Legalna apteka
2021-06-29
Zdrowie kobiety

Zapalenie piersi. Jakie są jego objawy i leczenie?

Dla wielu kobiet karmienie piersią jest wyjątkowym okresem, w którym mogą nawiązać jeszcze lepsze relacje z nowo narodzonym dzieckiem. Niekiedy jednak chwile ogromnego szczęścia zakłócają problemy zdrowotne, które stanowią następstwo zapalenia piersi. Poznaj objawy tej dolegliwości i dowiedz się, jak skutecznie ją leczyć. Nieocenionym wsparciem może okazać się… laktator.


Statystyki pokazują, że zapalenie piersi dotyka średnio 10% kobiet karmiących piersią [1]. Jest to poważny problem, który wiąże się nie tylko z dyskomfortem matki. Sprawia również, że niemowlę ssie pierś krócej niż do tej pory albo w ogóle nie chce ssać.

 Zapalenie piersi
Spis treści

Zapalenie piersi – skąd się bierze?

Chociaż zapalenie piersi może mieć różne podłoże, zwykle mówi się o przyczynach mechanicznych oraz infekcyjnych. Wśród nich wymienić można między innymi: 

 • nadmierne uciskanie piersi – dochodzi do tego np. na skutek noszenia źle dobranego (zbyt ciasnego) biustonosza 
 • zastój pokarmu – wynikający np. z nieregularnego przystawiania dziecka do piersi, nieefektywnego ssania piersi przez niemowlę, zbyt dużej ilości mleka, której nie jest w stanie wyssać niemowlę lub nieprawidłowej techniki karmienia 
 • stan zapalny wywołany infekcją – popękane brodawki ułatwiają przenikanie drobnoustrojów, które mogą wyzwalać stan zapalny.
 • Niekiedy przyczyną zapalenia piersi jest wcześniej przebyty stan zapalny piersi, który nie został do końca wyleczony lub był leczony nieprawidłowo (np. poprzez mocne uciskanie piersi). 
 • Czynnikami dodatkowymi są natomiast: niedoborowa dieta, przemęczenie, stres [2].


Jak rozpoznać zapalenie piersi?

Zapalenie piersi najczęściej rozwija się między 2. a 5. tygodniem życia dziecka. Daje wiele charakterystycznych objawów, jednak nie zawsze są one właściwie odczytane przez kobietę karmiącą.


Typowe symptomy to między innymi: 

 • zaczerwienienie, ocieplenie, obrzęk, bolesność fragmentu lub całej piersi 
 • objawy grypowe (np. bóle mięśni, dreszcze, ogólne rozbicie, bóle głowy) 
 • pogorszone samopoczucie 
 • podwyższona temperatura ciała [3].

Warto także podkreślić, że zapalenie piersi dotyczy z reguły tylko jednej piersi. Z drugiej piersi pokarm wypływa prawidłowo.


Leczenie zapalenia piersi – na czym polega?

Jako że zapalenie piersi powstaje na skutek zatkania przewodu mlecznego, istotną rolę odgrywa przede wszystkim częste opróżnianie piersi. Zaleca się więc jak najczęstsze przystawianie niemowlęcia do piersi. Jeśli jednak nie jest to możliwe, ponieważ maluch nie chce ssać, wówczas należy sięgnąć po laktator i korzystać z niego tak często, jak to konieczne.


Niezależnie od tego, czy przystawiasz malucha do piersi czy uruchamiasz laktator, pamiętaj o zastosowaniu poniższych wskazówek: 

 • zawsze rozpoczynaj od chorej piersi 
 • odciągaj pokarm lub przystawiaj niemowlę nawet co 2 godziny
 • zmieniaj pozycję do karmienia lub ułożenie laktatora.

Po karmieniu lub odciągnięcia pokarmu zaleca się przyłożenie mokrych kompresów, okładów żelowych.


Dolegliwości zwykle ustępują po 3-4 dniach.


Jakie leki przy zapaleniu piersi?

Stan zapalny piersi wymaga przyjmowania leków – zgodnie z zaleceniami lekarza. Wśród najczęściej przepisywanych wymienia się: 

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
 • leki przeciwbólowe.

W przypadku infekcji bakteryjnej, gdy doszło do uszkodzenia brodawek, koniecznością może okazać się antybiotykoterapia, która powinna trwać 10-14 dni. Lekarz dobiera taki lek, którego stosowanie nie jest przeciwwskazane w okresie laktacji. Dlatego nie trzeba rezygnować z karmienia piersią.


Zapaleniu piersi można zapobiec

Zapalenie piersi nie jest częstą przypadłością i wcale nie musi cię dotyczyć – szczególnie, jeśli zadbasz o to już w pierwszych dniach karmienia piersią.


Pamiętaj, aby: 

 • często przystawiać niemowlę do piersi – aby nie dopuścić do zastoju pokarmu 
 • wykorzystać laktator, gdy czujesz, że piersi stają się obrzmiałe – pokarm odciągaj jedynie do momentu, w którym poczujesz ulgę 
 • zdrowo się odżywiać i pić dużo wody 
 • nie nosić uciskającego biustonosza – najlepiej sprawdzą się modele sportowe lub miękkie staniki przeznaczone do karmienia piersią.

Niepokojących objawów w obrębie piersi nie można lekceważyć. Zgłoś się do lekarza, jeśli podejrzewasz u siebie stan zapalny.


Przypisy:

 1. https://podyplomie.pl/ginekologia/22713,protokol-leczenia-zapalenia-piersi
 2. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/103947,zapalenie-piersi-i-ropien
 3. http://cnol.kobiety.med.pl/pl/zapalenie-piersi/


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Badanie piersi w ramach profilaktyki nowotworowej to rzecz bardzo istotna – zwłaszcza w wieku dojrzałym....
CZYTAJ
Karmienie piersią jest najlepszym i najbardziej korzystnym sposobem karmienia noworodków, niemowląt i małych dzieci. Niestety...
CZYTAJ
Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów wśród kobiet. Niestety – im później zostanie wykryty,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia