaniem na organizm człowieka. Witamina K znana jest przede wszystkim z udziału w procesie krzepnięcia krwi. Jej niedobór jest przyczyną krwawień i trudno gojących się ran, a nieleczony może doprowadzić do groźnych powikłań. Takie właśnie funkcje ma fitochinon czyli witamina K1. Najwięcej jest jej w zielonych warzywach (szpinak, jarmuż, brokuły, sałata, kapusta). Z pożywienia, witamina K1 dostaje się do wątroby i tam bierze udział w kaskadzie mechanizmów aktywujących proces krzepnięcia.

 Funkcje, źródła i właściwości witaminy K - sprawdź najważniejsze informacje!
Spis treści

Funkcje i właściwości witaminy K

Witamina K ma jeszcze jedną ważną funkcję – uczestniczy w transporcie wapnia z krwi do kości. Takie działanie ma ogromne znaczenie w profilaktyce osteoporozy oraz chorób sercowo-naczyniowych. Ze względu na budowę chemiczną, tej funkcji nie będzie spełniać witamina K1 (jest słabo wchłaniana). Jednak w rodzinie witamin K znajduje się menachinon, czyli witamina K2. Jest ona syntetyzowana w jelicie, wykorzystywana w wątrobie w procesie krzepnięcia krwi i dalej dystrybuowana przez krew do tkanek. Mechanizm witaminy K2 w postaci MK-7 (oznaczenie ma związek z budową chemiczną cząsteczki) polega na aktywacji białek transportujących wapń z tętnic do kości. Badania naukowe dowodzą, iż suplementacja witaminy K2 u osób z grupy ryzyka, nie tylko zapobiega osteoporozie i chorobom układu krążenia, ale może również cofnąć proces zwapnienia tętnic i poprawić elastyczność naczyń. Witamina K2 w dawce 45 µg dziennie to porcja dająca efekt w zakresie poprawy mineralizacji kości. Natomiast większe dawki ok. 100 µg dziennie są wskazane dla osób walczących ze zwapnieniem tętnic.

Kiedy warto rozpocząć suplementację witaminą K?

Osoby, u których suplementacja witaminy K2 może okazać się korzystna, to dzieci (ze względu na większy metabolizm zachodzący w kościach) i osoby po 40 roku życia. Zapotrzebowanie na witaminę K2 może wzrosnąć również po antybiotykoterapii (wówczas zachwiana jest naturalna flora bakteryjna produkującą tę witaminę), po terapii kortykosteroidami (zwiększone ryzyko zachorowalności na osteoporozę) oraz u kobiet w wieku menopauzalnym. Suplementacja witaminy K2 w przypadku osób po incydentach sercowo-naczyniowych oraz przyjmujących leki przeciwzakrzepowe, powinna być stosowana po konsultacji z lekarzem.

Na rynku farmaceutycznym znajduje się kilka preparatów zawierających w swoim składzie witaminę K2 w postaci MK-7. Godnym polecenia jest preparat firmy Solgar. Produkt ten to ekstrakt z Natto – potrawy japońskiej, zawierającej największa porcję naturalnej witaminy K2. Inne preparaty dostępne na rynku to: Kinon, Kalcikinon, Kinon D3 oraz produkty firmy Swanson. Więcej preparatów witaminowych znajdziesz w kategorii "Witaminy i minerały".

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia