Zespół chronicznego zmęczenia. Czym się objawia?
Rano pobudka i zaczynasz kolejny dzień pod presją czasu. Wieczorem padasz, bo zmęczenie odbiera Ci siły na cokolwiek. Sytuacja się powtarza, a Ty zauważasz, że pozostajesz zmęczony, nawet po wielu godzinach snu. Być może masz do czynienia z zespołem chronicznego zmęczenia. Czym się objawia? Sprawdź.
Co to jest zespół chronicznego zmęczenia?
Zespół chronicznego zmęczenia znany też jako syndrom przewlekłego zmęczenia to klinicznie zdiagnozowany stan, który charakteryzuje się uczuciem skrajnego wyczerpania. Może ono nasilać się podczas aktywności fizycznej lub umysłowej, ale nie ustępuje po odpoczynku. W ten sposób osoba pozostaje zmęczona, bez widocznej przyczyny i nic nie pomaga jej zmienić tego stanu. Aby można było zdiagnozować chroniczne zmęczenie, objawy muszą być obecne lub nawracać przez co najmniej sześć kolejnych miesięcy.
Zespół daje o sobie znać najczęściej między 20. a 50. rokiem życia. Chociaż częściej dotyka kobiet, nie oszczędza mężczyzn i dzieci, niezależnie od ich wieku. Wysoki poziom stresu może działać jako wyzwalacz początku kryzysu, a stresory organiczne (infekcje) lub psychologiczne mogą potęgować objawy.
Czym się objawia przewlekłe zmęczenie?
Głównym objawem tego stanu jest skrajne zmęczenie i ogólne złe samopoczucie, które trwa co najmniej pół roku i nie ma przyczyn fizjologicznych. Równocześnie występują minimum cztery z poniższych przypadłości:
- problemy ze snem;
- bóle mięśni lub stawów;
- problem z pamięcią krótkotrwałą lub koncentracją;
- bóle głowy;
- tkliwość węzłów chłonnych;
- bolące gardło;
- objawy grypopodobne;
- bóle brzucha;
- zawroty głowy i nudności;
- szybkie lub nieregularne bicie serca, takie jak kołatanie.
Rozpoznanie chronicznego zmęczenia opiera się na analizie zgłaszanych przez pacjenta objawów, ponieważ nie ma testu, który dawałby pozytywny lub negatywny wynik na to schorzenie. Jednak lekarz może również zlecić określone badania, aby wykluczyć choroby, które dają podobne oznaki, takie jak infekcje wirusowe.
Jak leczyć zespół chronicznego zmęczenia?
Środki, których celem jest kontrolowanie oznak i objawów przewlekłego zmęczenia obejmują kombinację różnych podejść.
- Umiar w codziennych obowiązkach: trzeba tak zreorganizować swoje codzienne życie, by znaleźć czas na relaks.
- Unikanie stresu fizycznego i psychicznego.
- Walka z siedzącym trybem życia.
- Terapia poznawczo-behawioralna u psychoterapeuty: pomaga rozpoznać negatywne przekonania i zachowania, które mogą utrudniać odpoczynek.
- Leczenie depresji i lęku (jeśli występują).
- Poprawa jakości snu.
- Kontrola i leczenie objawów bólowych.
- Inne przydatne zabiegi: akupunktura, medytacja, techniki relaksacyjne, rozciąganie, joga.
- Uzupełnienie wszelkich niedoborów witamin i minerałów.
Pomocne może być również uczestnictwo w grupach wsparcia. Często zdarza się, że społeczeństwo odbiera osoby z zespołem chronicznego zmęczenia jako leniwe i niechętne do pracy, co negatywnie wpływa na stan psychiczny. Stąd tak ważne jest szukanie pomocy u specjalistów, którzy udzielą profesjonalnej pomocy.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
20,38 zł
16,29 zł
59,39 zł
15,19 zł