• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2020-05-05
Porady

Wszystko, co trzeba wiedzieć o noszeniu maseczek ochronnych na twarz

Od 16 kwietnia 2020 roku, w związku z sytuacją epidemiczną, Ministerstwo Zdrowia w Polsce wydało nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. W związku z tym obostrzeniem pojawiło się również wiele wątpliwości: jak nosić maskę, w jaki sposób zakładać ją i zdejmować, kto może wychodzić bez niej, a kto bezwzględnie musi mieć ją na twarzy? Najczęściej zadawane pytania dotyczą również konieczności zakrywania nosa i ust przez seniorów, a także przez osoby, które ze względu na różne schorzenia mają problem z oddychaniem. Te i inne wątpliwości postaramy się rozwiać w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

 Jak nosić i zakładać maseczkę ochronną na twarz w prawidłowy sposób?
Spis treści

Jak zakładać maseczkę i jak ją nosić?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że obowiązek zakrywania nosa i ust nie oznacza, że każdy musi posiadać maseczkę. Do zakrycia twarzy mogą bowiem posłużyć inne części garderoby, takie jak apaszki, chustki czy szaliki – ważne, by zakrywały one szczelnie usta i nos, a przez to minimalizowały ryzyko przenoszenia chorób drogą kropelkową. Jak zakładać maseczkę?

 • Przed wzięciem jej do rąk należy umyć dłonie wodą z mydłem lub odkazić je środkiem z zawartością alkoholu.
 • Następnie trzeba chwycić za troczki lub gumkę (w przypadku chustki czy szalika – za końcówki, które zostaną później związane i nie będą dotykały twarzy) i założyć, upewniając się, że zakrywa ona nos i usta.
 • Górna krawędź maski (lub szalika czy chusty) powinna dochodzić aż do górnej części nosa, a dolna musi zakrywać brodę i najlepiej by było, gdyby zachodziła aż na podbródek.
 • W okolicach uszu czy szyi nie powinny się z kolei tworzyć wolne przestrzenie, przez które wydychane powietrze może się z łatwością wydostawać.

Jak nosić maseczkę? Odpowiedź jest prosta: ciągle! Oznacza to, że nie należy zdejmować i zakładać jej naprzemiennie w trakcie przebywania w przestrzeni publicznej – przede wszystkim dlatego, że w ten sposób możemy przenieść wirusy i bakterie na materiał, ale również w momentach, w których maseczka znajduje się w kieszeni czy w dłoni, nadal podczas oddechu (nawet spokojnego) rozsiewamy wirusy i bakterie drogą kropelkową. Dodatkowo warto pamiętać o tym, że nosząc maskę ochronną na twarzy nie należy tej twarzy dotykać – tutaj również zwiększamy szansę transferu wirusa do naszego organizmu.


Oddychanie w maseczce ochronnej na twarz

Wiedza o tym, jak nosić maskę ochronną to nie wszystko – warto również pamiętać o prawidłowym oddychaniu w takiej sytuacji. Przede wszystkim powinno się wdychać i wydychać powietrze przez nos. Dlaczego?

 • Oddychanie przez nos minimalizuje ryzyko hiperwentylacji.
 • Włoski w nosie oraz nabłonek o konkretnej strukturze również stanowi pewien rodzaj bariery dla przenikania wirusów, pyłów i innych cząsteczek – oddychając przez usta, pozbawiamy się tej bariery.
 • Spokojne oddychanie przez nos w mniejszym stopniu niż oddychanie przez usta przyczynia się do wytwarzania pary wodnej, uczucia ciepła i do pocenia się części twarzy zakrytych maseczką.
 • Oddech przez nos wymusza zwiększoną pracę przepony, przez co wymiana gazowa jest bardziej efektywna – znacznie rzadziej występuje więc poczucie „duszenia się” czy „braku powietrza”.

W przypadku, w którym dana osoba faktycznie czuje, że ciężej się jej oddycha lub nie może w pełni zaczerpnąć powietrza, powinna niezwłocznie przerwać spacer czy wykonywane czynności i – jeśli znajduje się w pomieszczeniu – wyjść na zewnątrz oraz w miarę możliwości – usiąść. W takiej sytuacji, w celu uspokojenia reakcji organizmu, pomoże także miarowy, spokojny oddech wykonywany oczywiście przez nos.


Maseczki ochronne na twarz a trudności w oddychaniu u seniorów, dzieci, alergików i astmatyków

Niektóre osoby – wedle zaleceń Ministerstwa Zdrowia – nie muszą zastanawiać się nad tym, jak nosić maseczkę ochronną – są bowiem zwolnione z tego obowiązku. Kto konkretnie, zgodnie z wytycznymi, nie musi zakładać maski ochronnej na twarz?

 • Dzieci do lat 5 (maseczki dla starszych dzieci, aby ułatwić im funkcjonowanie, powinny być wykonane z lekkich materiałów i posiadać gumkę zamiast troczków).
 • Osoby, które ze względu na posiadane schorzenia lub wiek mają trudności z oddychaniem (np. alergicy czy astmatycy) lub ze względu na niesprawność nie są w stanie samodzielnie założyć i zdjąć maseczki (np. osoby niepełnosprawne ruchowo). Każdorazowo należy mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, poświadczające fakt, że maska wpływa negatywnie na stan zdrowia pacjenta.
 • Osoby poruszające się samochodem (jeśli pasażerowie zamieszkują na co dzień razem).
 • Osoby pracujące w obiektach handlowych lub obiektach użyteczności publicznej (wyjątkiem są sytuacje, w których pracownicy ci bezpośrednio obsługują klientów lub interesantów).
 • Kierowcy w transporcie publicznym (jeśli są oddzieleni od pasażerów np. szybą), rolnicy wykonujący prace w gospodarstwie, duchowni świadczący posługę.


Sposoby na parujące okulary przy stosowaniu maseczki

Jeszcze jednym problemem, zwłaszcza dla osób, które nie mogą z różnych powodów nosić soczewek kontaktowych, są parujące okulary podczas korzystania z maseczek. Jeśli nie jest się osobą zwolnioną z obowiązku zakrywania nosa i ust, warto zastosować specjalne płyny zapobiegająca parowaniu okularów – nanosi się je przed wyjściem na szkła, wyciera, a delikatna powłoka wytwarzająca się na okularach zapobiega osadzaniu się na nich pary wodnej, utrudniającej widzenie. Podobny efekt – w przypadku braku takiego płynu – da przetarcie szkieł okularowych szmatką nasączoną pianką do golenia. Produkty te zazwyczaj posiadają w składzie glicerynę, która stworzy na powierzchni szkieł powłoczkę hydrofobową, odpychającą cząsteczki wody.


Przeczytaj także:

Przeziębienie, grypa czy COVID-19?,   Amantadyna i koronawirus,   Szczepionka na COVID-19,   Wypadanie włosów po COVID-19,   Szczepionka mRNA - jak działa? Maska FFP2 czy FFP3,   Środki ochrony osobistejZdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Środki ochrony osobistej to wszystkie te elementy, które mają za zadanie osłaniać noszące je osoby...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia