• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
 • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2021-08-19
Porady

Zdrowie psychiczne. Czym jest i jak o nie prawidłowo dbać?

Co roku 10 października jest obchodzony Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Święto to zostało stworzone trzydzieści lat temu po to, aby edukować społeczeństwo na temat istoty zdrowia psychicznego oraz jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Jednak wiele osób zdało sobie sprawę z jego wagi dopiero w dobie pandemii. Zastanawiasz się, jak możesz zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne? Sprawdź.


Dbanie o zdrowie psychiczne to niezwykle często podnoszona kwestia w ostatnich latach. Coraz więcej osób mówi głośno o tym, z jakimi problemami psychicznymi mierzy się na co dzień i jaki ma to wpływ na ich życie. Jednak "zdrowie psychiczne" to bardzo szerokie pojęcie, pod którym skrywa się wiele zagadnień.

 zdrowie psychiczne
Spis treści

Co to jest zdrowie psychiczne?

Według WHO zdrowie psychiczne to pełny dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny człowieka[1]. To bardzo szeroki termin i wbrew pozorom nie jest on jednoznaczny z brakiem chorób w tym zakresie. Ten stan przejawia się również zdolnością do rozwoju i samorealizacji. Osoba zdrowa psychicznie: 

 • ma dobre samopoczucie, 
 • jest pewna siebie, 
 • wierzy we własne umiejętności, 
 • ma wysokie poczucie własnej wartości, 
 • cieszy się z życia i czerpie radość z codziennych chwil, 
 • dokonuje dobrych wyborów, które wpływają na poprawę jej życia.

Według konstytucji każdy człowiek ma prawo do ochrony zdrowia i dbania o nie, np. poprzez dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych na warunkach ustalonych w ustawie[2] .


Jakie są najczęstsze problemy ze zdrowiem psychicznym?

Wbrew pozorom dolegliwości psychiczne nie są rzadkością. Według WHO są one jednymi z najczęściej występujących przyczyn niepełnosprawności na świecie[3]. Wśród najczęstszych problemów ze zdrowiem psychicznym wymienia się: 

 • depresję, 
 • zaburzenia nerwicowe, w tym napady paniki i lęki, 
 • demencję, 
 • zaburzenia somatyczne, 
 • bezsenność i inne zaburzenia snu, 
 • nadużywanie alkoholu i innych substancji psychoaktywnych, 
 • ADHD[4].

Według szacunków, w 2016 roku aż 25% społeczeństwa cierpiało na różne zaburzenia psychiczne[5] . Jednak ostatnie półtora roku pandemii sprawiło, że liczba chorych na powyższe dolegliwości, zamiast spadać, wzrosła[6].


Jak dbać o swoje zdrowie psychiczne?

Zastanawiasz się, jak w tym trudnym czasie zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Czy jest to możliwe mimo ograniczeń, konieczności dostosowania się do odgórnych wytycznych, chaosu informacyjnego i strachu o jutro? Specjaliści przekonują, że tak. Oto, co można zrobić, aby móc cieszyć się dobrą kondycją psychiczną nawet podczas pandemii[7] . 

 • Być aktywnym fizycznie

Skupienie podczas wykonywania ćwiczeń, biegania czy uprawiania różnych sportów pomaga odwrócić uwagę od negatywnych myśli czy innych dolegliwości. Ale to nie wszystko. Podczas treningu wydzielają się hormony takie jak dopamina, serotonina i noradrenalina, które wpływają na zmiany psychiczne w mózgu. Nie bez znaczenia są również endorfiny, których wyrzut następuje po zakończeniu treningu. Razem wspierają redukcję poziomu hormonu stresu, a przez to pomagają poczuć się lepiej[8]. 

 • Dbać o długi sen

Brak odpowiedniej ilości snu negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Osoby, które regularnie się nie wysypiają, mają większe skłonności do zachorowania nie tylko na choroby serca, ale także na depresję. Jeśli będziesz spać odpowiednio długo, poprawią się Twoje samopoczucie, zdolność koncentracji i pamięć oraz będziesz mieć więcej energii do działania[9].

 • Dobrze się odżywiać

Zdrowa i zbilansowana dieta ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Im lepiej jesz, tym lepiej czujesz się ze samym sobą. Co więcej, dzięki odpowiednio skomponowanym posiłkom zapewnisz sobie właściwą ilość witamin, w tym witaminy D3, która odgrywa bardzo ważną rolę w profilaktyce przeciwdepresyjnej[10]. 

 • Rozmawiać z innymi o swoich emocjach

Prawidłowe wyrażanie swoich emocji ma kluczowe znaczenie dla dobrostanu. Dzięki temu nie tylko można wziąć odpowiedzialność za swoje uczucia, ale także być osobą świadomą zmian w swoim ciele. Ta wiedza pozwoli Ci zapanować nad myślami oraz zachowaniem. Dodatkowo, jeśli opowiesz o swoim stanie komuś innemu, w zamian otrzymasz nieocenione wsparcie w walce o zdrowie psychiczne[11].


Dbanie o swoje zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla Twojego życia. Spróbuj, a szybko zobaczysz korzyści.


Przypisy:

 1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Zdrowie_psychiczne
 2. https://arslege.pl/prawo-do-ochrony-zdrowia/k15/a5299/
 3. https://klinikiallenort.pl/zdrowie-psychiczne-w-czasie-pandemii-covid-19/
 4. https://www.superego.com.pl/wyzwania-xxi-wieku-najczestsze-zaburzenia-psychiczne/
 5. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/151284,jak-dbac-na-co-dzien-o-zdrowie-psychiczne
 6. http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_2_2020/187Heitzman_PsychiatrPol2020v54i2.pdf
 7. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/151284,jak-dbac-na-co-dzien-o-zdrowie-psychiczne
 8. https://twojpsycholog.pl/blog/aktywnosc-fizyczna-wplyw-na-umysl-i-cialo
 9. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/135987,problemy-z-bezsennoscia-czesc-1-z-2
 10. https://psychologiawpraktyce.pl/artykul/dieta-a-zdrowie-psychiczne-wspolczesnego-czlowieka
 11. https://www.ore.edu.pl/wp-content/plugins/download-attachments/includes/download.php?id=29647
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Od początków powstania psychologii jako nauki, obiektem jej badań był człowiek zaburzony. Psycholog był określany...
CZYTAJ
Leczenie depresji to bardzo szeroki temat, na który składają się zarówno farmakoterapia, jak i psychoterapia....
CZYTAJ
Strach jest emocją, która pojawia się w odpowiedzi na stresujące sytuacje. Wbrew pozorom jest przyjacielem...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia