Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2022-11-28
Dolegliwości i choroby

Wrzody. Czym są i jak je zdiagnozować?

Niestety, ale przy utrzymujących się dolegliwościach żołądkowych, wymienia się wiele schorzeń, które mogą być powodem dyskomfortu. Część osób w takiej sytuacji zaczyna się zastanawiać, czy nie pojawiły się u nich wrzody. Dowiedz się, czym one są oraz w jaki sposób odbywa się ich diagnostyka.

 Jakie są objawy wrzodów trawiennych?
Spis treści

Wrzody – co to?

Wrzody mają postać wyżerów w tkance śluzowej żołądka. W zależności od tego, jak zaawansowana jest choroba wrzodowa, mogą one wyglądać w różnym stopniu. Niektóre z nich są po prostu ubytkami tkankowymi, inne natomiast mają dodatkowe zmiany zapalne, nawet o charakterze martwiczym. W zależności od lokalizacji mogą znajdować się w przełyku, żołądku czy jelitach.

Co powoduje wrzody trawienne?

Wiele osób z pewnością spotkało się ze stwierdzeniem, że wrzody trawienne powoduje nadmierne spożywanie kawy oraz przewlekły stres. Jednak czy to jedyne aspekty, które mogą doprowadzić do wyżerów w tkance śluzowej układu pokarmowo-trawiennego? Niekoniecznie. Wśród przyczyn choroby wrzodowej najczęściej się wymienia:

  • przewlekłe korzystanie z niesteroidowych leków przeciwzapalnych

Warto wiedzieć, że zwykła tabletka na ból głowy może w niektórych przypadkach przyczynić się do powstania wrzodów. Szczególnie należy uważać przy regularnym stosowaniu leków. Wśród produktów, które są wymieniane jako mające wpływ na ubytki w tkance śluzowej, znajdują się leki zawierające kwas acetylosalicylowy, naproksen, ketoprofen czy ibuprofen. Zatem łatwo można zauważyć, że są to substancje obecne w szeroko dostępnych preparatach przeciwzapalnych oraz uśmierzających ból. Dlatego należy pamiętać o rozsądnym zażywaniu tych leków.

  • bakterię Helicobacter pylori

Osoby zakażone bakterią Helicobacter pylori są szczególnie narażone na rozwinięcie się choroby wrzodowej. Wynika to z tego, że jej obecność zmienia pH żołądka oraz powoduje wydzielanie się substancji silnie podrażniających śluzówkę. W konsekwencji tkanka jest znacznie bardziej podatna na powstawanie wyżerów, czyli wrzodów trawiennych. Jeśli cierpisz na brak apetytu oraz przewlekłe bule brzucha, biegunki czy wzdęcia, warto zwrócić się o pomoc lekarską i diagnostykę. Wczesne wykrycie zakażenia pozwala na uchronienie się nie tylko przed chorobą wrzodową, ale także rakiem żołądka.

  • niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz nałogi

Jesteś wielbicielem pikantnych potraw? Nie wyobrażasz sobie dnia bez mocnej kawy i papierosa? Uważaj – to produkty, które mają negatywny wpływ na stan śluzówki w układzie pokarmowo-trawiennym. Jeśli do tego nie stronisz od napojów alkoholowych, może to skutkować rozwinięciem się choroby wrzodowej.

  • ciągły stres

Nie bez powodu często można usłyszeć, że nadmierne nerwy powodują powstanie wrzodów. Wynika to z tego, że podczas stresujących sytuacji organizm uwalnia zwiększone ilości kwasu solnego, który może podrażniać śluzówkę. Zatem jest to czynnik zwiększający ryzyko rozwinięcia się choroby wrzodowej. Należy także pamiętać, że niektóre osoby mają większe predyspozycje genetyczne do tego schorzenia. Dlatego, jeśli w Twojej rodzinie bliscy cierpieli na wrzody, warto zadbać o odpowiedni styl życia i dietę oraz profilaktyczne badania.

Jakie są objawy wrzodów trawiennych?

Jeśli po przebudzeniu odczuwasz pieczenie żołądka, to warto zastanowić się nad udaniem się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. Otóż taki objaw to jeden z pierwszych sygnałów rozwijania się choroby wrzodowej. Często mogą się pojawić także wzdęcia i uczucie przejedzenia. Warto nie bagatelizować tego, gdyż nieleczone wrzody układu pokarmowo-trawiennego mogą z czasem powodować krwawe wymioty i biegunki. Przy takich objawach należy zgłosić się natychmiastowo po pomoc lekarską.

W jaki sposób są diagnozowane wrzody?

W przypadku podejrzenia choroby wrzodowej zlecana jest gastroskopia. Dzięki niej możliwe jest zbadanie śluzówki przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Do tego w trakcie gastroskopii pobierany jest także niewielki fragment śluzówki umożliwiający prawidłowe rozpoznanie. Wiele osób objawia się tego badania endoskopowego ze względu na dyskomfort. Warto pamiętać, że obecnie jest ono wykonywane w znieczuleniu miejscowym, zatem pacjent nie odczuwa bólu. Jest to skuteczny sposób na wykrycie nie tylko choroby wrzodowej, ale również zakażenia bakterią Helicobacter pylori.

Leczenie wrzodów żołądka

Zwykle zalecana jest kuracja lekami blokującymi wydzielanie soku żołądkowego, takimi jak ihibitory pompy protonowej (IPP) lub blokerami receptora H2. W przypadku wystąpienia bakterii Helicobacter Pylorii, zalecana jest również kuracja antybiotykami. Leczenie operacyjne to rzadkość, zwykle w początkowej fazie wystąpienia wrzodów, kuracja dostępnymi lekami daje bardzo dobre rezultaty.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Rwą kulszowa to potoczne określenie charakterystycznego, intensywnego bólu, który pojawia się w okolicach kręgosłupa lędźwiowego...
CZYTAJ
Angina - inaczej określana jako ostre zapalenie migdałków podniebiennych - jest chorobą zakaźną wywoływaną przez...
CZYTAJ
Tarczyca to gruczoł przypominający kształtem motyla, którego funkcjonowanie ma kluczowy wpływ na zdrowie, ogólną kondycję...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia