2019-01-08
Porady

Zdrowotne postanowienia noworoczne.

Początek roku dla wielu z nas wiąże się z postanowieniami. Dotyczą one sfery zawodowej, prywatnej, a często są związane ze zdrowiem i stylem życia. Takie zmiany są najczęściej dobre, zazwyczaj chcemy coś w naszym życiu poprawić, ale musimy pamiętać, że najlepiej, by nasze postanowienia były dobrze przemyślane. Każdy z nas zna oblężenie siłowni na początku stycznia. Każdy chociaż raz w tym uczestniczył, by bliżej marca po siłowni zostało tylko wspomnienie. Warto dobierać więc postanowienia noworoczne do swoich możliwości, tak by w nich wytrwać. Zdrowie i dobre samopoczucie są najlepszą nagrodą za wytrwałość.

 Zdrowotne postanowienia noworoczne. - Apteka internetowa Melissa
Spis treści


Postanowienia noworoczne - realizuj je dla zdrowia!


1. Zadbaj o badania profilaktyczne

Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem walki z chorobami jest profilaktyka. Tylko regularne badanie pomoże nam wykryć chorobę we wczesnej postaci, a co za tym idzie, dać nam największe szanse na jej pokonanie. Większość chorób wykryta we wczesnym stadium daje nieporównywalnie większe szanse na wyleczenie lub zminimalizowanie szkód. Dotyczy to nie tylko nowotworów ale też chorób autoimmunologicznych i degeneracyjnych, jak stwardnienie rozsiane, cukrzyca typu I, czy choroba Hashimoto. Dla wszystkich bardzo wskazane są regularne badania krwi, moczu, poziomu cukru we krwi czy USG jamy brzusznej. Kobiety powinny pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, corocznej cytologii, USG tarczycy. Decyzja o regularnych badaniach będzie więc doskonałym noworocznym postanowieniem.


2. Pamiętaj o regularnej aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia jest jedną z głównych przyczyn powstawania wielu chorób. Warto przyjrzeć się swoim nawykom i wpisać regularną aktywność fizyczną na listę postanowień noworocznych. Gdy pracujemy przed komputerem, nie jest mądrze w czasie wolnym, jako rozrywkę, wybierać oglądanie telewizji. Zadbajmy by w naszym codziennym planie dnia było miejsce na wysiłek fizyczny, który sprawia nam radość, a nie męczy. Zapobiegnie to szybkiej utracie motywacji. Na szczęście możemy przebierać w możliwościach - bieganie, basen, jazda rowerem, spacery, joga, pilates i wiele innych. Ruch powoduje wyzwalanie się w organizmie endorfin - hormonów szczęścia. Po pewnym czasie aktywność fizyczna wejdzie nam w nawyk, którego będzie nam brakować, gdybyśmy przestali. By wytrwać w tym postanowieniu, dobrą opcją jest znalezienie kompana do uprawiania sportu, będziecie mogli się wspierać, gdy pojawią się pierwsze schody.


3. Stosuj zdrową dietę

Wiele osób na początku roku postanawia odżywiać się lepiej - z tym postanowieniem noworocznym trzeba jednak obchodzić się ostrożnie. Gdy chcesz coś zmienić drastycznie i szybko – zachowaj ostrożność. Badania pokazały, że restrykcyjne diety eliminacyjne wcale nie są zdrowe [1]. Nasz organizm potrzebuje urozmaiconego pożywienia. Kluczem do sukcesu jest zbilansowanie naszej diety tak, aby żadnego ze składników pokarmowych nie było ani za dużo, ani z mało. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem. Są też produkty, których jemy wciąż za mało. Włącz do diety tłuste ryby, oleje [2], zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw. Tych ostatnich zaleca się spożywanie 800 g dziennie (czyli 10 zamiast polecanych dotąd 5 porcji), zmniejsza to ryzyko zgonu o kilkadziesiąt procent [3].


4. Utrzymuj wagę na prawidłowym poziomie

Podobnie jak z dietą, tutaj również nie jest wskazany pośpiech. Utrata wagi powinna iść w parze z dobrze zbilansowaną dietą oraz odpowiednią ilością ruchu. Osoby, które chcą schudnąć powinny robić to stopniowo. Szczupła sylwetka to gwarancja nie tylko oszałamiającego wyglądu na plaży latem, ale też lepszego samopoczucia. Dodatkowo zbyt duża masa ciała zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, czy chorób sercowo-naczyniowych.


5. Rzuć nałogi

O rzucaniu papierosów napisano już wiele. Wiemy, że warto. Wiemy też, że nie jest to łatwe - na takim postanowieniu noworocznym poległo już wiele osób. Oprócz silnej woli, można sięgnąć po odpowiednie środki z apteki. Niektórym pomogą gumy do żucia lub plastry z nikotyną, inni sięgną po leki zawierające cytyzynę, która farmakologicznie blokuje chęć sięgnięcia po papierosa. Dodatkową motywacją niech będzie zdrowie naszych bliskich, którzy byli dotychczas biernymi palaczami. Warto pamiętać o oszczędności, co znaczy, że pieniądze, których nie przeznaczysz na papierosy, możesz wydać na lepsze cele. Pamiętaj też, że elektroniczne papierosy najprawdopodobniej wcale nie są mniej szkodliwe.


6. Mniej stresu, więcej snu

Dzięki badaniom wiemy, że stresujące życie może mieć na nas równie destrukcyjny wpływ, jak palenie, nadmierne picie alkoholu, czy zła dieta. Od niedawna wiemy, że chroniczny stres zmienia strukturę naszego mózgu, powoduje ubytek w korze przedczołowej, odpowiedzialnej za kontrolowanie emocji, planowanie, podejmowanie decyzji i przewidywanie jej skutków. Znaleziono też związek między chronicznym stresem, a występowaniem zaburzeń lękowych oraz depresji. Na szczęście mózg jest na tyle plastyczny, że likwidując lub ograniczając przyczynę stresu, wszystko może wrócić do normy. By pomóc naszemu mózgowi w regeneracji, ważna jest odpowiednia porcja ruchu oraz wypoczynek, zwłaszcza sen. Realizacja takiego postanowienia noworocznego przyniesie korzyści zarówno Twojemu ciału, jak i emocjom.


7. Znajdź czas dla siebie

W codziennym natłoku zadań, obowiązków, pracy, konieczne jest złapanie balansu. Zdrowie psychiczne jest równie ważne, co zdrowe ciało. Nie zapominajmy o chwili dla siebie, pośród codziennego rozgardiaszu. Znajdźmy czas na lubiane przez nas aktywności, rozwój osobisty, nauczmy się zwalniać i doceniać chwilę. Tu także ważna jest profilaktyka. Dużo łatwiej jest znaleźć czas na czytanie książek, wyjście do kina czy na kawę z koleżanką, niż leczyć depresję, obniżenie nastroju i spadek formy.


Wiemy już, jakie zdrowe nawyki warto wprowadzić do naszego życia od nowego roku. Teraz pozostaje w nich wytrwać. Mimo, że to nie najłatwiejsze, to watro to zrobić dla siebie i swoich bliskich. Powodzenia!


[1] Dehghan M i wsp. Associations of fats and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from ,five continents (PURE): a prospective cohort study. Lancet 2017, 390, 2050–62.

[2] Dyall SC. Long-chain omega-3 fatty acids and the brain: a review of the independent and shared effects of EPA, DPA and DHA. Front Aging Neurosci. 2015, 7, 52.

[3] Aune D i wsp. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality—a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int. J Epidem. 2017, 46, 1029–1056.

Zdjęcie autora
Autor
dr n. farm. Sebastian Lijewski
Farmaceuta, pracownik Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Naukowiec, szczęśliwy tata, propagator zdrowego trybu życia oraz rozsądnego podejścia do leków, suplementów i tematów medycznych. W swojej pracy koncentruje się na poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych z wykorzyniem nanotechnologii. Prowadząc bloga „Tata Farmaceuta” pomaga innym odnaleźć się w informacyjnym szumie dotyczącym zdrowia. Jego hobby to podróże, gotowanie i piwowarstwo.
Podobne wpisy
Choć zabawa sylwestrowa szczególnie sprzyja dolegliwościom związanym z nadużyciem alkoholu, to syndrom dnia poprzedniego pojawia...
CZYTAJ
Skuteczne odchudzanie to nieustannie jeden z najpopularniejszych tematów, jakie pojawiają się czasopismach lub na portalach...
CZYTAJ
Detoks to jedno z najczęstszych postanowień noworocznych. Zazwyczaj występuje w towarzystwie planu zrzucenia zbędnych kilogramów...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia