Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-05-23
Dolegliwości i choroby

Zespół de Quervaina - wszystko, co musisz wiedzieć

Zespół de Quervaina, choć stosunkowo mało znany, może być przyczyną znacznego dyskomfortu i ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu. To schorzenie dotyczy głównie obszaru nadgarstka i kciuka, sprawiając, że nawet proste czynności stają się bolesne i trudne do wykonania, dlatego też ważne jest zrozumienie objawów, przyczyn oraz możliwych metod leczenia tego schorzenia. W niniejszym artykule omówimy wszystkie istotne informacje na temat zespołu de Quervaina, abyś mógł jak najlepiej zrozumieć swoje dolegliwości oraz podjąć odpowiednie kroki w kierunku poprawy stanu zdrowia swojego lub swoich bliskich.

 Zespół de Quervaina
Spis treści

Objawy zespołu de Quervaina

Objawy zespołu de Quervaina są charakterystyczne i mogą znacząco wpłynąć na codzienne funkcjonowanie. Jednym z głównych objawów jest ból w obszarze kciuka i nadgarstka, który może być odczuwany podczas wykonywania nawet prostych czynności, takich jak chwytanie przedmiotów czy obracanie nadgarstkiem. Ponadto, pacjenci mogą doświadczać obrzęku wokół kciuka i nadgarstka oraz wrażliwości na dotyk w tym obszarze. W niektórych przypadkach może pojawić się również trudność w wykonywaniu ruchów kciukiem oraz nadgarstkiem, co może prowadzić do ograniczeń w wykonywaniu codziennych czynności. Ważne jest zauważenie tych objawów i skonsultowanie się z lekarzem w celu przeprowadzenia diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniego leczenia.

Zespół de Quervaina - test

Istnieje prosty test, który można przeprowadzić, aby ocenić, czy występujące objawy to symptomy zespołu de Quervaina. Nazywa się testem Finkelsteina i jest prostym, często stosowanym testem diagnostycznym, który może pomóc lekarzowi w ocenie obecności zespołu de Quervaina. Przeprowadzenie tego testu jest stosunkowo łatwe i może być wykonane podczas wizyty u lekarza lub terapeuty zajęciowego.


Aby przeprowadzić test Finkelsteina, pacjent zostaje poproszony o złożenie kciuka wewnętrzną stroną do środka dłoni, a następnie o zamknięcie dłoni. Kolejny krok to skierowanie dłoni w dół w stronę małego palca. Pacjent powinien odczuwać napięcie i ewentualnie ból w okolicy kciuka i nadgarstka podczas wykonywania tego ruchu. Jeśli ból jest wyraźny w obszarze kaletki i pierwszego grzebienia stawu promieniowo-nadgarstkowego, może to wskazywać na obecność zespołu de Quervaina.


Test Finkelsteina może być użyteczny w diagnostyce zespołu de Quervaina, jednak nie jest to jedyny test stosowany do tego celu. Lekarz może przeprowadzić także inne badania fizyczne i testy diagnostyczne, takie jak badanie palpacyjne, testy oporu i badania obrazowe (USG), aby potwierdzić diagnozę i ocenić stopień nasilenia schorzenia.


Ważne jest, aby test Finkelsteina był przeprowadzany przez wykwalifikowanego specjalistę, takiego jak lekarz ortopeda, fizjoterapeuta lub terapeuta zajęciowy, aby zapewnić dokładną i bezpieczną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Ponadto, test ten może być używany nie tylko do diagnozowania zespołu de Quervaina, ale także do różnicowania innych schorzeń, które mogą powodować ból i dyskomfort w obszarze kciuka i nadgarstka.

Zespół de Quervaina - przyczyny

Przyczyny zespołu de Quervaina mogą być różnorodne i związane z nadmiernym obciążeniem oraz przeciążeniem stawu promieniowo-nadgarstkowego. Głównym czynnikiem ryzyka jest wykonywanie powtarzających się ruchów kciukiem i nadgarstkiem, które mogą prowadzić do nadmiernego zużycia i podrażnienia tkanek w tym obszarze. Ponadto, urazy, takie jak skręcenia lub złamania w okolicy kciuka i nadgarstka, mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu de Quervaina. Istnieją również inne czynniki predysponujące, takie jak ciąża oraz niektóre choroby, np. reumatoidalne zapalenie stawów, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia tego schorzenia.


Zawody narażone na chorowanie na zespół de Quervaina to głównie te, które wymagają częstego i intensywnego używania kciuka i nadgarstka. Do grupy ryzyka należą:

  • pracownicy biurowi, długotrwale korzystający z komputera,
  • pracownicy manualni, np. rzemieślnicy, murarze, fryzjerzy,
  • zawody artystyczne, takie jak malarze, rzeźbiarze,
  • pracownicy branży medycznej, np. pielęgniarki, terapeuci zajęciowi.

Ważne jest świadome podejście do swojej pracy i regularne przerywanie monotonnych ruchów, aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu stawu promieniowo-nadgarstkowego i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu de Quervaina.

Domowe sposoby na chorobę de Quervaina

W lekkich przypadkach zespołu de Quervaina możliwe jest złagodzenie objawów za pomocą domowych metod. Należą do nich stosowanie lodu w celu zmniejszenia obrzęku, stosowanie opatrunku kompresyjnego wokół nadgarstka, unikanie powtarzających się ruchów, które nasilają ból, oraz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen, w celu złagodzenia bólu i obrzęku.

Wizyta u lekarza - postępowanie przy zespole de Quervaina

Leczenie Zachowawcze

W przypadku łagodnych objawów zespołu de Quervaina leczenie zachowawcze może być skutecznym sposobem na złagodzenie dolegliwości. Obejmuje ono stosowanie opatrunków kompresyjnych, aplikację lodu, unikanie aktywności przeciążających staw promieniowo-nadgarstkowy oraz stosowanie leków przeciwzapalnych w celu złagodzenia bólu i obrzęku czy noszenie ortezy.


Taping i noszenie ortezy nadgarstka są dwoma popularnymi metodami leczenia zespołu de Quervaina, które mogą pomóc złagodzić objawy i wspomóc proces zdrowienia.


Taping, zwany również tapem kinezjologicznym, polega na aplikacji elastycznego plastra na skórę wokół nadgarstka i kciuka. Plaster do tapingu może pomóc w zmniejszeniu napięcia i zapewnić dodatkowe wsparcie dla nadgarstka, co może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk. Taping może również poprawić propriocepcję, czyli zdolność organizmu do świadomej percepcji położenia i ruchu części ciała, co może pomóc w poprawie stabilności i kontroli nadgarstka.


Noszenie ortezy nadgarstka to kolejna popularna metoda leczenia zespołu de Quervaina. Orteza nadgarstka zapewnia dodatkowe wsparcie i stabilizację. Ortezy nadgarstka mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak neopren czy plastik, i mogą mieć różne kształty i formy, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Noszenie ortezy nadgarstka może pomóc zmniejszyć napięcie w stawie promieniowo-nadgarstkowym oraz zmniejszyć ból i obrzęk. Należy pamiętać, że orteza powinna obejmować zarówno nadgarstek, jak i kciuk, aby być skutecznym wsparciem leczenia zespołu de Quervaina.


Obie te metody są często stosowane jako część leczenia zespołu de Quervaina i mogą być skuteczne w złagodzeniu objawów i poprawie funkcji nadgarstka. Jednakże zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tych metod, aby upewnić się, że są odpowiednie dla danego przypadku i nie będą pogarszać stanu pacjenta. Lekarz może zalecić odpowiedni sposób aplikacji tapingu lub właściwy rodzaj ortezy nadgarstka, dostosowany do indywidualnych potrzeb i preferencji pacjenta.

Leczenie operacyjne

W przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi ulgi lub objawy są ciężkie, może być konieczne leczenie operacyjne. Procedura chirurgiczna polega na uwalnianiu zwężenia w obrębie kaletki i pierwszego grzebienia stawu promieniowo-nadgarstkowego, co pozwala na zmniejszenie bólu i poprawę funkcji ręki.


Zespół de Quervaina może znacząco wpłynąć na codzienne życie i wykonywanie codziennych czynności. W przypadku wystąpienia objawów tego schorzenia ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania diagnostyczne i zaleci odpowiednie leczenie, aby złagodzić dolegliwości i przywrócić sprawność ręki.

Źródła:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/308897,choroba-de-quervaina-zespol-de-quervaina-przyczyny-objawy-leczenie, dostęp 16.04.2024.
  2. https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zespol-de-quervaina-objawy-diagnoza-i-leczenie,175,n,192, dostęp 16.04.2024.
  3. https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/reka/zespol-de-quervaina/, dostęp 16.04.2024.
Zdjęcie autora
Autor
tech. farm. Malwina Wisnowska

Ukończyłam Policealne Studium Farmaceutyczne w Łodzi. Posiadam również tytuł magistra z pedagogiki. W zawodzie technika doświadczenie zdobywałam, pracując w polskich aptekach. Interesuję się SEO oraz pozycjonowaniem stron www, gdzie stale poszerzam swoją wiedzę.

Podobne wpisy
Ból stawów – niezależnie od przyczyny – to wyjątkowo uciążliwa dolegliwość – nie tylko ze...
CZYTAJ
Zespół cieśni nadgarstka - mimo, że nazwa tego schorzenia brzmi dość tajemniczo - występuje wbrew...
CZYTAJ
Przeciążenie nadgarstka wywołane m.in. pracą przed komputerem czy grą w tenisa może skutkować powstaniem stanu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia