• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 129 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 129 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2016-12-20
Suplementacja

Witaminy dla kobiet w ciąży

Dostępne w aptekach witaminy dla kobiet w ciąży powinny być jedynie uzupełnieniem odpowiednio zbilansowanej diety, niemniej badania potwierdziły, że ich przyjmowanie pozytywnie wpływa na zdrowie dzieci. Suplementy zawierające minerały i witaminy dla kobiet w ciąży powinny posiadać w swoim składzie przede wszystkim kwas foliowy, jod, żelazo, magnez i wapń.

 Witaminy dla kobiet w ciąży - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zapytaj lekarza lub farmaceutę o witaminy dla kobiet w ciąży

O tym, jak ważnym uzupełnieniem diety są witaminy dla kobiet w ciąży dzisiaj nie trzeba już przekonywać, niemniej przed wyborem odpowiedniego zestawu należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze to, czy ciąża przebiega prawidłowo. Zresztą, nawet jeśli tak, nie zaszkodzi jeśli to właśnie lekarza lub zaufanego farmaceuty poprosisz o polecenie ci najlepszego ich zdaniem preparatu zawierającego witaminy dla kobiet w ciąży.

W przypadku występowania w trakcie ciąży dolegliwości lub powikłań konsultacja z lekarzem jest już nieodzowna. Na rynku dostępnych jest wiele witamin dla kobiet w ciąży. Znaczna większość spośród nich opatrzona jest na opakowaniu odpowiednimi symbolami. Nie znaczy to jednak, że dokonać wyboru witamin dla kobiet w ciąży możemy bez zastanowienia, a w przypadku problemów zdrowotnych – bez konsultacji z lekarzem.

Musimy pamiętać i o tym, że wraz z upływem czasu zmienia się zapotrzebowanie na konkretne minerały i witaminy dla kobiet w ciąży. Po inny preparat należy sięgnąć na etapie planowania ciąży, po inny w trakcie trzeciego trymestru, po inny po porodzie. Jeśli na początku zaleca się wybór preparatu zawierającego minerały i witaminy dla kobiet w ciąży, w których przeważać będzie kwas foliowy i jod, tak już po przyjściu na świat dziecka warto zaopatrzyć się w zestaw posiadający w swym składzie żelazo, wapń i cynk.

Nie każdy zestaw witamin dla kobiet w ciąży jest właściwy

Na rynku znajduje się obecnie ogromna liczba zestawów zawierających witaminy dla kobiet w ciąży i jak nie trudno się domyślić, różnią się one zarówno składem jak i ceną. Tańsze preparaty witaminowe, niededykowane bezpośrednio kobietom spodziewającym się potomstwa, bardzo często nie są w stanie sprostać Twoim potrzebom, dlatego jeśli już zdecydujesz się na zakup witamin dla kobiet w ciąży, wybieraj spośród zestawów, które zostały stworzone z myślą o tobie. Pamiętaj przy tym, że w ciąży niepożądany jest zwłaszcza nadmiar sodu, fosforu i witaminy A.

Najważniejsze witaminy dla kobiet w ciąży

Najlepsze zestawy zawierające witaminy dla kobiet w ciąży uwzględniają potrzeby przyszłych matek. A te są pod tym względem bardzo duże i dlatego nawet najlepiej zbilansowana dieta nie zawsze jest w stanie dostarczyć ich w optymalnym stopniu.

Bardzo ważny jest zwłaszcza kwas foliowy (folacyna), którego przyjmowanie zaleca się już na trzy miesiące przed planowanym poczęciem, a który szczególnie ważny jest także podczas pierwszego trymestru ciąży. Ta niezbędna witamina dla kobiet w ciąży pomaga i dziecku (zapobiega wadom układu nerwowego i rdzenia kręgowego), i mamie, zwłaszcza gdy zmagasz się z problemami ze snem oraz zmęczeniem. 

Innymi bardzo istotnymi minerałami i witaminami dla kobiet w ciążyjod (pomaga w prawidłowym rozwoju umysłowym dziecka), żelazo (zapobiega niedokrwistości), witamina C (poza tym, że dzięki niej wchłaniane jest żelazo to również skutecznie uodparnia organizm), magnez oraz wapń (zwłaszcza ten drugi zapobiega nadciśnieniu). Oczywiście lista witamin dla kobiet w ciąży jest dłuższa, niemniej wymienione należą do najważniejszych.

W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów zawierających witaminy dla kobiet w ciąży, znajdziesz je na: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/witaminy-i-mineraly,342.html

Dodatkowe składniki witamin dla kobiet w ciąży

W poszczególnych dostępnych w aptekach preparatach zawierających witaminy dla kobiet w ciąży znajdują się również dodatkowe składniki. Często jest to żurawina, która pomaga w walce z dolegliwościami układu moczowego, a oprócz niej także mięta i doskonale sprawdzający się w przypadku nudności imbir.

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że jeśli zmagasz się z problemami zdrowotnymi różnic w składzie poszczególnych preparatów nie należy bagatelizować i zawsze w takich przypadkach, przed dokonaniem wyboru zestawu zawierającego witaminy dla kobiet w ciąży, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wówczas bowiem nawet znajdująca się w preparacie witamina C może okazać się dla ciebie niebezpieczna.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym jej organizm ma specjalne zapotrzebowanie na...
CZYTAJ
Ciąża to wyjątkowy czas dla każdej przyszłej mamy. To nie tylko czas oczekiwania na narodziny...
CZYTAJ
W czasie ciąży w organizmie mamy i dziecka zachodzi wiele zmian. Aby zmiany te przebiegały...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia