Legalna apteka
2022-12-12
Dolegliwości i choroby

Zapalenie migdałków. Jakie są jego objawy?

Ostre zapalenie migdałków, znane jako angina, jest częstą przypadłością dzieci oraz dorosłych. Objawy choroby są zróżnicowane – wszystko zależy od tego, jaki wirus lub bakteria wywołały schorzenie. Poznaj te najbardziej charakterystyczne, by móc różnicować zakażenie wirusowe od bakteryjnego.


Chociaż zapalenie migdałków kojarzy się głównie z zakażeniem bakteryjnym, za rozwój choroby odpowiadają również wirusy. Z tego powodu nie zawsze angina będzie wiązała się z koniecznością podania antybiotyku. W doborze właściwego leku pomocne okazują się symptomy. To na ich podstawie można określić, czy jest to angina ropna czy angina wirusowa.

 Jak skutecznie leczyć zapalenie migdałków?
Spis treści

Zapalenie migdałków o podłożu bakteryjnym – objawy

Zapalenie migdałków o podłożu bakteryjnym to angina ropna. Zaczyna się dość gwałtownie i ma większe nasilenie. Do typowych objawów choroby zalicza się m.in.:

  • silny ból gardła – także podczas połykania,
  • ból głowy,
  • nudności,
  • gorączka powyżej 38°C.

Objawami anginy ropnej jest także obrzęknięta i krwistoczerwona błona śluzowa, język z białym nalotem. Ponadto może dojść do powiększenia szyjnych węzłów chłonnych, które stają się bolesne podczas ich dotykania. Nie obserwuje się natomiast kataru ani kaszlu.


Cechą charakterystyczną są nie tylko objawy – odmienne od wirusowego zapalenia migdałków, ale również okres zachorowania czy wiek pacjenta. Anginę ropną znacznie częściej obserwuje się w grupie wiekowej 5-15 lat. Do zakażenia dochodzi zwykle w okresie wczesnej wiosny oraz zimą.

Wirusowe zapalenie migdałków – objawy

Wirusowe zapalenie migdałków jest typowe dla osób dorosłych – szacuje się, że wirusy odpowiadają za nawet 90% zachorowań w tej grupie populacji. Choroba nie ma gwałtownego i bardzo nasilonego przebiegu.


Zapalenie migdałków o podłożu wirusowym objawia się m.in.:

  • bólem gardła,
  • bólem głowy,
  • bólem mięśni i stawów,
  • kaszlem,
  • katarem,
  • chrypką.

Chorobie może towarzyszyć także zapalenie gardła, a nawet… zapalenie spojówek. Natomiast temperatura ciała utrzymuje się w normie lub jest tylko nieznacznie podwyższona.

Jak skutecznie leczyć zapalenie migdałków?

Zapalenie migdałków, niezależnie od czynnika wywołującego, może ustąpić samoistnie po kilku dniach. Nie należy jednak lekceważyć tej choroby, ponieważ – szczególnie w przypadku anginy ropnej – może dawać powikłania.


Leczenie zapalenia migdałków uzależnione jest od rodzaju choroby. O ile w przypadku anginy wirusowej podstawą jest leczenie objawowe, o tyle anginę ropną leczy się głównie antybiotykami.

Leczenie anginy wirusowej

Objawowe leczenie wirusowego zapalenia migdałków sprowadza się m.in. do: przyjmowania leków przeciwbólowych, stosowania preparatów łagodzących ból gardła – w postaci tabletek lub sprayu.

Leczenie anginy bakteryjnej

Leczenie zapalenia migdałków wywołanego bakteriami jest bardziej złożone – poza leczeniem objawowym (podobnym jak w przypadku anginy wirusowej), koniecznością jest antybiotykoterapia. Najczęściej podawana jest penicylina fenoksymetylowa – wynika to z faktu, że zwykle za anginę ropną odpowiadają paciorkowce z grupy A.


Ważne! Kuracji antybiotykami nie można przerywać – nawet, jeśli objawy ustąpią. Koniecznością jest kontynuowanie leczenia, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ból gardła jest jednym z najczęstszych objawów rozwijającej się i trwającej infekcji. Potrafi być bardzo...
CZYTAJ
Angina - inaczej określana jako ostre zapalenie migdałków podniebiennych - jest chorobą zakaźną wywoływaną przez...
CZYTAJ
Tarczyca to gruczoł przypominający kształtem motyla, którego funkcjonowanie ma kluczowy wpływ na zdrowie, ogólną kondycję...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia