Legalna apteka
2022-11-03
Zdrowa skóra i uroda

Wrastające włosy i alergie po goleniu. Co może pomóc?

Wrastające włosy i krostki po goleniu to wbrew pozorom poważny problem. Skóra po depilacji nie wygląda wtedy najlepiej, pojawia się uczucie swędzenia, pieczenia, a niekiedy na nogach powstają małe ranki. Sposoby na wrastające włoski to używanie odpowiednich kosmetyków i stosowanie właściwej techniki golenia.

 Wrastające włoski a pielęgnacja skóry
Spis treści

Wrastające włoski – jaka jest przyczyna tego problemu?

Wrastające włoski określa się jako Psuedofolliculitis Barbae. Problem ten może pojawić się zarówno jeśli do golenia używasz maszynki, pianek, jak i po depilacji woskiem:

  • bywa, że odrastające owłosienie jest zbyt słabe, aby przebić się przez wszystkie warstwy skóry. Wtedy zamiast włosków na nogach, w okolicach bikini, pojawiają się charakterystyczne krostki;
  • depilacja uszkadza skórę, dlatego powstaje na niej warstwa rogowa naskórka, która utrzymuje się tak długo, aż nie zakończy się proces regeneracji – jest ona dość, gruba i może ona blokować włos próbujący się przez nią „przebić”.

Zmiany na skórze po depilacji – co za nie odpowiada?

Wrastające włoski mogą doprowadzić do obrzęku skóry i nieprzyjemnych dolegliwości – pieczenia, swędzenia, szczypania. Ponadto w takiej sytuacji nierzadko dochodzi do zapalenia mieszków włosowych, a nawet do ropnych zakażeń bakteryjnych. Przyczynami takiego stanu rzeczy mogą być:

  • wielokrotne używanie maszynek jednorazowych, które są siedliskiem bakterii;
  • mechaniczne usuwanie włosów wraz z cebulką (np. przy pomocy wosku lub depilatora);
  • uwarunkowania genetyczne;
  • zaniedbania, jeśli chodzi o złuszczanie i nawilżanie skóry po depilacji.

Bywa jednak, podrażnienia skóry pod goleniu nie mają nic wspólnego z wrastającymi włoskami. Krostki, zaczerwienienia mogą świadczyć także o reakcji alergicznej. Niektórzy są uczuleni na składniki znajdujące się w kosmetykach do depilacji – w piankach czy w balsamach stosowanych już po goleniu.

W każdym z tych przypadków należy szybko zareagować – zrezygnować ze używania określonych produktów lub nieco więcej uwagi poświęcić skórze.

Wrastające włoski – jak można sobie z nimi poradzić?

Aby uporać się z tym problemem i zapobiec wrastaniu włosków, należy działać dwukierunkowo. Trzeba więcej uwagi poświęcić pielęgnacji skóry, ale również samej technice golenia.

Wrastające włoski a pielęgnacja skóry

Sucha, gruba skóra i zrogowaciały naskórek stanowią poważną barierę dla rosnących włosów. Dodatkowo jeśli owłosienie jest osłabione, nie będzie ono miało ono szans „wydostać się” na zewnątrz.


Dlatego chcąc pozbyć się wrastających włosków i uniknąć tego problemu w przyszłości, należy w pierwszej kolejność zadbać o staranne złuszczenie, pozbycie się martwego naskórka. Możesz to zrobić np. przy pomocy peelingu cukrowego. Następnie należy dokładnie nawilżyć, natłuścić skórę, tak aby stała się miękka. Przyda się do tego. np. masło shea. Pielęgnacja skóry musi obejmować wybór właściwych kosmetyków do jej mycia. Powinny być one łagodne i mieć właściwości nawilżające – w ich składzie nie może znajdować się alkohol denaturowany, który wysusza naskórek.

Właściwa technika depilacji

Jeśli dokucza Ci problem wrastających włosków, zmień sposób ich golenia. Maszynkę prowadź po nodze w tym samym kierunku, w którym rośnie owłosienie.


Ponadto pamiętaj o tym, aby do depilacji wykorzystywać nie tylko maszynkę i wodę. Konieczne jest stosowanie kosmetyków przeznaczonych do golenia. Są to kremy, żele, pianki, dzięki którym maszynka gładko przesuwa się po skórze. Warto również stosować kosmetyki stworzone z myślą o pielęgnacji po depilacji – ich składniki pomagają zmiękczyć i nawilżyć skórę.


Jeśli zmiana techniki golenia, przyzwyczajeń i używanie balsamów nawilżających nie przynosi efektów, warto rozważyć wdrożenie bardziej radykalnych rozwiązań. W takiej sytuacji jedynym remedium na wrastające włoski może okazać się depilacja laserowa.


Gładka, nawilżona i miękka skóra po goleniu to efekt także jej starannej pielęgnacji. Dlatego pamiętaj nie tylko o depilacji nóg, okolic bikini, ale także o aplikacji dobrych kosmetyków i właściwym sposobie golenia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Z podrażnieniami po goleniu zmaga się wielu mężczyzn w różnym wieku, a ich przyczyną zwykle...
CZYTAJ
Skóra wrażliwa wymaga delikatnego traktowania – szczególnie w przypadku usuwania niechcianych włosków. Nieodpowiednio dobrana metoda...
CZYTAJ
Kremy BB i CC to produkty, które znajdziesz w drogerii tuż obok kosmetyków przeznaczonych do...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia