2016-03-14
Zdrowie dziecka

Wszawica - co to jest i jak ją leczyć?

Mity głoszą, iż wszawica jest chorobą zrodzoną z biedy i brudu, przez co stanowi wstydliwy problem. W rzeczywistości tak nie jest! Wszawica może występować wszędzie i jest bardzo powszechnym problemem. Biorąc pod uwagę drogę rozprzestrzeniania, najczęściej występuje u dzieci, które bardzo często mają ze sobą bezpośredni kontakt. Dorosła wesz ludzka jest widoczna gołym okiem, ma kolor szarawo-biały. Składa jaja, czyli gnidy, które zwykle są przyklejone do nasady włosa za pomocą specjalnej, trudno rozpuszczalnej w wodzie substancji (w przypadku wszy odzieżowej, gnidy zagnieżdżają się wzdłuż szwów). Optymalna temperatura dla życia wszy to ok. 25ºC. Wesz karmi się krwią żywiciela. W trakcie ukłucia i pobierania pokarmu, może przenosić zakaźne drobnoustroje. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka a w razie konieczności konsekwentne leczenie.

 Wszawica - definicja i leczenie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Profilaktyka w przypadku wszawicy

W ramach profilaktyki należy sprawdzać głowę dziecka przynajmniej raz na dwa tygodnie, zmieniać często pościel, nie korzystać wspólnie z innymi domownikami oraz rówieśnikami w przedszkolu z przedmiotów osobistego użytku. Wskazane jest częste mycie i czesanie włosów, szczególnie długich włosów. W przypadku wszy odzieżowej korzystne będzie prasowanie ubrań lub nawet ich gotowanie (wysoka temperatura zabija pasożyty).


Objawy wszawicy

Najbardziej wyraźnym objawem jest świąd i ranki na głowie. Wszy zagnieżdżają się najczęściej nad karkiem, za uszami i na skroniach. W aptece dostępne są preparaty w postaci szamponów lub płynów, które aplikowane na skórę głowy powodują śmierć pasożyta przez uduszenie. Zwykle do preparatu na wszy dołączony jest grzebień, który po określonym czasie od aplikacji specyfiku, ma służyć wyczesaniu martwych pasożytów i gnid. Oto kilka przykładów: Sora, Paranit, Nitolic. Kurację warto powtarzać.

Wszawica - leczenie

W przypadku wystąpienia wszawicy, nie popadajmy w panikę. Szybka i konsekwentna reakcja, daje dobre efekty. Jako że wesz do życia potrzebuje krwi swojego żywiciela, nie przeżyje ona poza organizmem człowieka, dlatego nie jest konieczne odkażanie całego mieszkania. Należy usunąć ją z miejsca gdzie występuje, czyli z głowy lub odzieży za pomocą wyżej wymienionych sposobów oraz kontrolować głowy najmłodszych. Szczególnie w przypadku, gdy słyszy się o występowaniu wszawicy w otaczającym nas środowisku.

Pomocny w walce z nieprzyjemnym schorzeniem będzie na przykład https://www.apteka-melissa.pl/produkt/delacet-plyn-na-wszy-100-ml,1629.html?kat=ukaszenia-owadow,715

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Łupież jest wstydliwym problemem, który może dotknąć każdego, niezależnie od wieku i płci. Gdy się...
CZYTAJ
Nieprzyjemne swędzenie, któremu towarzyszyć może wypadanie włosów, osłabienie ich kondycji, a także pojawianie się białych...
CZYTAJ
Łupież to nieestetycznie łuszczący się naskórek, któremu towarzyszy uczucie swędzenia skóry głowy. W wyniku złuszczania martwy...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia