2021-06-14
Dolegliwości i choroby

Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych - objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych to jedna z tych dolegliwości, która dotyczy przede wszystkim osób powtarzających te same ruchy przez długi czas. Przytrafia się więc sportowcom, pracownikom fizycznym, ale również osobom pracującym przy komputerze - piszącym dużo na klawiaturze i operującym myszką. Objawy zapalenia ścięgna to oczywiście dotkliwy ból, ale również ograniczenie ruchomości miejsca, które zostało objęte zapaleniem. Kiedy najczęściej pojawia się zapalenie ścięgien, jak rozpoznać symptomy schorzenia i jak przynieść sobie ulgę w bólu? Odpowiedzi na te i inne pytania związane z zapaleniem pochewek ścięgnistych i ścięgien znajdziecie poniżej - zapraszamy do lektury!

 Ostry ból, czyli objawy zapalenia ścięgna
Spis treści

Zapalenie ścięgna - jaki obszar jest najbardziej narażony?

Zapalenie ścięgien i zapalenie pochewek ścięgnistych obejmuje struktury odpowiadające za przenoszenie siły mięśni na szkielet, przy czym ścięgna są bezpośrednim łącznikiem pomiędzy kością i mięśniem, natomiast pochewki ścięgniste to struktury o kształcie cewki, chroniące same ścięgna przed zbyt dużymi naprężeniami, tarciem i urazami mechanicznymi. Gdy zostaną one nadwyrężone - pojawia się dotkliwy ból. Najczęściej zapalenie pochewek ścięgnistych oraz ścięgien dotyczy obszarów takich jak: 

 • staw kolanowy (często zapalenie ścięgien w jego obrębie przydarza się biegaczom); 
 • staw łokciowy (mowa wówczas o łokciu golfisty lub łokciu tenisisty);
 • staw skokowy (występuje wtedy zapalenie ścięgna Achillesa, łączącego staw skokowy oraz kość pięty); 
 • staw nadgarstkowy (zapalenie ścięgna nadgarstka pojawia się zwykle u pracowników biurowych, ale również u wspomnianych wcześniej golfistów czy tenisistów);
 • staw barkowy (często zapalenie ścięgien pojawia się w tym obrębie u pracowników fizycznych).

Zapalenie ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna nadgarstka oraz urazy innych, wymienionych powyżej obszarów powstają z wielu różnych przyczyn - poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.


Przyczyny zapalenia ścięgien

Różne przyczyny zapalenia ścięgien dzielą się na dwie główne grupy - jedna z nich to zapalenia wywołane chorobami (często przewlekłymi), a druga - spowodowane urazami, czyli tak naprawdę kontuzjami danego ścięgna. Schorzenia, które mogą przyczynić się do wystąpienia i rozwoju zapalenia pochewek ścięgnistych i ścięgien to przede wszystkim reumatoidalne zapalenie stawów, ale również łuszczycowe zapalenie stawów czy nawet gruźlica. Jeśli chodzi zaś o przyczyny zapalenia ścięgien o charakterze kontuzji, mowa głównie o: 

 • wykonywaniu stałych, powtarzalnych czynności - na ich skutek pojawia się choćby zapalenie ścięgna Achillesa po intensywnych treningach biegowych czy zapalenie ścięgna nadgarstka u pracowników biurowych, przez 8 godzin dziennie piszących na klawiaturze i manewrujących myszką; 
 • wykonywaniu gwałtownych ruchów o charakterze szarpnięcia. Występują one głównie u pracowników fizycznych, którzy dźwigają ciężkie rzeczy, ale również u lekkoatletów rzucających dyskiem, młotem lub trenujących pchnięcie kulą.

Podsumowując, przyczyny zapalenia ścięgien są różne i na taki uraz narażony jest niemal każdy z nas. Jak go rozpoznać, jeśli już się pojawi? O tym poniżej.


Objawy zapalenia ścięgna - jak je rozpoznać?

Objawy zapalenia ścięgna są dość charakterystyczne (zwłaszcza, że schorzenie to wywołują również charakterystyczne czynności, wymienione powyżej), choć czasem jest ono mylone z zapaleniem stawu. Jak więc rozpoznać proces zapalny toczący się w obrębie ścięgien? Oto główne objawy: 

 • ból ścięgien w okolicy miejsca wytworzenia się stanu zapalnego, nie ustający nawet po odpoczynku; 
 • tkliwość okolicy umiejscowienia stanu zapalnego; 
 • zaczerwienie i ocieplenie danego miejsca; 
 • sztywność w najbliższym do nadwyrężonego ścięgna stawie; 
 • ogólne osłabienie organizmu, czasem przebiegające ze stanem podgorączkowym.

Jeśli odczujesz objawy zapalenia ścięgna, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu lub do ortopedy. Diagnoza stawiana jest na podstawie szczegółowego wywiadu, a badania obrazowe, które uwidocznią wyraźnie zmiany w ścięgnach to przede wszystkim USG oraz rezonans magnetyczny.


Leczenie zapalenia ścięgien

Pierwsza faza leczenia zapalenia ścięgien obejmuje przede wszystkim leczenie zachowawcze. Składają się na nie takie elementy, jak zalecenie odpoczynku, a także stosowanie maści i żelu przeciwbólowego (przykładowo produktu Voltaren Max, zawierający diklofenak - jedną z popularniejszych i najskuteczniejszych substancji, jakie można spotkać w żelach przeciwbólowych), a także tabletek działających przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jeśli leczenie zapalenia ścięgien o charakterze zachowawczym nie przyniesie pożądanych efektów lub dolegliwości powracają co jakiś czas, uniemożliwiając codzienne funkcjonowanie, wówczas sięga się po metody zabiegowe. Należą do nich między innymi zastrzyki z glikokortykosteroidami oraz ostrzykiwanie obszaru ścięgna i stawu osoczem bogatopłytkowym. Obie te metody mają na celu przyspieszenie regeneracji uszkodzonych struktur, a także złagodzenie dolegliwości bólowych.


Ważnym elementem leczenia zapalenia ścięgien jest również fizjoterapia, która uwzględnia ćwiczenia mające na celu zwiększenie elastyczności ścięgien, a tym samym - zmniejszenie ich podatności na uszkodzenia. Bardzo rzadko stosuje się leczenie operacyjne, jeśli na skutek zapalenia nastąpiło znaczne uszkodzenie ścięgna oraz okolicznych struktur.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei), czyli zapalenie rozcięgna podeszwowego, jest dość częstym schorzeniem polegającym na...
CZYTAJ
O naderwaniu ścięgna słyszymy zwykle w kontekście rywalizacji wyczynowych sportowców, lecz nie tylko piłkarze czy...
CZYTAJ
Jedną z najczęstszych przyczyn powodujących bóle stawów jest choroba zwyrodnieniowa, czyli zniszczenie chrząstki stawowej. Chrząstka...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia