2020-11-02
Zdrowie dziecka

Zaparcia u dzieci – przyczyny, objawy, leczenie

Niekomfortowe, a czasem nawet bolesne zaparcia u dzieci to zjawisko, które zna z autopsji niemal każdy rodzic. Kiedy mówimy o zaparciach? W przypadku dzieci od 1-2 roku życia, które powinny wypróżniać się od 1 do 3 razy dziennie (im dziecko jest starsze, tym rzadziej następują wypróżnienia), o zaparciach można mówić wtedy, gdy maluch wypróżnia się co 3 dni lub rzadziej, a sama ta czynność wiąże się z bólem, dużym dyskomfortem, niechęcią do siadanie na sedesie lub nocniku oraz z suchością stolca. Co można zrobić, by pomóc dziecku, jak zapobiec zatwardzeniu u dziecka i jak rozpoznać moment, w którym dziecko nie może zrobić kupy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej. Zapraszamy do lektury!

 Co podać dziecku na zatwardzenie?
Spis treści

Objawy zatwardzenia u dziecka – jak je rozpoznać?

Czasem objawy, które dają zaparcia są dość dyskretne – zwłaszcza, że niektóre dzieci mogą je ukrywać w związku z bólem, jaki pojawia się przy defekacji oraz z następującą po nim niechęcią do wypróżniania się. Objawy zatwardzenia u dziecka to m.in.:

 • ból brzucha – zazwyczaj dość ostry, przechodzący niemal od razu po wypróżnieniu;
 • ból podczas oddawania stolca;
 • wzdęcia brzucha i jego twardnienie;
 • widoczny wysiłek wkładany przez dziecko w wypróżnienie;
 • brudzenie bielizny w wyniku zatrzymania stolca u ujścia odbytu;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia sygnalizowane przez malucha, częste powracanie do toalety;
 • unikanie toalety lub reakcje stresowe (płacz, krzyk) w efekcie nakłaniania dziecka do podjęcia próby defekacji.

Warto przyglądać się maluchowi uważnie, by od razu zauważyć objawy zatwardzenia u dziecka – utrwalony strach przed defekacją może bowiem rozwinąć się w zaparcia przewlekłe i stresowe.


Najczęstsze przyczyny zaparć u dzieci

Jeśli dziecko nie może zrobić kupy, a dodatkowo zatwardzenie u dziecka pojawia się regularnie, to należy poszukać przyczyn takiego stanu rzeczy i – w miarę możliwości – postarać się o wyeliminowanie tych czynników. Wśród przyczyn zaparć u dzieci można wyróżnić między innymi:

 • przyczyny związane z dietą, czyli różnego rodzaju alergie pokarmowe, ale również spożywanie produktów przetworzonych, ubogich w błonnik oraz mała podaż wody;
 • przyczyny związane ze stresem i wstrzymywaniem stolca, pojawiające się w takich sytuacjach, jak podróże, konieczność skorzystania z publicznej toalety, brak chęci przerwania zabawy, obawa przed bolesnym wypróżnianiem, blokada psychiczna związana z zawstydzeniem;
 • przyczyny związane z różnymi schorzeniami i przyjmowanymi lekami (np. wysokimi dawkami żelaza lub przedawkowaniem witaminy D).

Sposoby na zaparcia u dzieci

Co podać dziecku na zatwardzenie? Na początek należy zastosować metody naturalne, związane z żywieniem, czyli:

 • zwiększenie podaży wody, która rozrzedza treść pokarmową w jelitach i zapobiega tworzeniu się suchych, twardych stolców;
 • wprowadzenie do diety przekąsek i pokarmów zawierających duże ilości błonnika – płatków owsianych, owoców, waży itp.;
 • zadbanie o odpowiednią ilość aktywności fizycznej – to właśnie dzięki niej zostają zintensyfikowane ruchy robaczkowe jelit, przez co wypróżnianie się jest łatwiejsze.

Wszystkie wymienione wyżej sposoby na zaparcia u dzieci przynoszą efekty po kilku lub kilkunastu dniach. Czasem warto więc – zwłaszcza przy przedłużającym się zaparciu – zadziałać szybko, w sposób objawowy by przynieść dziecku ulgę w bolesnych dolegliwościach. Jaki preparat wówczas zastosować? Dobrym wyborem będzie syrop na zaparcia u dzieci zawierający makrogole – substancje wiążące wodę w organizmie, a przy tym mające właściwości zmiękczające stolec. Dzięki takiemu działaniu dziecko łatwo i szybko się wypróżni, odczuwając ulgę w bólu i dyskomforcie. Makrogole zawiera w swoim składzie m.in. DulcoSoft Junior – syrop na zaparcia, który można podawać dziecku już od 2 roku życia.

Na koniec warto wspomnieć o czymś, o czym nie pamiętają nawet dorośli użytkownicy toalety, a co znacznie ułatwia proces defekacji. Mowa tu o odpowiedniej pozycji siedzącej na toalecie, z podkurczonymi nogami. Aby ją przybrać, można podłożyć pod stopy stołeczek. Wówczas mięśnie odpowiedzialne za utrzymywanie stolca rozluźniają się, a defekacja przebiega szybko i sprawnie – bez parcia i wysiłku.Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Z ich powodu cierpią zarówno niemowlęta jak i rodzice. Kolki i zaparcia potrafią w sposób...
CZYTAJ
Będąc w ciąży, zwracasz szczególną uwagę na to, by dziecko, które nosisz pod sercem, dobrze...
CZYTAJ
Jak się okazuje, zaparcia u dzieci są problemem dość powszechnym. Są też problemem nieprzyjemnym, trudnym...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia