2020-03-19
Porady

Wszystko, co warto wiedzieć o prawidłowym karmieniu piersią

Przygotowując się do porodu, wiele kobiet chce zebrać najważniejsze informacje o tym, jak prawidłowo karmić piersią. Młode mamy często martwią się również o to, kiedy i jak często podawać dziecku pierś. Nieocenione w takiej sytuacji będą porady położnej czy doradczyni laktacyjnej. Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że zdrowy maluszek na pewno zadba o to, by się najeść, bo dziecko… samo „zarządza” swoimi karmieniami.

 Jak powinno wyglądać prawidłowe karmienie piersią?
Spis treści

Jak często karmić noworodka piersią?

W ciągu pierwszych 2 godzin po urodzeniu noworodek jest aktywny i podczas kontaktu z mamą „skóra do skóry” podnosi główkę, otwiera buzię i szuka brodawki piersiowej. Pierwszym pokarmem jest siara – jest jej natomiast mało, więc przełykanie nie będzie jeszcze wyraźnie słyszalne. Przez kolejne 12 godzin dziecko może wykazywać mniejszą aktywność i jest to czas na odpoczynek (zarówno dla mamy, jak i maluszka) po trudach porodu. W tym pierwszym dniu liczba karmień i czas ich trwania może być więc bardzo różny.

Od drugiej doby życia dziecko może upominać się o jedzenie co 1, 2 lub 3 godziny i chcieć pozostawać długo przy piersi. Nie jest to zły objaw, a wręcz przeciwnie – częste, aktywne i długie ssanie piersi stymuluje laktację. Dochodzi wówczas do zwiększenia liczby receptorów prolaktynowych i ich aktywności, co zwiększa szanse na bezproblemowe karmienie piersią w przyszłości.

W kolejnych dniach życia maluszka za normę uważa się 8-12 karmień, z czego przynajmniej 1-2 z nich odbywają się nocą. Prawidłowo karmione dziecko samo zadba o to, aby być najedzonym! Stąd wzięły się potoczne powiedzenia „karmienie na żądanie”, czy też „dziecko samo zarządza swoimi posiłkami”.

Ile powinno trwać karmienie piersią?

Wyznacznikiem tego, czy dziecko faktycznie spożywa pokarm mamy jest miarowe przełykanie go. Należy rozróżnić dwie pierwsze doby po urodzeniu się maluszka od kolejnych dni i tygodni, bo proces karmienia ewoluuje w kolejnych dniach jego życia. Za normę przyjmuje się około 15 minut karmienia jedną piersią, przy tym miarowe przełykanie słychać przez minimum 10 minut. Średnio jedno karmienie może trwać ok 30 – 40 minut z obu piersi. Jeśli jednak karmienia trwają dłużej, zgłoś się do doradczyni laktacyjnej. Większe dzieci potrafią najeść się nawet w ciągu kilku minut.

Prawidłowe karmienie piersią a podawanie noworodkowi obu piersi

Wiele mam zadaje sobie pytanie, czy dobrze jest karmić obiema piersiami podczas jednego posiłku. Jak najbardziej – nie ma do tego żadnych przeciwwskazań! Po upływie około 10-15 minut miarowego przełykania pokarmu, można zaproponować drugą pierś. Część dzieci będzie zawsze jadła z obu piersi, innym wystarczy zawsze tylko jedna pierś, a jeszcze inne będą jadły różnie, raz z jednej piersi a przy kolejnym posiłku z obu.

W pierwszych tygodniach życia maluszek jest skupiony na ssaniu i mocno wtulony w mamę. Z czasem, co wynika z jego rozwoju, a więc i doświadczenia w jedzeniu, dziecko może zachowywać się, jakby szukało dodatkowych „atrakcji” w czasie posiłku. Nawiązuje kontakt wzrokowy z mamą, uśmiecha się w odpowiedzi na jej uśmiech, błądzi rączką po piersi, wyciąga ją do twarzy mamy, czy też dotyka swojego uszka. To wzruszające chwile, które dają mamie ogromnie dużo radości i satysfakcji z tak bliskiego kontaktu ze swoim dzieckiem. Bardzo istotne dla prawidłowego procesu karmienia dziecka piersią jest to, aby przez pierwszych 6 miesięcy nie podawać mu żadnych innych pokarmów niż mleko mamy. Nie należy również „dopajać” dziecka – nawet wodą.

Najważniejsza zasada karmienia piersią: zadbaj o komfort swój i dziecka!

To, na co na pewno należy zwrócić uwagę dla prawidłowości przebiegu karmienia, to nie tylko komfort dziecka, ale i mamy. I nie mówimy tylko o przybieraniu odpowiednich pozycji, ale również o spokojnej atmosferze. W czasie ssania piersi dziecko zaspokaja nie tylko potrzebę jedzenia, ale również potrzebę ssania, bliskości i miłości. Jest to ogromnie ważne dla komfortu obojga.

Zdjęcie autora
Autor
mgr Agnieszka Muszyńska
Jest wykładowcą i trenerem praktyk w Centrum Nauk o Laktacji oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. W Szpitalu Klinicznym im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie i prowadzi Poradnię Laktacyjną, zajęcia dla rodziców wcześniaków, jest inicjatorem i organizatorem Tygodnia Promocji Karmienia Piersią w szpitalu, prowadzi szkolenia dla personelu medycznego między innymi z zakresu pozyskiwania siary od matek dla wcześniaków. Publikuje poradniki dla rodziców.
Podobne wpisy
Z alergią pokarmową zmaga się według statystyk co dziesiąte niemowlę. Oczywiście można sobie z nią...
CZYTAJ
Pierwsze miesiące po urodzeniu dziecka to okres, w którym najkorzystniejsze jest dla niego karmienie piersią....
CZYTAJ
Opanowanie techniki karmienia piersią i przekonanie mamy co do jej naturalnej zdolności do wykarmienia dziecka...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia