• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2022-12-29
Dolegliwości i choroby

Zaburzenia odżywiania. Czym jest bulimia?

Mimo że zaburzenia odżywiania są problemem o podłożu psychologicznym, dotykają również sfery fizycznej. Są domeną społeczeństw zachodnich, co jest w głównej mierze efektem pogoni za szczupłą, idealną sylwetką. Jedną z najczęściej diagnozowanych nieprawidłowości żywienia jest bulimia, inaczej żarłoczność psychiczna. Czym się objawia i jak można ją wyleczyć? Odpowiadamy.

 Jak leczy się bulimię?
Spis treści

Czym jest bulimia?

Bulimia — bulimia nervosa — to inaczej żarłoczność psychiczna. Jest to przewlekła choroba, prowadząca do licznych problemów zdrowotnych. Większość powikłań powstaje na skutek wywoływania wymiotów i nadmiernego stosowania środków przeczyszczających.

Najczęściej pojawia się u dziewcząt w okresie dojrzewania. Chorzy przestrzegają restrykcyjnych zasad żywienia w celu uniknięcia wzrostu masy ciała. Napady jedzenia występują naprzemiennie z okresami zwyczajnego odczuwania łaknienia.


Epizody bulimiczne polegają na spożywaniu bardzo obfitych posiłków, a następnie wywoływaniu wymiotów czy zażywaniu leków przeczyszczających. Napady mogą być też kompensowane głodzeniem się lub intensywnymi ćwiczeniami. Bulimicy koncentrują całą swoją uwagę na jedzeniu z uwagi na silne pragnienie lub przymus przyjmowania pokarmu. Mogą w krótkim czasie spożyć bardzo dużą ilość pożywienia.

Jak rozpoznaje się bulimię?

Pierwszym widocznym objawem bulimii są przeważnie zmiany w obrębie jamy ustnej. Zęby i dziąsła osób mających skłonność do prowokowania zwracania jedzenia mają częsty kontakt z kwasami żołądkowymi. Powoduje to erozję szkliwa, bolesność i krwawienie tkanek, a także suchość w ustach. Wywoływanie wymiotów przyczynia się do podrażnienia całego przewodu pokarmowego. Skutkuje to przewlekłym bólem gardła i trudnościami przy przełykaniu.


Charakterystyczną cechą bulimii jest też tzw. objaw Russella — obecność blizn na grzbietowej części dłoni. Są one wynikiem częstego kontaktu skóry z siekaczami, co ma miejsce podczas prowokowania odruchu wymiotnego.


Oprócz tego alarmujące dla otoczenia powinny być zmęczenie, ospałość, częste bóle brzucha, wypadanie włosów i bladość skóry. U kobiet chorych na bulimię często obserwuje się też zaburzenia cyklu menstruacyjnego.

Jak leczy się bulimię?

Leczenie bulimii powinno przebiegać na wielu płaszczyznach. W skład zespołu specjalistów opiekujących się pacjentem muszą wchodzić internista, dietetyk, psychiatra i psychoterapeuta. Ich głównym celem jest:

  • poprawa stanu zdrowia pacjenta,
  • skuteczna edukacja żywieniowa;
  • odnalezienie genezy napadów bulimicznych;
  • walka z powikłaniami;
  • opracowanie metod radzenia sobie ze stresem; 
  • motywacja pacjenta do zmiany sposobu żywienia; 
  • zmniejszenie ilości napadów bulimicznych lub całkowite wyeliminowanie ich z życia chorego.

Podczas leczenia bulimii często stosuje się farmakoterapię z udziałem leków przeciwdepresyjnych. Na ogół są to selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny np. preparaty zawierające fluoksetynę. Preparaty te, w połączeniu z terapią behawioralno-poznawczą, zazwyczaj eliminują nawyk sięgania po nadmierne ilości jedzenia i poprawiają stan osoby chorej.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Jest ci niedobrze i masz wrażenie, że zaraz zwymiotujesz? Taki stan może mieć różne podłoże...
CZYTAJ
Owiany złą sławą, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Cholesterol LDL, bo o nim...
CZYTAJ
Zwykle dotyka osoby dorosłe – między 20. a 50. rokiem życia. Częściej diagnozowana jest u...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia