Legalna apteka
2022-05-31
Porady

Wskaźnik BMI. Czym jest i jak go obliczyć?

Kontrolowanie wagi to codzienność wielu osób, zwłaszcza tych, które są na diecie. Ale warto to robić także z powodów zdrowotnych. Nagła utrata masy ciała lub przybranie kilkunastu kilogramów mogą świadczyć o rozwoju poważnej choroby. Jednak nie tylko waga jest istotna, ale też jej stosunek do wzrostu ciała. Dzięki temu można rozróżnić np. niedowagę czy nadwagę. Dowiedz się więcej o BMI.

 Wzór na wskaźnik BMI – jak obliczyć?
Spis treści

Wskaźnik BMI – co to jest?

Wskaźnik BMI, a właściwie Body Mass Index, to narzędzie stworzone przez Adolfa Queteleta w 1832 roku. Belgijski matematyk zajmował się m.in. badaniami, których przedmiotem było określenie kształtu przeciętnego człowieka. Podczas obserwacji uchodźców zauważył, że masa ciała rośnie proporcjonalnie do wzrostu podniesionego do kwadratu.


Tak stworzył wzór na określenie właściwej masy ciała i odchyleń od normy. Na podstawie uzyskanego wyniku można kontrolować stan zdrowia organizmu i sprawdzić, czy stosowana dieta oraz prowadzony styl życia wpływają na nie pozytywnie. W rezultacie głównym zadaniem wskaźnika BMI jest pomoc w określeniu zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie i rozróżnieniu niedowagi, prawidłowej masy ciała, nadwagi oraz różnych stopni otyłości.

Wzór na wskaźnik BMI – jak obliczyć?

Obliczenie wskaźnika BMI jest bardzo proste. Aby móc to zrobić, potrzebne są dwie dane: wzrost i aktualna masa ciała.


Następnie należy podzielić wagę wyrażoną w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu, wyrażony w metrach, czyli w skrócie BMI = kg / m2.


Jeśli nie chcesz robić tego samodzielnie, możesz skorzystać z gotowych, internetowych kalkulatorów. Wiele z nich uwzględnia przy obliczaniu BMI także płeć, dzięki czemu wyniki są bardziej miarodajne.

Wskaźnik BMI – jak interpretować?

Obliczyłeś swój wskaźnik BMI i zastanawiasz się, co dalej z nim zrobić? Uzyskany wynik należy porównać z zakresami wartości BMI. Oto jak przedstawia się klasyfikacja dla osób dorosłych.

  • Niedowaga – BMI poniżej 18,5. Tutaj rozróżnia się trzy podkategorie: niedowaga – od 18,5 do 17,1, wychudzenie – od 17 do 16,1 oraz wygłodzenie – poniżej 16.
  • Pożądana masa ciała – BMI od 18,5 do 24,9.
  • Nadwaga – BMI od 25 do 29,9.
  • Otyłość – BMI powyżej 30. Obecnie wyróżnia się otyłość I stopnia – od 30 do 34,9, II stopnia – od 35 do 39,9, oraz III stopnia – powyżej 40.

Specjaliści wskazują, że w przyszłych latach może być konieczne wyróżnienie aż 10 stopni otyłości, których wartość będzie sięgać do 100. Ma to pomóc w lepszej diagnostyce oraz zaplanowaniu bardziej odpowiedniego leczenia.

Wskaźnik BMI – czy można stosować u dzieci?

O wskaźniku BMI dzieci uczą się już w szkole podstawowej. Jednak warto pamiętać, że nie można stosować go do określania prawidłowego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie pociechy. Poniżej 18. roku życia na ilość tkanki tłuszczowej w organizmie bardzo duży wpływ mają takie czynniki jak płeć oraz wzrost.


Dlatego dla dzieci opracowano siatki centylowe, które są dopasowane do rasy i płci. Wystarczy nanieść na nie masę ciała i wzrost, aby uzyskać wiarygodne informacje na temat tego, czy maluch przybiera na wadze, czy prawidłowo i równomiernie rośnie oraz czy nie dzieje się z nim nic niepokojącego.

Z tych samych powodów nie oblicza się wskaźnika BMI w przypadku kobiet w ciąży.

Zalety i wady wskaźnika BMI – czy warto go stosować?

Obliczanie wskaźnika BMI jest darmowym i jednym z najłatwiejszych do zastosowania narzędzi, które pozwala ocenić ilość tkanki tłuszczowej w organizmie dorosłego człowieka. Dlatego jest chętnie i szeroko stosowane w gabinetach lekarskich. Jego zaletą jest to, że nie wymaga przeprowadzenia specjalistycznych badań. Wystarczy tylko dostęp do miarki i wagi, które znajdują się w wyposażeniu każdej placówki medycznej. W rezultacie dzięki temu wskaźnikowi lekarz może szybko i bez czekania ocenić, czy dzieje się coś niepokojącego ze zdrowiem pacjenta.


Jednak warto pamiętać, że BMI nie jest do końca miarodajne, ponieważ nie uwzględnia takich czynników jak wiek, płeć, a nawet budowa ciała. Zdarza się, że osoby, które regularnie ćwiczą i mają rozbudowaną tkankę mięśniową, ważą więcej od tych, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia. Jednak nie oznacza to, że są oni narażeni na te same choroby co druga grupa.


Dlatego oprócz oceny wskaźnika BMI warto zastosować inne narzędzia do oceny nadwagi czy otyłości. To ważne zwłaszcza u osób starszych lub niedołężnych, u których zanik kości może znacząco wpływać na masę ciała.


Wskaźnik BMI to praktyczne i darmowe, acz niedoskonałe narzędzie. Dlatego stosuj je z rozwagą, a uzyskane wyniki potwierdź, stosując także inne metody.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, który pełni szereg różnych funkcji, niezbędnych...
CZYTAJ
Otyłość jest chorobą przewlekłą, niosącą ze sobą wiele powikłań. Diagnozuje się ją u kobiet, gdy...
CZYTAJ
Wielu osobom zależy na tym, żeby schudnąć szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia