Legalna apteka
2017-03-27
Dolegliwości i choroby

Wpływ stresu oksydacyjnego na narząd wzroku

Stres oksydacyjny, inaczej obciążenie tlenowe, to niebezpieczny dla organizmu stan, który może doprowadzić do wielu groźnych chorób, nawet nowotworowych. Są na niego szczególnie narażone osoby żyjące w ciągłym stresie, napięciu nerwowym, zanieczyszczonym środowisku i źle odżywiające się.

 Wpływ stresu oksydacyjnego na narząd wzroku - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wraz z wiekiem mechanizmy obronne ulegają osłabieniu i wzrasta ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny to stan, w którym dochodzi do zaburzenia równowagi między wolnymi rodnikami (utleniaczami) i antyoksydantami (przeciwutleniaczami) w organizmie. Wolne rodniki powstają w trakcie każdego oddechu jako część przetwarzanego w energię tlenu i mają zdolność uszkadzania biocząsteczek białek, tłuszczów, a nawet DNA komórek, doprowadzając do ich mutacji. Ich destrukcyjnemu działaniu zapobiegają przeciwutleniacze, usuwające nadmiar wolnych rodników z organizmu. Do przeciwutleniaczy należą przede wszystkim witaminy C, A, E, karotenoidy i polifenole, które znaleźć można w pożywieniu. Przeciwutleniaczem wytwarzanym przez sam organizm jest glutation, który koncentruje się przede wszystkim w wątrobie.

Stres oksydacyjny a wzrok

Prowadząc zdrowy tryb życia i prawidłowo się odżywiając nie należy się obawiać, że wolne rodniki zaszkodzą oczom. Wysoki metabolizm siatkówki u osób prowadzących zdrowy tryb życia umożliwia funkcjonowanie licznych osłon antyoksydacyjnych, które efektywnie zwalczają wolne rodniki. Problemy mogą zaistnieć w takim przypadku dopiero przy okazji wystąpienia przewlekłych chorób lub stanów zapalnych. Jednak w wyniku niezdrowej diety i stylu życia niedowidzenie i zmęczenie narządu wzroku może pojawić się znacznie wcześniej, nawet w bardzo młodym wieku. Stres oksydacyjny zagraża wówczas uszkodzeniem bardzo delikatnych naczyń włosowatych w oczach. Wolne rodniki wywołują w nich stan zapalny, uszkadzając ich strukturę, wywołując nieszczelność i wysięki osocza krwi. Mogą wywoływać również zatory, zakrzepy i skurcze naczyń siatkówki. Wolne rodniki mogą też uszkadzać fotoreceptory oka.

Witaminy dla oka

Już nawet niewielkie niedobory witamin prowadzą do niebezpiecznych zaburzeń: kurzej ślepoty, chorób plamki żółtej w oku czy światłowstrętu. Długotrwały ich niedobór, czyli tzw. awitaminoza może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku. Zareagowanie przy pierwszych symptomach osłabienia wzroku może pomóc odbudować osłonę antyoksydacyjną.


Do najważniejszych antyoksydantów, które łatwo można pozyskać z pożywienia należą: beta-karoten, prekursor witaminy A, witaminy E oraz C, a także składniki mineralne: cynk, mangan i selen. Równie ważnymi dla prawidłowego funkcjonowania wzroku są naturalne pigmenty siatkówki: luteina i zeaksantyna. To wysokoenergetyczne filtry, które chronią przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym oraz podobnie do antyoksydantów witaminowych, przeciwdziałają wolnym rodnikom. Kompleksowe wsparcie wzroku i ochronę przed stresem antyoksydacyjnym zapewnia preparat Nutrof Total: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/nutrof-total-60-kaps,3805.html. W jego skład wchodzą: luteina, zeaksantyna, niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-3, wyciąg z winogron, witamina C, witamina E, cynk, miedź i selen. Wszystkie działają na struktury komórkowe, chroniąc oczy przed stresem oksydacyjnym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Coraz więcej osób skarży się na problemy z oczami. Nic w tym dziwnego. Praca przed...
CZYTAJ
W okresie letnim promienie słoneczne są dla nas wyjątkowo niebezpieczne, dlatego na ciało stosujemy kremy...
CZYTAJ
Żyjemy w ciągłym biegu i napięciu. Wydaje się nam, że tempo życia jakie narzuca nam...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia