• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2015-10-06
Zdrowie dziecka

Ząbkowanie u niemowląt

Obolałe, swędzące i zaczerwienione dziąsła. Płacz, niechęć do jedzenia, niespokojny sen, a niekiedy gorączka, to najczęstsze objawy towarzyszące wyrzynaniu się pierwszych zębów mlecznych u maluchów.

 Ząbkowanie u niemowląt - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Objawy ząbkowania u niemowląt

W jaki sposób można rozpoznać, że dziecko niedługo zacznie ząbkować? Uważni rodzice mogą co prawda zauważyć pojawienie się zgrubień na dziąsłach malucha, które zwiastują wyrzynający się ząb, jednak istnieje również szereg innych objawów ząbkowania. Wśród nich wyróżnia się:

 • obfitsze niż dotychczas ślinienie się – organizm dziecka wytwarza więcej śliny, która ma właściwości bakteriobójcze, a jednocześnie jej duża ilość sprawia, że maluch jest narażony na mniejsze dolegliwości bólowe niż w sytuacji, w której jama ustna byłaby wysuszona;
 • podwyższona temperatura, rosnąca do nawet 38 stopni Celsjusza, utrzymująca się zazwyczaj nie dłużej, niż 3 dni;
 • brak apetytu – dziecko, ze względu na dolegliwości bólowe dziąseł, może wykazywać apetyt mniejszy niż zazwyczaj;
 • rozpulchnione, zaczerwienione dziąsła – w wyniku wyrzynania się zębów mlecznych, dziąsła malucha stają się bardziej miękkie, a jednocześnie sprawiają maluchowi dolegliwości bólowe. Normalnym objawem towarzyszącym jest wówczas wkładanie rączek i innych przedmiotów do buzi – dziecko, poprzez stymulację dziąseł chce ulżyć sobie w bólu.

Bolesne ząbkowanie - jak pomóc dziecku?

 • Ulgę przynosi masowanie dziąseł palcem, który dodatkowo może być owinięty w gazę nasączoną naparem z rumianku lub szałwii. Napary z ziół mają właściwości przeciwzapalne i odkażające, a sam masaż jest kojący i wspomaga proces wyrzynania się ząbków. Można masować również przy użyciu mięciutkiej, silikonowej szczoteczki.
 • Sprawdza się także stosowanie gryzaków, najlepiej takich wypełnionych cieczą. Można je schłodzić w lodówce. Zimny gryzak łagodzi ból i stan zapalny. W naszej aptece dostępne są wodne gryzaki firmy Canpol.
 • Pomagają również herbatki ziołowe dla niemowląt zawierające melisę. Ułatwiają nocny relaks w sytuacji, gdy ból towarzyszy maleństwu również nocą.
 • Warto wypróbować żel na ząbkowanie lub inny preparat do smarowania dziąseł dostępny w aptece bez recepty. Zawierają one w swoim składzie substancje znieczulające, odkażające i łagodzące stany zapalne. Nie należy jednak ich stosować więcej niż trzy razy dziennie. Na półkach aptecznych znajdziemy Calgel, Dentinox, Bobodent, Dntibaby lub Kin-baby.
 • Leki przeciwgorączkowe stosuje się w ostateczności. Jeśli maluch jest niespokojny, płaczliwy i marudny z powodu gorączki towarzyszącej ząbkowaniu, można podać paracetamol w postaci syropu lub czopków. Bądźmy czujni, gdyż gorączka może, lecz nie musi być objawem wyrzynania się zębów. Jeśli temperatura ciała dziecka przekracza 38ºC
  i utrzymuje się długo lub dodatkowo towarzyszą jej biegunka, wymioty czy kaszel, należy skonsultować się z pediatrą!

Bardzo ważną rzeczą jest również dbałość o nowe zęby. Rodzice od początku powinni przyzwyczajać dziecko do mycia ząbków. Po posiłkach warto przemyć je gazą nasączoną przegotowaną wodą. Przy pierwszych czterech ząbkach, należy zainwestować w pierwszą miękką szczoteczkę, by móc je delikatnie szczotkować dwa razy dziennie.

Zobacz asortyment z kategorii Ząbkowanie.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Zmienny klimat powoduje konieczność dogrzewania pomieszczeń jesienią i zimą. To z kolei przyczynia się do wzrostu...
CZYTAJ
Infekcje górnych dróg oddechowych u dzieci mogą być spowodowane przez bakterie oraz wirusy – w...
CZYTAJ
Odporności dzieci poświęcamy szczególnie dużo uwagi szczególnie w sezonie przeziębień i chorób. Staramy się zrobić...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia