Legalna apteka
2022-03-31
Porady

Zdrowe odchudzanie. O czym należy pamiętać?

Wielu osobom zależy na tym, żeby schudnąć szybko. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie zawsze idzie to w parze ze zdrowiem. Z tego powodu podczas odchudzania należy przestrzegać kilku zasad, które pozwolą na zgubienie zbędnych kilogramów, a jednocześnie zadbanie o swoje ciało.

 Prawidłowe tempo chudnięcia
Spis treści

Diety cud nie działają

Co kilka miesięcy pojawia się moda na szybkie i skuteczne diety, które pozwalają na zrzucenie zbędnych kilogramów w zaledwie kilka tygodni. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj efekty znikają bardzo szybko, w towarzystwie tzw. efektu jojo. Może zatem okazać się, że po schudnięciu zbędne kilogramy powrócą w jeszcze większych ilościach.


Diety cud często bazują na wykluczeniu wielu składników. Z tego powodu stosowane przez dłuższy czas mogą doprowadzić do powstania niedoborów. Chudnięcie powinno przebiegać wolniej, dzięki czemu można utrzymać uzyskany efekt na dłużej i zadbać o swoje zdrowie.

Prawidłowe tempo chudnięcia

Szybkie chudnięcie zazwyczaj jest nieskuteczne. Z tego powodu najlepiej gubić zbędne kilogramy powoli – optymalny wynik to około 0,5 kg tygodniowo. W ten sposób nie doprowadzisz do niedoborów, a także problemów wynikających z podaży zbyt małej liczby kalorii. Za duże deficyty powodują komplikacje z funkcjonowaniem większości organów w ludzkim ciele, w tym nerek, tarczycy i wątroby.


W trakcie zbyt mocnego obniżania podaży kalorii organizm przyzwyczaja się do takiej sytuacji, dlatego zmniejsza swoje naturalne zapotrzebowanie. Oznacza to, że po zakończeniu diety odchudzającej, zwiększając podaż kalorii, prawdopodobnie dojdzie do znacznie szybszego tycia. Poleca się więc, by deficyt był niewielki – wynosząc około 200 kcal dziennie.

Czytanie składów

W trakcie zdrowego odchudzania bardzo ważne jest czytanie składów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, do jakich produktów dodawany jest cukier czy szkodliwe konserwanty. Wybierając jedzenie podczas odchudzania, warto uważać także na sztuczne słodziki czy aromaty oraz barwniki określane jako niebezpieczne. Taki nawyk przyda się również w sytuacji, gdy nie planujesz schudnąć, a jedynie zadbać o swoje zdrowie.

Najważniejsze zasady zdrowego odchudzania

Jeśli chcesz schudnąć w świadomy sposób, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Wśród nich można wyróżnić następujące reguły:

  • spożywanie posiłków co około 3-4 godziny, jednak w niewielkich porcjach,
  • liczenie kalorii,
  • korzystanie w kuchni z dużej ilości warzyw i odpowiednich owoców,
  • zastąpienie pszenicy produktami pełnoziarnistymi,
  • unikanie produktów z cukrem i sztucznymi dodatkami, 
  • picie około 1,5 l wody dziennie,
  • ograniczenie spożycia alkoholu.

Zdrowe odchudzanie a kaloryczność

Przy chudnięciu zdecydowanie najważniejsza jest kaloryczność posiłków – powinna być ona delikatnie niższa niż dzienne zapotrzebowanie. Jeśli jednak chcesz zrzucić zbędne kilogramy w sposób zdrowy, musisz pamiętać o tym, co wchodzi w skład przygotowywanych potraw. Zdecydowanie najmniej kalorii mają warzywa – mowa tu o wszystkich gatunkach. Istnieją też niskokaloryczne owoce, jak arbuz, melon, maliny, truskawki, pomarańcze czy porzeczki. Takie składniki można dopełnić nabiałem o obniżonej zawartości tłuszczu oraz olejami roślinnymi.


Warto wybierać produkty nieprzetworzone i przerabiać je samodzielnie. W gotowych potrawach i półproduktach często znajdują się szkodliwe dodatki, które nie wpływają bezpośrednio na przebieg odchudzania, ale mogą powodować negatywne skutki dla zdrowia, zauważalne zwykle dopiero po kilku latach. Poleca się więc odstawienie słodyczy, słodkich napojów, gotowych dań i przekąsek. Niektóre osoby praktykują jednak cheat meal, czyli posiłek raz na kilka dni, który pozwala na oderwanie się od ścisłej diety. Niekiedy może to być rozwiązanie skuteczne, umożliwiające zaspokojenie ochoty na daną przekąskę bez porzucania swojego postanowienia.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...
CZYTAJ
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie, który pełni szereg różnych funkcji, niezbędnych...
CZYTAJ
Dążenie do redukcji nadmiernych kilogramów skłania wiele osób do poszukiwania niejako drogi na skróty. Odpowiedzią...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia