x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
Czy masz już uzupełnioną apteczkę na jesień? 🍂🤒 Nie daj się zaskoczyć chorobie! 🤜 Kliknij i sprawdź! 👆
2021-08-17
Zioła i preparaty naturalne

Właściwości lecznicze lukrecji. Na co pomaga?

Szukasz produktu, który pomoże złagodzić uporczywy kaszel i oczyścić drogi oddechowe? A może chcesz w naturalny sposób wspomóc pielęgnację jamy ustnej lub potrzebujesz czegoś, co wesprze ochronę Twojej delikatnej skóry twarzy? Poznaj lukrecję – roślinę o wspaniałym, słodkim smaku i niezwykłych właściwościach, która może być wykorzystywana na wiele sposobów. Dowiedz się, kiedy warto po nią sięgnąć.

 Lukrecja
Spis treści

Jak rozpoznać lukrecję?

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem lukrecji jest Glycyrrhiza Glabra, czyli lukrecja gładka. To bylina, która rośnie dziko w Europie Południowej i Azji Południowo-Zachodniej, jednak obecnie jest często uprawiana w przydomowych ogródkach także w Polsce. O właściwościach lukrecji wiedziano już w starożytności. Szczególnie ceniono ją w Chinach, gdzie odgrywała niezwykle ważną rolę w regionalnym lecznictwie. Do dziś stanowi niezbędny składnik wielu preparatów. Lukrecję bardzo łatwo rozpoznać. Wyróżniają ją:

  • długie, ok. 1,5-2 m, zdrewniałe kłącze, z którego wyrasta prawie 2 m łodyga, 
  • drobne jasnokremowe lub fioletowe kwiaty zebrane na końcu łodygi w groniaste kwiatostany, 
  • ciemnozielone, jajowate liście, które składają się z pojedynczych kilkunastu mniejszych listków.

Jest bardzo prosta w uprawie, co jest jej największą zaletą. Może rosnąć w jednym miejscu nawet przez kilka lat i nie przeszkadza jej słońce, więc doskonale odnajduje się w polskich warunkach. Lukrecja jest szczególnie popularna w Belgii, Niemczech i krajach skandynawskich, gdzie najczęściej można spotkać ją jako składnik cukierków i innych słodyczy. Jednak to nie jedyne jej właściwości.


Co zawiera lukrecja?

Surowcem, który jest wykorzystywany zarówno w produkcji słodyczy, jak i medycynie oraz kosmetyce, jest korzeń lukrecji. To on stanowi źródło cennych składników aktywnych, takich jak:

  • saponiny triterpenowe – zawierają glicyryzynę, która nadaje lukrecji charakterystyczny, słodki smak. Wspiera ona działania zatrzymujące wodę w naskórku, dzięki czemu wspomaga nawilżanie skóry[1] , 
  • flawonoidy – to antyoksydanty, które pomagają w walce, np. z chorobą wieńcową, stanami zapalnymi i wirusami. Dzięki swoim właściwościom wspierają także eliminowanie skutków stresu oksydacyjnego oraz wspomagają ochronę przed zbyt wysokim poziomem cholesterolu[2] , 
  • olejek eteryczny, polisacharydy, witaminy z grupy B, białka i aminokwasy.

To dzięki tym składnikom korzeń lukrecji wykazuje dużą aktywność biologiczną, przez co może być szeroko wykorzystywany w medycynie i kosmetyce[3] .


Jakie właściwości ma korzeń lukrecji?

Właściwości korzenia lukrecji są często niedoceniane. Jednak ta niepozorna roślina może pomóc Ci uporać się z wieloma problemami. Dzięki swoim właściwościom wspomaga: 

  • łagodzenie skutków osteoporozy[4] , 
  • odbudowę śluzówki układu pokarmowego, 
  • regulowanie wydzielania trzustkowego, 
  • redukcję objawów zgagi, 
  • łagodzenie rumienia, który powstał przez nadmierną ekspozycję na słońce, 
  • zmniejszanie obrzęków i cellulitu, 
  • ochronę i pielęgnację jamy ustnej, 
  • zapobieganie rozwijaniu się stanów zapalnych, 
  • rozświetlanie i wybielanie skóry, 
  • tonizowanie i odświeżanie[5] .

Nic dziwnego, że korzeń lukrecji był i nadal jest chętnie wykorzystywany przez wiele osób, jako wsparcie codziennej pielęgnacji skóry oraz pomoc w walce z dolegliwościami układów pokarmowego czy oddechowego.


Aby przygotować napar, należy zalać korzeń lukrecji (pół łyżki) zimną wodą, a następnie zagotować i trzymać pod przykryciem około 10 minut. Następnie napar należy przecedzić i ostudzić. Tak przygotowany płyn można spożywać dwa razy dziennie.


W jakich produktach jest korzeń lukrecji?

Korzeń lukrecji można wykorzystać na wiele różnych sposobów – zarówno doustnie, jak i zewnętrznie. Ze względu na jego wszechstronne właściwości, znajdziesz go np. w: 

  • produktach ochronnych do pielęgnacji skóry twarzy, zwłaszcza dojrzałej, wrażliwej i potrzebującej nawilżenia, 
  • kosmetykach do opalania,
  • preparatach do higieny jamy ustnej i pasty do zębów,
  • kosmetykach przeznaczonych do cer problematycznych, np. trądzikowej, młodzieńczej lub podrażnionej, 
  • produktach do stóp, 
  • dezodorantach, 
  • preparatach do masażu, kąpieli i pod prysznic, 
  • pomadkach i balsamach do ust[6].

Oprócz tego stanowi częsty składnik mieszanek herbacianych i innych produktów przeznaczonych dla osób, które zmagają się np. z zapaleniem błony śluzowej żołądka czy innymi problemami gastrologicznymi. Korzeń lukrecji oferuje prawdziwe bogactwo składników aktywnych, które mogą pomóc w poprawie zdrowia i urody.


Przypisy:

  1. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_158-164.pdf
  2. https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/download/2490/2500/3211
  3. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_158-164.pdf
  4. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2016/09/pf_2016_106-110.pdf
  5. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_158-164.pdf
  6. http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2017/09/pf_2017_158-164.pdf
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
W jamie ustnej każdego z nas żyje nawet 50 miliardów bakterii. Choć większość nie jest...
CZYTAJ
Refluks, wrzody, niestrawność... to tylko niektóre z dolegliwości żołądkowych, które napotykamy w codziennym życiu. Często ich...
CZYTAJ
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia