2017-01-23
Porady

Wspomaganie męskiej płodności

Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później zdrowie dziecka. Wspomaganie męskiej płodności jest dzisiaj dla przyszłego potomstwa nie mniej istotne, zwłaszcza dlatego, że wskutek czynników cywilizacyjnych z problemami płodności mężczyzn boryka się coraz więcej osób.

 Wspomaganie męskiej płodności - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Zdrowie ojca równie ważne przy wspomaganiu płodności

Proces wspomagania płodności mężczyzny należy rozpocząć od uświadomienia sobie skali zagrożenia. Naukowcy biją na alarm - według badań między innymi stres, niezdrowy tryb życia, nieodpowiednia dieta oraz zanieczyszczenie środowiska wpływają bardzo negatywnie na jakość spermy, a co za tym idzie i możliwości prokreacji panów. Jeśli więc planujecie założenie rodziny i poczęcie dziecka, zadbać należy nie tylko o dobrą kondycję fizyczno-psychiczną przyszłej matki, ale i ojca. Wspomniany proces wspomagania płodności mężczyzny nie może być zatem źródłem kompleksów przyszłych ojców, ani tym bardziej kpin ze strony znajomych czy rodziny.

Sen, sport, relaks wspomagają płodność mężczyzny

Czynników fatalnie wpływających na płodność mężczyzn jest bardzo wiele. Jednym z nich jest brak snu. Człowiek potrzebuje ośmiu godzin snu na dobę, a wypoczynek ten powinien przebiegać w ciszy i ciemności, bo nie tylko długość snu, ale i jego jakość odgrywa tutaj ważną rolę. Wspomaganie płodności mężczyzny to również odpowiednie dotlenienie organizmu i aktywny tryb życia. Optymalne rozwiązanie to wysiłek fizyczny trzy razy w tygodniu około trzydziestu minut, oczywiście najlepiej na świeżym powietrzu. Bieganie, rower, piłka nożna, wspinaczka czy pływanie – wybór sportu nie ma większego znaczenia, byle tylko ruszyć się od monitora telewizora lub komputera. Istotnym czynnikiem wpływającym na płodność mężczyzny jest również umiejętność zrelaksowania się w czasie wolnym, tak, aby minimalizować skutki stresu związanego na przykład z pracą.

Używki a płodność mężczyzn

To, że używki negatywnie wpływają na nasze zdrowie i kondycję brzmi jak banał, niemniej przyszli ojcowie nie mogą o tym zapominać. Płodność mężczyzny w dużej mierze zależy bowiem także od jego woli. Jeśli więc rozmaite kampanie społeczne nie przekonały cię dotąd do rzucenia palenia, być może świadomość tego, że to właśnie papierosy mogą uniemożliwić ci poczęcia potomstwa, zdoła uzmysłowić ryzyko. Palenie tytoniu (marihuany również!) fatalnie wpływa na płodność mężczyzny (plemniki nałogowych palaczy są znacznie mniej ruchliwe), a co za tym idzie i zdolność do zapłodnienia. Jeśli więc nadal jesteś palaczem, koniecznie zerwij z nałogiem, tym bardziej, że i dla dziecka (gdy już dojdzie do zapłodnienia) nikotyna i zawarte w papierosach substancje chemiczne również mogą mieć katastrofalne skutki.


Zrezygnować lub chociaż ograniczyć należy także spożywanie alkoholu. Nawet niskoprocentowe piwa, ze względu na swój skład, wpływają negatywnie na jakość spermy, a tym samym płodność mężczyzny. Jak zawsze wielce pożądana, także w kontekście płodności mężczyzny, jest odpowiednio zbilansowana dieta, a przy okazji wybór artykułów naturalnych, pozbawionych tak zwanej „chemii”. W Aptece Melissa znajdziesz wiele preparatów poprawiających płodność, ale szczególnie polecany jest FertilMan, który znajdziesz na: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/fertilman-30-tabl,8637.html. Dodatkowo panom starającym się o potomstwo zaleca się specjalnie przygotowane dla nich suplementy diety, które poprawiają płodność.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Odmienne dla kobiet i mężczyzn zapotrzebowanie na witaminy wynika przede wszystkim z różnych mechanizmów przemiany...
CZYTAJ
Jeszcze do niedawna jedynymi używanymi przez mężczyzn kosmetykami były mydło i woda. Jednak na przestrzeni...
CZYTAJ
Coraz więcej par ma problem z zostaniem rodzicami. Niektórym może się wydawać, że kłopoty z...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia