2018-04-05
Suplementacja

Witamina słońca – co to jest i jak ją przyjmować?

Witamina słońca, czyli inaczej witamina D, jest jedną z najważniejszych dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Choć większość osób kojarzy ją jedynie z profilaktyką krzywicy i osteoporozy, pełni znacznie więcej funkcji w organizmie.

 Witamina słońca – co to jest i jak ją przyjmować? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Witamina D – co warto o niej wiedzieć?


Nie bez powodu witamina D nazywana jest witaminą słońca. Witamina D dzieli się na dwa związki: ergokalcyferol (witaminę D2) i cholekalcyferol (witaminę D3). Pierwszą z nich znajdziemy w roślinach oraz grzybach, drugą natomiast w produktach pochodzenia zwierzęcego.


Witamina D3 powstaje również na skutek syntezy skórnej w wyniku promieniowania słonecznego. Jej niedobory można zatem uzupełnić poprzez przebywanie na słońcu. Stąd nazwa – witamina słońca. Najlepsze efekty przynosi ekspozycja słoneczna w godzinach największego nasłonecznienia - między godzinami 12 a 15. W tym czasie wystarczy przebywać na słońcu przez 15 minut, mając odsłonięte 25% ciała, do czego wystarczą krótkie rękawy podkoszulki lub spodenki czy spódniczka odsłaniające łydki. Należy jednak pamiętać, że stosowane w okresie letnim filtry przeciwsłoneczne, niezbędne do zabezpieczenia skóry przed poparzeniem sprawiają, że synteza witaminy D przez skórę może być niewystarczająca. W takich wypadkach lepszym – bo pozwalającym na dostarczenie do organizmu witaminy D bez ryzyka poparzeń słonecznych – jest jej suplementacja.


Warto dbać o prawidłowy poziom witaminy słońca w organizmie nie tylko w trosce o zdrowe kości i zęby, ale też chcąc zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mięśni, wchłanianie wapnia i fosforu oraz utrzymanie właściwego poziomu wapnia we krwi. Nie bez znaczenia jest też wpływ, jaki ma ona na układ immunologiczny, bowiem stymuluje jego prawidłowe funkcjonowanie i wzmacnia odporność, broniąc organizm przed częstymi infekcjami.


Witamina D, podobnie jak witaminy A, E i K, jest rozpuszczalna w tłuszczach, co oznacza, że ulega magazynowaniu w tkance tłuszczowej i wątrobie, Przy wyborze odpowiedniego prepratu do jej suplementacji, warto zwrócić uwagę na to, czy w kapsułce oprócz witaminy D, występuje olej, który ma wpływ na jej lepsze wchłanianie. Preparatem, który dostarcza witaminy D, w połączeniu z olejem lnianym, jest Vimont witamina D3 forte 1000 IU: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/vitrum-d3-forte-120-kaps,4805.html Produkt ten występuje w formie łatwych do połknięcia, miękkich kapsułek.

Skutki niedoboru witaminy słońca

Witamina D ma wpływ na cały organizm, niezależnie od wieku. Na jej niedobory są jednak najbardziej narażone niemowlęta, dzieci, młodzież w okresie intensywnego wzrostu, a także seniorzy. Niedobór sprzyja rozwojowi krzywicy, osteoporozie oraz osteomalacji. Ponadto, niedostateczna ilość witaminy D powoduje bolesne skurcze, wzrost ryzyka rozwoju otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy, chorób zapalnych i autoimmunologicznych, a także nowotworów. W okresie życia płodowego natomiast może doprowadzić do zaburzenia rozwoju mózgu dziecka, co zwiększa ryzyko wystąpienia schizofrenii i autyzmu. Mimo magazynowania w organizmie i nawet w przypadku przebywania w okresie letnim w dużych ilościach na słońcu, należy pamiętać o dbaniu o prawidłowy poziom witaminy słońca w organizmie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Niedobór witaminy D w organizmie stanowi obecnie problem zdrowia publicznego. Deficyty tej witaminy towarzyszą zespołom...
CZYTAJ
Witamina D3 (cholekalcyferol) – to związek, któremu pod względem chemicznym zdecydowanie bliżej do hormonów i...
CZYTAJ
Na zdrowie i dobre samopoczucie składają się przede wszystkim wartościowa, zbilansowana dieta oraz regularna aktywność...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia