ZWYCIĘZCA RANKINGU
ZAUFANE OPINIE CENEO
DARMOWY ODBIÓR
W NASZEJ APTECE
DARMOWA DOSTAWA
KURIEREM OD 279 ZŁ
Zrealizowaliśmy ponad
2 000 000 zamówień

Wzdęcia

Suplementacja fiber_manual_record 2016-05-01
 Wzdęcia - Apteka internetowa Melissa

Powstające w jelitach gazy, choć są naturalnym produktem ubocznym procesu trawienia, to wypuszczone na wolność, należą chyba do najgorszych gaf. Pacjenci z takimi dolegliwościami są narażeni na krępujące sytuacje, stąd też stają się one bardzo uciążliwe. Kilka do kilkunastu „bąków” dziennie to norma. Początkowo, powstające w jelitach gazy nie mają zapachu, dopiero inne substancje chemiczne dołączające się do mas powietrza, są przyczyną przykrej woni.

Żeby skutecznie poradzić sobie z problemem, należy zbadać jego przyczynę. Za powstawanie wzdęć, najczęściej odpowiedzialna jest dieta, choć mogą być to również alergie pokarmowe, nietolerancja laktozy, celiakia lub inne schorzenia dotyczące układu pokarmowego.

Przyczyny powstawania wzdęć:

  • Jedzenie w pośpiechu i stres – skutkiem jest połykanie powietrza, które prędzej czy później będzie chciało wydostać się na zewnątrz. Podobny skutek daje żucie gumy, palenie papierosów i intensywne konwersacje w trakcie posiłków.
  • Picie napojów gazowanych.
  • Niedrożność jelit spowodowana stanami chorobowymi, co utrudnia wydalanie gazów.
  • Uboga flora bakteryjna – dochodzi wówczas do zwolnienia trawienia i zaburzenia procesów fermentacyjnych, czego skutkiem są procesy gnilne.
  • Przyjmowanie produktów mlecznych przy stwierdzonej nietolerancji laktozy.
  • Posiłki bogatobiałkowe i bogatotłuszczowe – powstawanie dwutlenku węgla w dużych ilościach.

 

Spośród produktów żywieniowych, najbardziej gazotwórcze są: rośliny strączkowe, kapusta, brukselka, brokuł, kalafior, śliwki, czereśnie. Nie oznacza to jednak, iż leczenie wzdęć wymaga wyeliminowania tych pokarmów z diety. Wymienione wyżej produkty są bardzo zdrowe. Należy doświadczalnie stwierdzić, które z nich powodują największe dolegliwości i znaleźć im godnego następcę. Osobom cierpiącym na wzdęcia zaleca się spożywanie posiłków gotowanych, pieczonych lub przygotowanych na parze (są one łatwiej trawione w odróżnieniu od posiłków smażonych lub surowych produktów) z dodatkiem przypraw takich jak kminek, jałowiec lub majeranek.

Jak wygląda leczenie wzdęć?

Leczenie wzdęć, oprócz właściwej diety, obejmuje także preparaty farmaceutyczne. Po obiedzie dobrze jest zaparzyć sobie mięty, która po wypiciu działa rozluźniająco oraz usprawnia procesy trawienia. Można również sięgnąć po preparaty z imbiru. Pomocne są również krople Iberogast, kapsułki Ulgix, Espumisan, Verdin, Travisto, Rapacholin a także probiotyki uzupełniające dobrą florę jelitową – Dicoflor, Enterol, Bactilac, Multilac, Floractin, Trilac i inne. Ponadto dobre efekty dają regularne posiłki w spokojnej atmosferze. Warto pamiętać, że pokarm musi być dobrze pogryziony zanim trafi do żołądka (to również przyczynia się do lepszego trawienia). Wstrzymywanie gazów jest niezdrowe. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, trwają przez dłuższy okres czasu a woń oddawanych wiatrów jest przykra, to należy niezwłoczne zgłosić się do lekarza.Produkty i leki na wzdęcia znajdziesz na stronie apteki: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/wzdecia,731.html.

Popularne wpisy

RLS – zespół niespokojnych nóg
Dolegliwości i choroby
„Pajączki” na nogach
Dolegliwości i choroby
Poród po terminie
Zdrowie kobiety
Zdjęcie autora
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.