• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-01-30
Porady

Żel do higieny intymnej, czyli codzienna pielęgnacja wrażliwych miejsc

Właściwa higiena jest kluczowa dla poczucia komfortu, zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie wymagające są sfery intymne, których higiena musi przebiegać świadomie i odpowiedzialnie. Podstawowym środkiem w pielęgnacji okolic wrażliwych jest żel do higieny intymnej, który pomaga utrzymać właściwe pH, działa łagodząco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie.

 Żel do higieny intymnej, czyli codzienna pielęgnacja wrażliwych miejsc - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Rola żelu do higieny intymnej


Odpowiednie środki do higieny miejsc wrażliwych wzmacniają naturalne bariery ochronne śluzówki i skóry narządów rodnych. Działają także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i łagodząco. Żele do higieny intymnej są więc niezbędne w toalecie każdej kobiety, ponieważ zbyt ostre i przeznaczone do innych partii ciała środki myjące mogą prowadzić do podrażnień i zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej pochwy.


Przy wyborze żelu do higieny intymnej, należy zwrócić uwagę, czy został on poddany testom dermatologicznym i ginekologicznym. Apteka Melissa posiada w asortymencie bezpieczne żele do higieny, które zostały przebadane: https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/zele-intymne,490.html. To ważne, aby wybrać produkt, który jest bezpieczny i przyczyni się do prawidłowej higieny miejsc intymnych. Dobry żel posiada także właściwą konsystencję i jest komfortowy w użytkowaniu.

Żel do higieny intymnej we właściwej pielęgnacji


Właściwa higiena miejsc intymnych wymaga jednak rozwagi i odpowiedzialności. O ile częste mycie rąk chroni nas przed przenoszeniem groźnych bakterii, o tyle zbyt częste podmywanie okolic intymnych może zaburzyć równowagę flory bakteryjnej i w efekcie prowadzić do infekcji. Nie ma potrzeby mycia się po każdorazowym skorzystaniu z toalety lub brać prysznica kilka razy dziennie, jeśli nie wymagają tego szczególne okoliczności, takie jak miesiączka czy upalne temperatury. Ciało kobiety potrafi samo dbać o mikroflorę pochwy, a nadmierna higiena może pozbawić ją warstwy ochronnej, doprowadzając do infekcji, swędzenia, opuchlizny czy nawet zakażenia. Na ogół prysznic brany raz dziennie okazuje się wystarczający.


Dlatego oprócz stosowania odpowiedniego żelu do higieny intymnej i właściwej częstotliwości podmywania wrażliwych okolic, powinno się przestrzegać kilku prostych zasad. Nie należy stosować gąbek wielorazowych, ponieważ są środowiskiem rozwoju grzybów, należy nosić bawełnianą bieliznę, unikać stringów, dbać o higienę intymną przed i po stosunku oraz bezwzględnie zmieniać środki higieniczne podczas miesiączki tak często, jak wymaga tego sytuacja. Właściwa pielęgnacja okolic intymnych wymaga zatem nie tylko dobrego żelu do higieny intymnej, lecz także właściwych nawyków w codziennym życiu i rozwagi.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Dolegliwe pieczenie lub swędzenie są pierwszymi symptomami suchości pochwy, problemu, na który narażone są kobiety...
CZYTAJ
Podczas ciąży kobiety rzadko dokonują wcześniejszej szczegółowej analizy przebiegu porodu i jego wpływu na ich...
CZYTAJ
W okresie połogu, trwającym około 6 tygodni, organizm kobiety sukcesywnie wraca do stanu sprzed ciąży....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia