2015-11-18
Dolegliwości i choroby

Zapalenie gardła

Zapalenie gardła to infekcja wirusowa (rzadziej bakteryjna), z którą borykamy się najczęściej jesienią i zimą. Choroba atakuje dzieci i dorosłych. Trwa krótko i mija samoistnie, ale objawy stanu zapalnego śluzówki i tkanki limfatycznej gardła mogą być bardzo dokuczliwe.

 Zapalenie gardła - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Symptomy zapalenia gardła:

  • Czerwone i mocno obrzęknięte gardło.

  • Bardzo wysuszona śluzówka gardła.

  • Drapanie, pieczenie i / lub kłujący ból w gardle.

  • Trudności w przełykaniu (nawet śliny).

  • Chrypa.

Leczenie zapalenia gardła

Stan zapalny gardła wywołany przez bakterie można leczyć antybiotykami. Infekcje wirusowe trochę trudniej zwalczyć, gdyż antybiotyk w takim przypadku nie zadziała. Jeżeli zapalenie gardła jest efektem innej, przewlekłej choroby, należy najpierw zlikwidować tę przyczynę. Tak czy inaczej, w każdej z podejmowanych terapii najważniejsza jest ochrona zaatakowanej błony śluzowej gardła.

 

  • Nie wolno więc dopuszczać do sytuacji, w której gardło jest drażnione, na przykład dymem papierosowym.

  • Należy zadbać o zachowanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywa osoba chorująca na zapalenie gardła. Suche i / lub zbyt ciepłe powietrze działa bardzo niekorzystnie na wysuszoną śluzówkę gardła.

  • Pewne ukojenie może przynieść zlikwidowanie (lub choćby zmniejszenie) obrzęku gardła, co można próbować uzyskać na przykład poprzez picie dużej ilości chłodnej lub nawet zimniej wody mineralnej. Warto pamiętać, że mitem jest to, iż na bolące gardło najlepiej robi gorąca herbata. Absolutnie nie! Rozpulchniona, obrzęknięta tkanka kurczy się pod wpływem zimna, a nie ciepła.

  • Trzeba unikać spożywania tego, co może dodatkowo, niepotrzebnie gardło podrażniać lub wysuszać. Odpada więc na pewno alkohol, soki owocowe, twarde i ostre pokarmy. Najlepiej skupić się w trakcie choroby na produktach płynnych lub ewentualnie półpłynnych.

  • Chore gardło powinno być jak najczęściej nawilżane. Ulgę przynoszą ziołowe płukanki na bazie łagodzącego stany zapalne rumianku. Można również płukać gardło wodą z solą.

Zapalenie gardła może być mylone z tzw. chorobą nauczycieli, czyli zapaleniem krtani. Objawy rzeczywiście są podobne, ale w tym pierwszym przypadku raczej nie występuje utrata głosu, w drugim natomiast tak. Z zapaleniem gardła wiąże się też zapalenie migdałków, dla którego charakterystyczne są podobne symptomy, jednakże leczenie może być całkiem różne, ponieważ niekiedy (tj. przy powracających infekcjach) sprowadza się ono do operacyjnego usunięcia migdałków. 

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Wirusowe zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych infekcji, która w dodatku dosięgnąć nas może przez...
CZYTAJ
Ból gardła, to jedna z najczęstszych przyczyn zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu czy...
CZYTAJ
Zapalenie krtani związane jest z infekcją wirusową, którą zwykle poprzedza zapalenie błony śluzowej nosa i...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia