2021-07-27
Porady

Wpływ cholesterolu na wątrobę. O czym trzeba wiedzieć?

Szacuje się, że nawet 61% osób powyżej 40. roku życia zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu. Chociaż substancja ta jest niezbędna, należy zadbać o jej optymalne stężenie. Okazuje się bowiem, że wpływa na funkcjonowanie wątroby. Dowiedz się więcej na ten temat.


Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów, który spełnia niezwykle ważne funkcje. Odpowiada między innymi za metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów, czy neutralizacją oraz usuwaniem szkodliwych substancji.

 Wpływ cholesterolu na wątrobę
Spis treści

Cholesterol – czym jest?

Cholesterol jest substancją tłuszczową, która występuje we krwi oraz wszystkich komórkach. Odpowiada za tworzenie niektórych hormonów, bierze udział w syntezie witaminy D3, a także uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych (jest ich składnikiem), jest budulcem błon komórkowych.


Warto podkreślić, że nawet 80% cholesterolu powstaje w wątrobie, zaś 20% tej substancji pozyskiwana jest z pożywienia. Cholesterol jest związkiem nierozpuszczalnym we krwi, więc aby mogło dochodzić do jego transportu, przyjmuje postać lipoproteiny- połączenie białka i tłuszczu. Występują ich dwa rodzaje: HDL i LDL. Problem zdrowotny pojawia się wówczas, gdy w organizmie pojawia się przewaga cholesterolu LDL nad cholesterolem HDL. Najkorzystniejsza dla organizmu jest sytuacja, gdy mamy wyższy stosunek HDL do LDL. Dlaczego? 

 • Frakcja LDL (lipoproteiny o małej gęstości) odpowiadają za transport cholesterolu do poszczególnych komórek- tam gdzie są w danej chwili niezbędne. Niekiedy nadmiar cząsteczek LDL odkłada się m.in. w blaszkach miażdżycowych, czego konsekwencją może być rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego. 
 • Frakcja HDL (lipoproteiny o dużej gęstości) bierze udział w transporcie cholesterolu z komórek pozawątrobowych do wątroby. Jej główną funkcją jest działanie przeciwmiażdżycowe, ale również antyoksydacyjne i przeciwzapalne.


Jak cholesterol wpływa na wątrobę?

Kondycja wątroby w dużej mierze zależy od sposobu odżywiania. Nie służą jej między innymi: 

 • produkty będące źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, 
 • wyroby zawierające tłuszcze trans, 
 • produkty bogate w sztuczne dodatki, konserwanty itp., 
 • picie alkoholu i palenie papierosów, 
 • niektóre leki, toksyny (np. metale ciężkie), 
 • spożywanie napojów słodzonych cukrem.

Powyższe elementy diety przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu LDL, przy jednoczesnym obniżeniu poziomu HDL, który może odpowiadać za przeciążenie wątroby.


Poznaj sposoby na obniżenie cholesterolu

Zmiana dotychczasowego stylu życia wpłynie korzystnie na zdrowie – pozwoli na obniżenie poziomu cholesterolu. To z kolei przyczyni się do poprawy kondycji wątroby, która – choć wykazuje zdolność do samoregeneracji – może odmówić posłuszeństwa. 

 • Zmniejsz spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych

Znajdziesz je m.in. w pełnotłustym mleku, serach żółtych, mięsie, maśle. Zawierają go również: olej kokosowy, olej palmowy. 

 • Wyeliminuj tłuszcze trans

Źródłem tłuszczów trans są niektóre gotowe wyroby cukiernicze, margaryna, krakersy, paluszki, ser topiony, zupy w proszku. Musisz jednak dokładnie czytać etykiety, ponieważ tłuszcze tego typu występują pod postacią uwodornionych lub częściowo utwardzonych tłuszczów. 

 • Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych

Tego typu produkty zawierają duże ilości konserwantów czy sztucznych barwników – syntetycznych składników, które mogą przyczyniać się do uszkodzenia wątroby.

 • Zasmakuj w ziołach

W walce z podwyższonym poziomem cholesterolu mogą pomóc zioła. Badania naukowe wykazują dobroczynne oddziaływanie zielonej herbaty, czarnuszki siewnej. 

 • Wspomóż się karczochem zwyczajnym

Wiele się mówi o dobroczynnych właściwościach karczocha zwyczajnego na wątrobę. Jego regularne spożywanie, np. w postaci suplementów diety wspiera pracę tego narządu. Metaanalizy pokazują, że przyjmowanie ekstraktu z karczocha zwyczajnego może prowadzić do obniżenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz trójglicerydów. 

 • Wyeliminuj używki

Chcąc wesprzeć kondycję wątroby, warto zrezygnować z używek – szczególnie alkoholu. W przypadku spożywania go w nadmiernej ilości, narząd ten musi wykonać ciężką pracę związaną z detoksykacją szkodliwych substancji.

 • Ogranicz przyjmowanie leków

Statystyki pokazują, że Polacy przyjmują nawet do 2 mld tabletek rocznie. To zdecydowanie za dużo, co może niekorzystnie odbić się na pracy wątroby. Aby zadbać o jej kondycję, należy ograniczać się do przyjmowania tych preparatów, które są niezbędne.


Jeżeli chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na codzienną dietę. Wyeliminowanie produktów pogarszających kondycję wątroby i przyczyniających się do wzrostu poziomu cholesterolu, pozwoli uniknąć wielu poważnych chorób.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Brak aktywności fizycznej, rozwijający się przemysł spożywczy i zmiana nawyków żywieniowych sprawiają, że rośnie odsetek...
CZYTAJ
Cholesterol, którego część powstaje w wątrobie, a część pochodzi ze spożywanego pokarmu, jest niezbędnym składnikiem...
CZYTAJ
Bez cholesterolu organizm nie może normalnie funkcjonować, ale gdy jego poziom przekracza normę, staje się...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia