2016-01-07
Dolegliwości i choroby

Zaparcia

O zaparciach mówimy, gdy liczba stolców jest mniejsza niż trzy razy w tygodniu. Bardzo często leki przeczyszczające są nadużywane. Wskazania do ich stosowania obejmują przypadki, gdzie problem wypróżniania jest naprawdę uporczywą dolegliwością. Decydując się na przyjmowanie środków przeczyszczających, musimy mieć pewność, że u podłoża zaparcia nie leży niezdiagnozowana choroba. Nie podajemy tych leków także wtedy, gdy dodatkowym objawem jest ból brzucha o nieustalonej przyczynie. Leki przeczyszczające przeciwwskazane są również w przypadkach ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia otrzewnej, chorobach jelit oraz u kobiet w ciąży.

 Zapobieganie zaparciom - dieta, ruch, suplementy
Spis treści

Najczęstsze przyczyny zaparć

Istnieje kilka przyczyn tej wstydliwej dolegliwości. Warto również wspomnieć, iż zaparcie można kwalifikować  do chorób cywilizacyjnych. Największa aktywność jelita grubego przypada na godziny poranne. Wtedy zwykle spieszymy się do pracy, do szkoły, na spotkanie lub z powodu innych obowiązków tłumimy zdrowy odruch naszego organizmu w sposób mniej lub bardziej świadomy. Brak odpowiedzi na potrzeby zdrowego organizmu, może doprowadzić do zaniku odruchów fizjologicznych – powstają zaparcia nawykowe. Innym powodem zaparć mogą być błędy dietetyczne. Do formowania kału potrzebny jest błonnik, który chłonie wodę. Jeśli nasza dieta jest ubogoresztkowa, wówczas masa kałowa jest sucha i zatyka jelito niczym korek.

Zdarzają się również zaparcia przypadkowe, które mogą mieć związek z pewnymi sytuacjami (np. podróżą) czy po prostu zmianą diety. Wówczas nie musimy biec od razu do lekarza. Jeśli objawy nie trwają dłużej niż tydzień, możemy spróbować pomóc sobie w domu.

Jak pozbyć się zaparć?

Środki przeciw zaparciom dostępne w aptece, mają różne mechanizmy działania. Mogą być to:

  • środki poślizgowe takie jak parafina czy czopki glicerynowe
  • środki pęczniejące, które zwiększając swoją objętość w jelicie, drażnią jego ściany i pobudzają perystaltykę (Fibraxine)
  • środki osmotyczne, powodujące upłynnienie mas kałowych (Laktuloza, Duphalac, Forlax)
  • środki drażniące jelito grube (liść senesu, kłącze rzewienia, kora kruszyny kryjące się pod nazwami preparatów takich jak: Senefol, Radirex, Dulcobis, Xenna). Więcej preparatów na stronie Apteki Melissa, w kategorii "Zaparcia".

Jak zapobiegać zaparciom?

  • Regularny tryb życia.
  • Dieta bogatoresztkowa i duże ilości wody. Można przyjmować preparaty z błonnikiem (np. Colon C).
  • Zapominamy o powstrzymywaniu zdrowych odruchów – wsłuchujemy się w potrzeby naszego organizmu.
  • Nie przyjmujemy w sposób przewlekły leków zawierających w swoim składzie senes, rzewień czy kruszynę – stosowane długotrwale mogą doprowadzić do ustania fizjologicznej pracy jelita, co stwarza potrzebę powtórnego przyjęcia leku. Powstaję błędne koło.
  • W przypadku nawracających zaparć udajemy się do lekarza w celu zdiagnozowania przyczyny.
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Z ich powodu cierpią zarówno niemowlęta jak i rodzice. Kolki i zaparcia potrafią w sposób...
CZYTAJ
Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to...
CZYTAJ
Jak się okazuje, zaparcia u dzieci są problemem dość powszechnym. Są też problemem nieprzyjemnym, trudnym...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia