• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2017-03-22
Suplementacja

Wpływ witaminy K2 na kondycję kości

Bez wątpienia najważniejszym składnikiem odpowiadającym za dobrą kondycję kości jest wapń. Witaminą odpowiedzialną za jego prawidłowe wiązanie się jest witamina K2. Odpowiada za aktywację hormonu białkowego (osteokalcyny), niezbędnego do procesu wiązania wapnia w matrycy kości. W wyniku tego procesu wapń zostaje umieszczony dokładnie w miejscu, w którym jest na niego zapotrzebowanie.

 Wpływ witaminy K2 na kondycję kości - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Wpływ witaminy K2 na szkielet kostny człowieka

Witamina K2 jest zatem niezbędna, aby układ kostny funkcjonował prawidłowo. Jej niedobór lub złe przyswajanie przez organizm powoduje spadek gęstości kości, a także wzrost ryzyka wystapienia osteoporozy oraz łamliwość kości. Witamina K2 może poprawić zdrowie kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Ta powszechnie występująca, zwłaszcza u kobiet, choroba jest ściśle powiązana z niedoborami witaminy K2. W przypadku braku możliwości wiązania wapnia w kościach dochodzi do zmniejszenia masy kostnej, a w konsekwencji do osteoporozy. Kości stają się wówczas bardziej podatne na złamiania. Szczególną rolę witamina K odgrywa w okresie klimakterium, kiedy kości kobiety podatne są na demineralizację.


Osteoporoza i choroby układu sercowo-naczyniowego wydają się zupełnie niezależnymi od siebie. Jest jednak inczej. Obie łączy gospodarka wapniowa w organizmie, zależna od witaminy K2. Jej niedobór może doprowadzić do złego magazynowania wapnia, czego konsekwencją jest niezwykle groźne dla układu sercowo-naczyniowego zwapnienie naczyń krwionośnych.


Wspomaganie kondycji kości, a zarazem prawidłową regulację wapnia w organizmie i nieosadzanie się go w naczyniach krwionośnych można uzyskać poprzez suplementację.

Witamina K2 w jedzeniu

Należy pamiętać, że witamina K2 w pokarmach występuje o wiele rzadziej niż witamina K1 (znajdująca się w liściastych warzywach). Witaminę K2, która ma zdecydowanie większy wpływ na proces mineralizacji kości, znajdziemy w podrobach, żółtkach jajek i nabiale. Dlatego decydując się na jej naturalną suplementację, należy skoncentrować się głównie na tych składnikach. Żółtka jajek i podroby przyjmowane w nadmiarze mogą jednak podwyższać poziom cholesterolu, zatem z ich ilością nie należy przesadzać.


W Japonii niezwykle popularne, ze względu na wysoki poziom witaminy K2, jest natto, czyli posiłek z fermentowanej soi. Dzięki niemu Japończycy zdecydowanie rzadzej chorują na osteoporozę czy łamliwość kości. Nie mając dostępu do natto, ale chcąc dostarczać do organizmu odpowiednio duże ilości witaminy K2, warto wybrać suplement diety Kinon™: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/kinon-30-tabl,8626.html. W produkcie tym znaleźć można witaminę K2 otrzymywaną z soi poprzez fermentację. Gwarantuje on zatem równie wysoką dawkę witaminy, co sławne japońskie danie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Witamina D3 (cholekalcyferol) – to związek, któremu pod względem chemicznym zdecydowanie bliżej do hormonów i...
CZYTAJ
Na układ kostny składają się komórki kostne, stworzone z tzw. listewek kostnych, które układają się...
CZYTAJ
Osteoporoza to choroba osłabiająca kości, prowadząca do licznych i niebezpiecznych dla zdrowia złamań na skutek...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia