2022-08-04
Zdrowie dziecka

Wszystko o karmieniu piersią – Światowy Tydzień Karmienia Piersią 2022

Dlaczego karmienie piersią ma tyle zalet? Jak prawidłowo przygotować się do tego procesu, jak przebiega i co jest do niego potrzebne? Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2022 odpowiadamy na te pytania.


Karmienie mlekiem matki to najlepsza z możliwych metoda żywienia maluszka. Co warto o niej wiedzieć? Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, który w 2022 trwa od 1 do 7 sierpnia, odpowiadamy na wszystkie pytania, jakie mogą trapić rodziców w przededniu wydania na świat potomstwa, ale też tych, którzy już są w trakcie karmienia naturalnego i zastanawiają się, jak najlepiej karmić piersią.

 Karmienie piersią to wyjątkowy czas w życiu mamy i maluszka
Spis treści

Karmienie naturalne – dlaczego jest takie ważne? Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią wymieniamy wszystkie zalety tej metody!

Karmienie piersią to według ekspertów zdecydowanie najbezpieczniejszy i najbardziej optymalny sposób karmienia niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia WHO zaleca karmienie mlekiem matki od pierwszych kilkudziesięciu minut po porodzie (zarówno naturalnym, jak i tym, który następuje w wyniku cesarskiego cięcia) do 6. miesiąca życia dziecka. Kontynuowanie karmienia piersią rekomenduje się do ukończenia 2. roku życia, a nawet dłużej, przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających (gdy następuje rozszerzanie diety dziecka). To proces, którego celem jest nie tylko dostarczyć maluszkowi niezbędnych składników odżywczych. Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią, który w 2022 roku celebrowany jest między 1 a 7 sierpnia 2022, podkreślamy zbiorczo wszystkie zalety karmienia naturalnego:

  • mleko matki dostarcza dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych (o tym więcej za chwilę);
  • naturalne karmienie pomaga budować odporność i zapobiegać chorobom;
  • podczas ssania piersi matki wytwarza się w organizmie maluszka wspierająca zdrowy sen i uspokajająca oksytocyna;
  • karmienie piersią wpływa pozytywnie na rozwój pociechy, ale też na samopoczucie mamy, tworząc jedyną w swoim rodzaju więź między obojgiem.

Właściwości mleka kobiecego - jakie korzyści otrzymuje dziecko karmione piersią?

Jak już wspomnieliśmy, mleko matki to niezastąpione źródło cennych składników odżywczych w diecie nowonarodzonego dziecka. Składa się z 400 różnych białek pełniących funkcje odżywcze i budulcowe, laktozę sprzyjającą rozwojowi korzystnej flory bakteryjnej, a także oligosacharydy, które pełnią funkcję naturalnych prebiotyków (związków stymulujących i sprzyjających namnażaniu korzystnych bakterii jelitowych).


Warto przy okazji pamiętać, że laktacja u kobiet przebiega trzyetapowo: najpierw piersi produkują tzw. siarę, następnie mleko niedojrzałe i na końcu mleko dojrzałe.

Jak karmić piersią? Pozycje i techniki karmienia piersią

W Światowy Tydzień Karmienia Piersią warto zastanowić się, jak właściwie karmić noworodka piersią i jak podejść do tego procesu. Chociaż proces ten jest naturalny, wymaga zarówno od maluszka, jak i od mamy, nieco cierpliwości. Najważniejsze jest to, żebyś się nie frustrowała, jeśli przystawianie niemowlęcia nie będzie przebiegało zgodnie z planem.


Po urodzeniu dziecka uzbrój się w cierpliwość i przede wszystkim naucz się zajmować wygodną pozycję, która i Tobie, i dziecku, zapewni maksymalny komfort - dzięki temu karmienie piersią stanie się łatwiejsze. Skorzystaj ze specjalnej poduszki do karmienia, która odciąży Twoje plecy i upewnij się, że brzuszek dziecka przylega do Twojego, a jego główka, ramiona oraz biodra znajdują się w jednej pozycji. Usta Twojej pociechy powinny być szeroko otwarte, a dolna warga – wywinięta. Właściwe techniki karmienia piersią zapewniają komfort zarówno maluszkowi, jak i jego mamie.

Akcesoria do karmienia piersią, o które warto zadbać

Wszystko, co będzie niezbędne, jeśli chodzi o karmienie piersią, warto przygotować już na etapie ciąży – kiedy maluszek znajdzie się ze swoimi rodzicami w domu, może zabraknąć czasu i energii do kompletowania niezbędnych przedmiotów. Co warto wpisać na listę zakupów z myślą o karmieniu piersią?

Laktator – co to jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Święto związane z karmieniem piersią to dobry moment, żeby wziąć pod uwagę również te momenty, w których przystawianie maluszka do piersi jest kłopotliwe lub niemożliwe. Zbawieniem w takich sytuacjach jest wymieniony w punkcie wyżej laktator. Co to takiego? To urządzenie, za pomocą którego możesz odciągnąć pokarm, umieścić go w specjalnej, w 100% bezpiecznej butelce i przekazać innym osobom (opiekunce czy tacie maluszka), żeby nakarmiły niemowlę mlekiem matki, podczas kiedy ona sama będzie w innym miejscu (na przykład w pracy).


Wygodnym rozwiązaniem jest zwłaszcza laktator elektryczny. Ze sprytnego laktatora muszlowego, skorzystasz bez użycia rąk, z kolei silikonowy kolektor-odciągacz spodoba się fankom tradycyjnych rozwiązań.


Karmienie piersią to najbezpieczniejsza i najbardziej optymalna metoda posilania maluszka. Jeśli jesteś troskliwym rodzicem, który uważnie przeczytał nasz poradnik, wiesz już, że mleko matki jest niezastąpionym źródłem składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju niemowlęcia.

Karmienie piersią to relacja i styl macierzyństwa

Karmienie piersią jest czymś więcej niż tylko sposobem na żywienie maluszka. To niezwykła szkoła macierzyństwa, której nie da się doświadczyć w książkach czy poprzez porady innych. Trzeba otworzyć się na instynkt, którym obdarzona jest każda matka i wyrazić wielką wrażliwość na potrzeby dziecka. Nic innego w tak wielkim stopniu nie tworzy relacji pomiędzy rodzicielką a dzieckiem. Przebywając non stop ze swoim maluszkiem, można zrozumieć każdy ruch powieki, czy rodzaj płaczu. W ten sposób matka uczy się akceptować indywidualność i intymność w owocującej na przyszłość relacji. Kontakt cielesny, który powstaje w trakcie karmienia piersią, prowadzi także do jedności w sferze psychiki. Nie sposób więc uznać to przedsięwzięcie za coś codziennego. Skorzystaj z naszych wskazówek dotyczących karmienia naturalnej i zadbaj zarówno o pociechę, jak i komfort jej mamy.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Podczas ciąży i karmienia piersią, ciało kobiety podlega poważnym przemianom. Jedną z najbardziej widocznych zmian...
CZYTAJ
Twoje Maleństwo jest już na świecie, teraz przed Tobą wspaniały, ale jednocześnie trudny i wymagający...
CZYTAJ
Karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej korzystnym sposobem karmienia noworodków, niemowląt i małych dzieci. Niestety...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia