Legalna apteka
2020-07-14
Zdrowa skóra i uroda

Wszystko, co warto wiedzieć o profesjonalnej i domowej depilacji

Wiele kobiet do swojej rutyny pielęgnacyjnej zalicza regularną, domową depilację. Nic w tym dziwnego – każda z nas zna i lubi uczucie gładkiej skóry tuż po goleniu bądź usunięciu niechcianego owłosienia innymi metodami. Niestety, w niektórych przypadkach taki zabieg może skończyć się podrażnieniami po depilacji w postaci zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, wrastających włosków czy nawet zapalenia mieszków włosowych. Jaką metodę depilacji wybrać, by uniknąć „skutków ubocznych” depilacji? Co zrobić, by przyspieszyć ich zniknięcie? W poniższym artykule przyglądamy się różnym sposobom na usuwanie owłosienia, ich wadom, zaletom, a także krokom, które warto wykonać, by włoski nie wrastały ponownie w skórę. Zapraszamy do lektury!

 Podrażnienia po depilacji – jak ich uniknąć?
Spis treści

Domowa depilacja – którą metodę wybrać?

Wśród metod na domową depilację można wyróżnić naprawdę wiele sposobów usuwania niechcianych włosków: maszynki do golenia, kremy do depilacji, plastry z woskiem – to tylko kilka najpopularniejszych z nich. Jakie mają wady i zalety? Kiedy warto po nie sięgnąć, a kiedy zdecydować się na inną metodę?

  • Maszynki do golenia – jest to najpopularniejszy sposób na usuwanie włosków na nogach, pod pachami, ale również w okolicy bikini czy... na twarzy! Niewątpliwą zaletą jest tutaj czas – golenie trwa tylko kilka minut i od razu po tej czynności możemy cieszyć się gładką skórą. Niestety, wybór maszynki do golenia niesie ze sobą ryzyko skaleczenia, ale również wrastania włosków. Dzieje się tak wówczas, gdy włos zmieni kierunek wzrostu i zostanie „uwięziony” pod warstwą naskórka. Ta metoda będzie więc doskonała dla kobiet, które mają miękkie i jasne włoski (one wrastają rzadziej niż ciemne i grube), a także dla osób nieposiadających wrażliwej skóry, podatnej na podrażnienia po goleniu.
  • Plastry do depilacji – aby ich używać, należy najpierw „zapuścić” nieco włoski – po to, by rozgrzany wosk będący najważniejszym elementem takiego plastra mógł ściśle do nich przylec. Najczęściej plastry do depilacji rozgrzewa się w dłoniach, by potem przykleić je do wybranego miejsca. Następnie zrywa się plaster, a wraz z nim – włoski, które „wychodzą” ze skóry wraz z cebulkami. Niekwestionowaną zaletą plastrów do depilacji jest fakt, że efekt utrzymuje się na dłużej – nawet do dwóch lub trzech tygodni. Niestety, nie warto używać ich w delikatnych partiach ciała, takich jak bikini czy pachy, ponieważ mogą wywołać duże podrażnienia (związane zarówno z reakcją skóry na składniki wosku, jak i na mechaniczne podrażnienia po depilacji, wywołane gwałtownym oderwaniem plastra od ciała). U kogo więc sprawdzi się ta metoda? Będą z niej zadowolone osoby, które chcą cieszyć się efektami przez dłuższy czas, a jednocześnie nie chcą korzystać z zabiegów depilacji dostępnych w gabinetach kosmetycznych.
  • Kremy do depilacji – ten sposób jest niezwykle delikatny i z pewnością docenią go panie z wrażliwą skórą. Wystarczy nałożyć na wybrane partie owłosionego ciała przygotowany wcześniej krem, odczekać kilka bądź kilkanaście minut (czas oczekiwania zawsze podaje producent), a następnie zebrać krem dołączoną do opakowania szpatułką. Wraz z kremem zbiera się ze skóry włoski, których struktura zostaje osłabiona, a niektóre wiązania komórkowe są po prostu rozpuszczane przez składniki zawarte w kremie do depilacji. Czasem niezbędne jest ponowne nałożenie preparatu, ponieważ zdarza się, że nie „rozpuścił” on wszystkich włosków. Minusem stosowania takich kosmetyków jest fakt, iż nie pachną one zbyt przyjemnie, natomiast są niezwykle delikatne w działaniu – nie trzeba obawiać się podrażnień mechanicznych.
  • Depilator dla kobiet – to urządzenie, dzięki któremu możliwe jest mechaniczne wyrwanie włosków wraz z cebulką, dzięki czemu efekt gładkich nóg utrzymuje się naprawdę długo. Kiedyś stosowanie depilatorów dla kobiet utożsamiane było z ogromny bólem podczas zabiegu, natomiast urządzenia dostępne na rynku obecnie wyposażone są w systemy ograniczające odczucia bólowe do minimum. Można więc kupić urządzenia z chłodzącymi nakładkami lub depilatory dla kobiet przystosowane do użytkowania pod wodą. Niestety, ze względu na wciąż agresywne wyrywanie włosków z cebulkami, depilatory nie są najlepszym narzędziem dla osób z bardzo wrażliwą skórą lub do usuwania owłosienia w delikatnych, wrażliwych miejscach na ciele.

Depilacja laserowa w gabinecie kosmetycznym

Kobietom, którym zależy na trwałym usunięciu owłosienia z danej partii ciała, poleca się skorzystanie z profesjonalnej depilacji laserowej w gabinecie kosmetycznym. Na czym ona polega? W uproszczeniu wiązka lasera, skupiana jest we włosku przez melanocyty, czyli komórki barwnikowe. To właśnie one podczas zabiegu ulegają zniszczeniu, dzięki czemu włos jest usuwany wraz z cebulką. Z takim mechanizmem działania wiąże się jednak pewne ograniczenie co do stosowania depilacji laserowej. Standardowe urządzenia nadają się bowiem do niwelowania owłosienia ciemnego, a więc blondynki i posiadaczki jasnych włosów mogą nie osiągnąć zadowalających je efektów. Na szczęście najnowocześniejsze gabinety zaczęły wprowadzać do swojej oferty depilację laserową z wykorzystaniem takiego sprzętu, który jest w stanie pomóc pozbyć się nawet jasnego owłosienia.


Laserowa depilacja w gabinecie kosmetycznym będzie doskonałym rozwiązaniem dla pań, które oczekują długotrwałych efektów, a jednocześnie braku podrażnień po goleniu czy po stosowaniu innych metod depilacji. Skóra po takim zabiegu może być lekko zaczerwieniona i tkliwa, natomiast takie skutki nie utrzymują się długo. Warto wspomnieć o tym, że przeciwwskazaniem do wykonania laserowej depilacji w gabinecie kosmetycznym jest ciąża, przyjmowanie leków fotouczulających (przykładowo – leków na trądzik zawierających Isotretinoinum lub preparatów z dziurawcem), a także rozległe zmiany pigmentacyjne (w tym bielactwo) oraz intensywnie opalona skóra (naturalnie, w solarium lub z wykorzystaniem środków chemicznych).


Uniwersalne sposoby na zapobieganie podrażnieniom po depilacji

Jeśli wybrałaś już swoją metodę domowej lub profesjonalnej depilacji, ale nadal zmagasz się z problemem podrażnień i wrastających włosków, to możesz spróbować kilku sposobów, zapobiegających takiemu stanowi rzeczy. Wśród nich wyróżniamy:

  • regularne złuszczanie naskórka (nie tylko po goleniu, ale również pomiędzy zabiegami usuwania owłosienia) z wykorzystaniem peelingów do ciała czy szczotki z ostrym włosiem. W jaki sposób taka pielęgnacja zapobiega wrastaniu włosków? Poprzez usunięcie martwego naskórka oraz ograniczenie jego nawarstwiania się, niwelujemy barierę, która uniemożliwia włoskom prawidłowy wzrost. Włos, napotykając na warstwę martwych komórek zmienia kierunek i tym samym może wrastać w głąb ciała lub równolegle do powierzchni skóry;
  • również regularne nawilżanie skóry w postaci stosowania balsamów, żeli pod prysznic i maseł z zawartością naturalnych olejów (one odpowiedzialne są za zmiękczenie i zwiększenie elastyczności włosków) oraz kwasu hialuronowego, mocznika czy aloesu (te składniki z kolei łagodzą podrażnienia po depilacji i wspomagają regenerację naskórka – zwłaszcza po jego mechanicznym podrażnieniu);
  • wybór narzędzi do golenia, które działają jak najmniej destrukcyjnie na skórę. Jeśli stosujemy jednorazowe maszynki, warto wybierać modele z paskami nawilżającymi i nie używać ich więcej, niż kilka razy (stępione ostrza także powodują mikrouszkodzenia naskórka, a w efekcie – podrażnienia). Jeśli wybór padnie na depilator dla kobiet, można pokusić się o model z systemem łagodzącym skutki wyrywania włosków (nakładki chłodzące czy rozgrzewające). Jeśli z kolei zauważymy, że krem do depilacji wywołuje reakcję uczuleniową, a plastry do depilacji sprawiają, że skóra piecze „żywym ogniem”, to sygnał do tego, by znaleźć inną, delikatniejszą i bardziej odpowiednią metodę.

Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt pięknej, gładkiej skóry bez podrażnień i wrastających włosków warto zastosować nie tylko wszystkie wymienione wyżej porady, ale również – metodą prób i błędów – dobrać sposób depilacji odpowiadający naszej skórze i potrzebom. Pamiętajmy również, że każda niepokojąca nas zmiana dermatologiczna, powstała w wyniku niewłaściwego usuwania zbędnego owłosienia (mowa tu o niegojących się ranach czy zmianach ropnych) wymaga konsultacji w gabinecie dermatologicznym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Z podrażnieniami po goleniu zmaga się wielu mężczyzn w różnym wieku, a ich przyczyną zwykle...
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry suchej należy do jednej z najtrudniejszych. Dzieje się tak, ponieważ skóra sucha jest...
CZYTAJ
Jest matowa, szorstka w dotyku i często pojawiają się na niej drobne, odstające skórki. Sucha...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia