• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2016-02-24
Zdrowie dziecka

Zakażenie rotawirusem

Rotawirus to wyjątkowo uciążliwy przeciwnik najmłodszych. Najbardziej podatne na zakażenie są dzieci w wieku od 6 miesiąca życia do 2 roku życia, choć ryzyko zakażenia utrzymuje się do 5 roku życia. Rotawirus jest wyjątkowo trudny, gdyż charakteryzuje go duża stabilność w środowisku zewnętrznym (na rękach utrzymuje się około 4 h, a na zabawkach może przebywać nawet do dwóch miesięcy). Źródłem zakażenia jest inna chora osoba lub zakażone przedmioty. Wirus przenosi się drogą kropelkową.

 Zakażenie rotawirusem - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Profilaktyka polega na przestrzeganiu zasad higieny – picie wody ze sprawdzonych źródeł, mycie owoców i warzyw, dezynfekcja przedmiotów, mycie rąk. Dostępna jest również szczepionka przeciw rotawirusom, która znajduje się wśród szczepień zalecanych i płatnych.

Objawami zakażenia rotawirusem są biegunka, wymioty, wysoka temperatura. W przypadku niemowląt, najlepiej od razu skontaktować się z lekarzem. Małe dzieci najczęściej są hospitalizowane i podłączane pod kroplówkę. Objawy zakażenia powodują odwodnienie organizmu, które szczególnie szybko postępuje u niemowląt i zagraża życiu malucha. Leczenie polega przede wszystkim na dostarczaniu płynów i elektrolitów. Nawet jeśli dziecko wymiotuje, to i tak podajemy płyny. Można podawać je po łyżeczce a nawet po kropelce w odstępach kilkuminutowych, mimo to nie rezygnujemy z uzupełniania płynów.

Objawami odwodnienia, które powinny zaniepokoić i wywołać u rodziców szybką reakcję są:

  • Płacz bez łez
  • Brak moczu w pieluszce dłużej niż 6 godzin
  • Suchość ust
  • Zapadnięte ciemiączko oraz oczy

Chory na około dwa dni przed wystąpieniem objawów, wydala dużą ilość wirionów ze stolcem. Największa ilość wirionów znajdująca się w kale, występuje 3 dnia po wystąpieniu objawów. Zatem rodzice muszą szczególnie pamiętać o higienie, po zmianie pieluszki chorego dziecka.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wirusowe zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych infekcji, która w dodatku dosięgnąć nas może przez...
CZYTAJ
Infekcje wirusowe to przyczyna zachorowań na przeziębienie, grypę, ospę czy opryszczkę. Ich leczenie zależy od...
CZYTAJ
Infekcje wirusowe u dziecka wywołują wirusy, które atakują górne drogi oddechowe. Choć przeziębienie można złapać...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia