Legalna apteka
2020-12-18
Porady

Wyroby uciskowe – kiedy mogą nam pomóc i jak skutecznie pozbyć się uczucia ciężkości nóg?

Wyroby uciskowe to wyroby medyczne, które pomagają usprawnić przepływ krwi w żyłach i limfy w naczyniach znajdujących się w kończynach dolnych. Sprawdzają się one zarówno w profilaktyce żylaków, jak i w uzupełnieniu farmakoterapii i innych metod leczenia przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy oraz łagodzeniu obrzęków limfatycznych wywołanych różnymi czynnikami. Kto powinien zainteresować się kompresjoterapią (bo tak właśnie określa się leczenie z wykorzystaniem wyrobów uciskowych), w jakich sytuacjach ją stosować i jak dobrać produkty medyczne tego typu? Na te i inne pytania związane z tematyką terapii uciskowej odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!

 Kompresjoterapia – kiedy warto ją zastosować?
Spis treści

Noszenie wyrobów uciskowych – u kogo się sprawdzi?

Generalnie wśród osób, u których kompresjoterapia sprawdzi się najlepiej, można wyróżnić dwie grupy: pacjentów z objawami klinicznymi chorób związanych z zaburzeniami pracy żył w kończynach dolnych oraz osoby, które są zagrożone powstaniem żylaków w przyszłości. Co to oznacza w praktyce?

  • Osoby z objawami klinicznymi chorób żylnych (niewydolności żylnej, zakrzepicy) powinny nosić wyroby uciskowe o właściwie dobranym przez lekarza stopniu kompresji. Są to pacjenci, u których można zaobserwować „pajączki” na skórze oraz widoczne żylaki, obrzęki w okolicach kostek, owrzodzenia żylne, dolegliwości bólowe związane z przebiegiem choroby.
  • Osoby zagrożone wystąpieniem i rozwojem chorób żylnych, czyli obcujące na co dzień z czynnikami ryzyka: pracujące przez wiele godzin w pozycji siedzącej lub stojącej, a dodatkowo palące papierosy i mające nadwagę bądź cierpiące na otyłość. Oprócz tego wyroby uciskowe i kompresjoterapia sprawdzą się w profilaktyce chorób żylnych u kobiet ciężarnych i przyjmujących antykoncepcję hormonalną, a także u osób, których krewni mieli w przeszłości problemy ze schorzeniami żylnymi.

Warto tutaj dodać, że zapobieganie żylakom (a właściwie ich leczenie) z wykorzystaniem kompresjoterapii nie jest zalecane u osób cierpiących na zaburzenia krążenia krwi w tętnicach oraz przechodzących stany zapalne skóry i tkanki podskórnej w ostrej fazie.


Jak działa kompresjoterapia?

Kompresjoterapia – oprócz profilaktyki żylaków – ma jeszcze inne funkcje, które dla osób ją stosujących mogą być niezwykle wartościowe i pomocne w przywróceniu komfortu życia. Przede wszystkim noszenie wyrobów uciskowych znosi ból nóg wywołany nieprawidłowym przepływem krwi w żyłach kończyn dolnych. Dodatkowo podkolanówki podróżne, podkolanówki uciskowe czy przeciwżylakowe o właściwe dobranym stopniu kompresji znacząco ograniczają tworzenie się obrzęków. Warto także wspomnieć o uczuciu „ciężkich nóg” – dzięki zastosowaniu uciskowego zaopatrzenia medycznego pacjenci odczuwają ulgę również w tym obszarze, zwracając uwagę na to, że nawet po wielogodzinnej pracy w trybie siedzącym lub stojącym nadal mają wrażenie lekkości i braku zmęczenia nóg.


W jaki sposób działa kompresjoterapia? Mechanizm jest bardzo prosty, jednak to od jakości wyrobów uciskowych – podkolanówek przeciwżylakowych, skarpet kompresyjnych i innych akcesoriów oraz od prawidłowości doboru klasy kompresji do wskazań pacjenta – zależy powodzenie całego leczenia. Generalnie omawiane wyroby są skonstruowane w taki sposób, by uciskały nogę od kostki w górę, a tym samym – wspomagały pompowanie krwi z dolnych kończyn do serca oraz usprawniały pracę zastawek w żyłach, co zapobiega powstawaniu żylaków. Dodatkowo, aby kompresjoterapia była naprawdę efektywna, należy właściwie dobrać produkty medyczne. Jak to zrobić? O tym poniżej.


Wyroby uciskowe – jakie wybrać dla siebie?

Przed zakupem wyrobów uciskowych pacjent powinien udać się do lekarza flebologa – który jest specjalistą w dziedzinie leczenia żył. Tylko na podstawie znajomości historii choroby i/lub badań wykonanych pacjentowi lekarz będzie w stanie dobrać produkty o właściwym stopniu kompresji (wyrażane w mmHg). Im wyższy stopień kompresji, tym bardziej rajstopy czy podkolanówki uciskowe będą uciskać nogę i pobudzać budujące ją struktury do wzmożonej pracy. Jeśli wartość ta zostanie już dobrana, należy zastanowić się nad wyborem poszczególnych modeli wyrobów uciskowych. Na rynku najpopularniejsze są:

  • skarpety kompresyjne z mikrofibry o lekkim stopniu ucisku, polecane szczególnie dla osób pracujących na siedząco lub na stojąco, często narzekających na uczucie „ciężkich nóg” i na pojawianie się obrzęków. Obecnie w ofercie wielu marek (w tym w asortymencie firmy Sigvaris ) dostępne są skarpety kompresyjne dla mężczyzn i kobiet imitujące swoim wyglądem zwykłe skarpetki. Ich noszenie gwarantuje to, że dolegliwości danej osoby (a także leczenie tych dolegliwości) pozostanie niezauważalne dla otoczenia.
  • Skarpety podróżne o lekkim stopniu kompresji, które doskonale sprawdzą się zarówno podczas długiej jazdy samochodem, pociągiem czy lotu samolotem. Warto tutaj wspomnieć o tym, że długie i częste podróże są czynnikami ryzyka powstawania zakrzepów, dlatego skarpety podróżne powinny nosić bezwzględnie osoby cierpiące na schorzenia żylne, jak i te obarczone ryzykiem ich powstawania. Przykładem mogą być dyskretne skarpety podróżne Pani Teresa Medica – dostępne w różnych rozmiarach oraz w wersji dla kobiet i mężczyzn.
  • Dyskretne podkolanówki uciskowe oraz podkolanówki przeciwżylakowe, dostosowane do potrzeb kobiet – zarówno w kwestii estetycznej, jak i terapeutycznej. Wspomniana już wyżej marka Pani Teresa Medica ma w swojej ofercie oba rodzaje tych wyrobów – podkolanówki uciskowe i przeciwżylakowe, dostępne są w cielistym i czarnym kolorze, doskonale dopasowujących się do biurowych, codziennych czy nieco bardziej eleganckich stylizacji.

Zapobieganie żylakom oraz ich leczenie, a także terapia innych chorób powiązanych z niewydolnością żył, wsparte stosowaniem wyrobów kompresyjnych mają dużo większą szansę na powodzenie. Niezależnie od tego, czy cierpisz jedynie z uwagi na uczucie ciężkości nóg i obrzęki, czy może leczysz żylaki lub przewlekłą niewydolność żylną, spróbuj kompresjoterapii – dzięki niej komfort życia pacjentów może poprawić się… z dnia na dzień!Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Obrzęki, ciężkość nóg, ból i skurcze często są związane z zaburzeniami krążenia. Również zmiany skórne...
CZYTAJ
Kwas acetylosalicylowy to jeden z najbardziej znanych leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Można go...
CZYTAJ
Uczucie ciężkich nóg najczęściej pojawia się latem. Przeważające w tym czasie wysokie temperatury sprzyjają rozszerzaniu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia