Legalna apteka
2021-07-07
Zioła i preparaty naturalne

Ziele jaskółcze – właściwości zdrowotne. W czym może pomóc?

Wiele roślin wykazuje dobroczynny wpływ na funkcjonowanie organizmu, ale nie wszystkie są tak dobrze znane jak chociażby mniszek lekarski czy pokrzywa. Do tego grona zalicza się m.in. ziele jaskółcze, które ma właściwości prozdrowotne. Sprawdź, w czym może pomóc.


Ziele jaskółcze, inaczej glistnik (Chelidonium maius) jest pospolitą byliną, która występuje głównie w Europie, Ameryce Południowe oraz północnej części Azji. Uprawia się ją w celach leczniczych z uwagi na wysoką zawartość cennych składników. Podczas stosowania tego ziela należy zachować szczególną ostrożność – mimo swoich dobroczynnych właściwości, wykazuje też działanie toksyczne.

 Ziele jaskółcze glistnik
Spis treści

Ziele jaskółcze – bogactwo cennych składników

Ziele jaskółcze jest źródłem wielu składników aktywnych, które wpływają na lecznicze działanie tej rośliny. Roślina obfituje m.in. w: 

 • flawonoidy 
 • fenolokwasy
 • enzymy proteolityczne 
 • alkaloidy izochinolinowe.

Warto przy tym podkreślić, że korzeń ziela jaskółczego zawiera nawet 3% cennych alkaloidów.


Właściwości zdrowotne ziela jaskółczego

Właściwości zdrowotne ziela wynikają z obecności mnóstwa składników aktywnych.


Sok pozyskiwany z tej rośliny wspiera działanie: 

 • bakteriobójcze 
 • grzybobójcze 
 • wirusobójcze.

Dzięki zawartości alkaloidów, może wspomagać leczenie nowotworów [1], a także wspierać funkcjonowanie układu pokarmowego (np. pobudzać wydzielanie żółci, działać rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych).


Ziele jaskółcze – zastosowanie

Zastosowanie ziela jaskółczego wynika z właściwości zdrowotnych tego ziela. Ogromną popularnością cieszy się jego wykorzystanie do usuwania brodawek i kurzajek – wystarczy posmarować chore miejsce świeżym sokiem. Sprawdzi się on też w przypadku zakażeń skóry wywołanych Candida albicans lub innymi grzybami.


Ziele jaskółcze wykorzystywane jest także w formie naparu jako wsparcie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, np.: kolka żółciowa, zapalenie pęcherzyka żółciowego, skurczowe bóle brzucha, kamica żółciowego. Ponadto działa hepatoprotekcyjnie tj. wspiera ochronę wątroby. Działa uspokajająco i nasennie.


Ziele to stosuje się również zewnętrznie – przy opryszczce, grzybicy, hemoroidach, a nawet w łuszczycy.


Stosowanie ziela jaskółczego – czy jest bezpieczne?

Mimo że ziele jaskółcze wspiera leczenie wielu dolegliwości, należy stosować go rozważnie i najlepiej pod kontrolą lekarza. Dlaczego? Przyjmowany w nadmiernej ilości może działać toksycznie na organizm – przede wszystkim na wątrobę.


Stosowanie tego ziela w nadmiernej ilości lub przez dłuższy czas może przyczyniać się do uszkodzenia wątroby. Znany jest przypadek kobiety, która stosowała ekstrakt z glistnika na hemoroidy, a która zgłosiła się do szpitala z ostrym zapaleniem wątroby. Odstawienie preparatu spowodowało spadek podwyższonych enzymów [2]. Dlatego nie zaleca się wykorzystywać go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy przy tym pamiętać, aby preparaty stosować krótkotrwale – tylko do wyeliminowania objawów dolegliwości.


Warto podkreślić, że spożycie ziela w nadmiernych ilościach może wywołać skutki uboczne. Zalicza się do nich np. nudności, niestrawność, biegunkę.


Kto nie może stosować ziela jaskółczego?

Stosowanie ziela jaskółczego w nadmiarze i przez dłuższy czas nie jest wskazane – z uwagi na toksyczne działanie. Istnieje jednak grupa osób, którym wykorzystywanie tej rośliny jest bezwzględnie zakazane. Są to: 

 • kobiety w ciąży 
 • kobiety karmiące piersią 
 • osoby chore na jaskrę 
 • osoby zmagające się z chorobą wrzodową.

Ziele glistnika faktycznie może okazać się nieocenionym wsparciem w zwalczaniu wielu dolegliwości. Należy jednak zachować ostrożność, aby jego stosowanie nie przyniosło większej szkody niż pożytku.


Przypisy:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1180428/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4342611/
Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Zielona herbata, korzeń ashwagandy, szyszki chmielu, miłorząb japoński i wiele innych – wszystkie te zioła...
CZYTAJ
Piękna, świetlista cera bez niedoskonałości, mocne paznokcie i gęste włosy to marzenie wielu osób. Niestety,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia