• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki DPD, InPost, ORLEN Paczka, DHL POP
Legalna apteka
2016-04-28
Suplementacja

Zdrowa prostata

Monitorowanie stanu gruczołu krokowego powinno być dla mężczyzn bardzo ważnym zadaniem, szczególnie dla panów po 50 roku życia. Łagodny przerost prostaty dotyczy prawie każdego mężczyzny w późniejszym wieku. Jest to normalny objaw starzenia się organizmu. Jednak przerost stercza należy mieć pod kontrolą.

 Zdrowa prostata - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Przyczyny problemów z prostatą

Gruczoł krokowy jest umiejscowiony w miednicy mniejszej pod pęcherzem. Przez miąższ stercza przebiega cewka moczowa. Ze względu na taką budowę anatomiczną, zwiększenie objętości gruczołu krokowego będzie powodowało ucisk na przewód moczowy i objawi się parciem na mocz, trudnościami w jego oddawaniu z towarzyszącym  uczuciem bólu i pieczenia. Objawy te są źle znoszone przez płeć męską, stąd kolejnym niepokojącym objawem może być rozdrażnienie. Prostata, która jest nadto powiększona, może zablokować odpływ moczu, co spowoduje jego cofanie oraz uszkodzenie nerek. To tylko jedno z powikłań będące przyczyną niedbałości o zdrowie prostaty.

 Dopuszczając do świadomości wagę problemu oraz wdrażając działania profilaktyczne, można z powodzeniem utrzymać w zdrowiu męski gruczoł. Prostata jest tym miejscem w organizmie mężczyzny, gdzie produkowane są substancje chemiczne warunkujące męskie cechy płciowe, zatem warto o nią zadbać.

Profilaktyka przy problemach z prostatą

Do działań profilaktycznych zaliczamy okresowe badanie stężenia PSA, czyli swoistego antygenu dla stercza. Jego ilość jest proporcjonalna do objętości gruczołu krokowego (im większe poziomy PSA, tym większy przerost prostaty). W aptece dostępne są testy domowego użytku określające poziom PSA.

Kolejną formą profilaktyki są leki i suplementy diety zawierające w swoim składzie fitosterole. Substancje czynne preparatów wspierających zdrowie prostaty pochodzą  najczęściej z pestek dyni, pestek słonecznika, sezamu oraz z palmy sabałowej, opuncji, kory śliwy afrykańskiej lub korzenia pokrzywy. Funkcja fitosteroli polega na hamowaniu przemiany testosteronu do dehydrotestosteronu (DHT), który szkodzi prostacie. Ponadto ograniczają wchłanianie cholesterolu egzogennego, jak i hamują syntezę endogennego cholesterolu, będącego substratem do syntezy testosteronu. Rozluźniają ściśnięty na cewce moczowej gruczoł, co poprawia oddawanie moczu. W naszej aptece dostępne są preparaty zwykle o złożonym składzie: Prostamol Uno, Doppel Herz Na prostatę, Prostatan, Prostalong Complex, Prostamer oraz wyciągi z palmy sabałowej (firmy Solgar oraz Swanson). Więcej preparatów na stronie apteki: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/problemy-z-prostata,500.html.

Jeśli objawy przerostu prostaty nasilają się, wówczas lekarz podejmuje decyzję o wdrożeniu leczenia farmakologicznego za pomocą leków dostępnych na receptę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Ewa Sosińska
Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Z dzieciństwa, oprócz dobrej zabawy na podwórku, pamiętam aptekę, moją mamę w białym fartuchu oraz recepty z niepowtarzalnym charakterem pisma. W szkole nie przepadałam za geografią a do nauki historii bardziej nadawała się moja siostra niż ja. Biologia i chemia – to był mój wybór. Nikogo nie zaskoczyłam, gdy wybrałam w swoim czasie studia farmaceutyczne. Farmakologia - mechanizmy działania leków, interakcje czy działania niepożądane to dziedzina najbardziej przeze mnie lubiana. Mój zawód pragnę łączyć z profesjonalnym doradztwem a moją wiedzą chcę służyć Pacjentom w chorobie i nie tylko.
Podobne wpisy
Wbrew obiegowym opiniom to nie wyłącznie zdrowie przyszłej matki wpływa na planowaną ciążę, a później...
CZYTAJ
Odmienne dla kobiet i mężczyzn zapotrzebowanie na witaminy wynika przede wszystkim z różnych mechanizmów przemiany...
CZYTAJ
Prostata, zwana też sterczem, to narząd znajdujący się w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Dopóki prostata jest...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia