Zapalenie zatok

Suplementacja fiber_manual_record 2016-03-10

Ta dokuczliwa dolegliwość objawia się bólem głowy promieniującym do oczodołu, okolicy skroniowej, ciemieniowej i szczytu czaszki, nasilającym się przy schylaniu. Oprócz bólu występują: katar, zaburzenie węchu, spływanie wydzieliny do gardła i kaszel, uczucie ucisku a nawet gorączka. Pacjenci z grupy ryzyka, to osoby mające kłopot ze stałą niedrożnością nosa spowodowaną krzywą przegrodą, polipami, zwężeniem ujścia zatok lub alergicy. Zalegająca w zatokach wydzielina może ulegać nadkażeniu i wówczas potrzebna jest antybiotykoterapia.

 Zapalenie zatok - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Leczenie zapalenia zatok

Przy zapaleniu zatok oprócz leków przeciwbakteryjnych, w walce z zapaleniem zatok stosuje się leki obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające wysięk z nosa, leki przeciwhistaminowe oraz środki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. W ostrych stanach, pacjenci najczęściej sięgają po ibuprofen z dodatkiem pseudoefedryny (Ibuprom zatoki, Metafen zatoki, Nurofen zatoki) oraz aerozole do nosa z ksylometazoliną, oksymetazoliną, fenylefryną. Jednak leków tego typu nie stosujemy przewlekle (ze względu na ryzyko wystąpienia polekowego nieżytu nosa, zaburzeń snu oraz skoków ciśnienia). Dobrymi środkami sprawdzającymi się przede wszystkim w profilaktyce infekcji zatok są preparaty zawierające składniki ziołowe udrażniające zatoki oraz wykazujące działanie  przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe (Sinupret, Zatoxin, Sinulan, Sinudafen, Sinufast, Sinavet, Renopuren Zatoki).

Leczenie zapalenia zatok u dzieci

Doskonałe efekty daje również płukanie zatok, które można stosować zarówno profilaktycznie jak i zabieg wspomagający leczenie ostrych stanów. Płukanie zatok jest proste do wykonania zarówno w przypadku dorosłych jak i dzieci (jednak w obecności i pod kontrolą osoby dorosłej). Na półkach aptecznych pojawiły się zestawy zawierające butelkę oraz saszetki z proszkiem służącym do przygotowania roztworu (np. Irigasin, Sinus Rinse, Fixsin). Płukanie zatok ma na celu ich oczyszczenie z zalegającej wydzieliny, krwi, śluzu, zanieczyszczeń i bakterii. Roztwory do płukania mają właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe.

Zdjęcie autora
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy

2017-04-03

Nieinwazyjne sposoby na udrożnienie zatkanych zatok
Chore zatoki to problem, który dotyka coraz większej liczby osób. Przewlekłe, ostre lub podostre zapalenie...

2017-11-14

Jak inhalacja działa na zatoki? Poznaj 5 korzyści tego zabiegu
Zatoki, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, ulegają częstym infekcjom, bowiem są związane z chorobami górnych dróg...

2018-01-18

Roślinne ekstrakty pomocne w walce ze stanem zapalnym zatok
Stan zapalny zatok może być konsekwencją niedoleczonego przeziębienia. Sprawdź, jak sobie z nim radzić za...