2017-02-27
Dolegliwości i choroby

Zespół jelita drażliwego - objawy i leczenie

Zespół jelita drażliwego to jedna z najczęściej występujących dolegliwości układu pokarmowego – objawia się ona u 30% populacji osób dorosłych na świecie. Polega na przewlekłym zaburzeniu funkcji jelit charakteryzującym się silnymi bólami brzucha występującymi wraz z biegunką lub zaparciami.

 Zespół jelita drażliwego - objawy i leczenie - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Mimo wielu badań nad tą dolegliwością, nie zostały dotąd poznane czynniki, jakie ją wywołują. Wciąż badany jest wpływ antybiotykoterapii, przebytych operacji, infekcji układu pokarmowego czy diety bogatej w tłuszcze, kofeinę, alkohol oraz przejadanie się na występowanie ZJD. Nie ma jednak wątpliwości, że ma on powiązanie ze sferą psychologiczną, bowiem na zaostrzenie objawów ma wpływ stres.

Objawy zespołu jelita drażliwego

Cechą charakterystyczną zespołu jelita drażliwego jest występowanie objawów wymienionych poniżej w różnym nasileniu i w różnych konfiguracjach:

  • Ból brzucha

  • Biegunki, zaparcia i ich naprzemienne występowanie

  • Wzdęcia – nasilające się w ciągu dnia oraz częste oddawanie gazów

  • Objawy pozajelitowe – uczucie senności, bóle głowy i pleców

  • Uczucie niepełnego wypróżnienia

  • Śluz w stolcu

  • Nadmierne odbijanie

  • Zgaga

  • Nudności

Warto zaznaczyć, że podczas snu objawy te ustępują, nie obserwuje się natomiast utraty wagi mimo przewlekłego stanu chorobowego. Zaobserwowano, że wypróżnienie przynosi zazwyczaj ulgę w bólu.

Leczenie zespołu jelita drażliwego

Przy pierwszych objawach i podejrzeniach warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Ze względu na brak znajomości przyczyn występowania ZJD, przeprowadza się leczenie objawowe. Bardzo ważne jest również wsparcie psychologiczne chorego. W leczeniu zespołu jelita drażliwego nie jest zalecana specyficzna dieta. Ze względu na występujące zaburzenia we florze bakteryjnej jelita ulgę w objawach mogą przynieść niektóre leki i suplementy diety. Jednym z nim jest Sanprobi Super Formuła: https://www.apteka-melissa.pl/produkt/sanprobi-super-formula-40-kaps,8561.html, który dzięki zawartości probiotyku i prebiotyku reguluje przemianę materii oraz wchłanianie cennych substancji odżywczych.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Osłabienie, nudności, gorączka, silny ból brzucha, odwodnienie – to najczęstsze objawy biegunki. Sprawdź, co należy...
CZYTAJ
Niedobór błonnika w diecie i spożywanie dużych ilości produktów przetworzonych, a także brak ruchu to...
CZYTAJ
Choroba Leśniowskiego-Crohna (inaczej określana również jako choroba Crohna lub choroba Leśniowskiego) to schorzenie, którego wiele...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia