Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-05-24
Dolegliwości i choroby

Zielona bakteria na paznokciu - przyczyny i leczenie

Zielona bakteria na paznokciu może być zaskakującym i nieprzyjemnym zjawiskiem. Jest to infekcja bakteryjna, która może pojawić się zarówno na paznokciach dłoni, jak i stóp. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest zielona bakteria, jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć. Odpowiemy też na pytanie, czy olejek herbaciany może być skuteczny w leczeniu zielonej bakterii.

 Zielona bakteria na paznokciu
Spis treści

Czym jest zielona bakteria?

Zielona bakteria na paznokciu, znana również jako pseudomonas aeruginosa, jest rodzajem bakterii, które mogą rozwijać się na powierzchni paznokcia, szczególnie gdy występują warunki sprzyjające, takie jak ciepło i wilgoć. Bakteria ta często powoduje zmianę koloru paznokcia na zielony lub niebiesko-zielony, a czasami może być również odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach i dyskomfort.

Zielona bakteria na paznokciu - przyczyny i profilaktyka

Przyczyną wystąpienia zielonej bakterii na paznokciu może być narażenie na wilgoć, ciepło oraz częste zanurzanie rąk lub stóp w wodzie, na przykład podczas kąpieli, pływania w basenie lub prac domowych. Istnieją również inne czynniki predysponujące, takie jak urazy paznokci, uszkodzenia lub obecność innych infekcji. Aby zapobiec infekcji zieloną bakterią, ważne jest utrzymywanie higieny paznokci, unikanie długotrwałego kontaktu z wodą oraz unikanie urazów paznokci.


Przyczyny zielonej bakterii na paznokciu:

 • Narażenie na wilgoć i ciepło. Warunki sprzyjające, takie jak ciepło i wilgoć, sprzyjają rozwojowi bakterii na paznokciach, zwłaszcza jeśli paznokcie są stale wilgotne lub mokre.
 • Nieprawidłowo wykonane stylizacje paznokci. Nieprawidłowa aplikacja żelu bądź lakieru hybrydowego może prowadzić do zapowietrzeń i zawilgocenia paznokcia, co sprzyja rozwojowi zielonej bakterii.
 • Uszkodzenia i urazy paznokci. Uszkodzenia lub urazy paznokci mogą stwarzać dogodne warunki do rozwoju bakterii, szczególnie jeśli skóra wokół paznokci jest uszkodzona lub zraniona.
 • Inne infekcje paznokci. Obecność innych infekcji paznokci, takich jak grzybica paznokci, może zwiększać ryzyko wystąpienia zielonej bakterii na paznokciach.

Profilaktyka zielonej bakterii na paznokciu:

 • Utrzymywanie higieny paznokci. Regularne mycie i czyszczenie paznokci oraz skórek wokół paznokci może pomóc w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym.
 • Unikanie długotrwałego kontaktu z wodą. Staraj się ograniczać czas spędzany w wodzie, szczególnie jeśli paznokcie są zanurzone.
 • Ostrożność podczas wykonywania prac domowych. Noś rękawiczki podczas sprzątania i wykonywania innych prac domowych. Dzięki temu zapobiegasz nadmiernemu kontaktowi paznokci z wodą, a także chronisz je przed uszkodzeniami, które mogą prowadzić do rozwoju stanu chorobowego.
 • Regularne przycinanie paznokci. Zachowanie krótkich i dobrze przyciętych paznokci może pomóc w ograniczeniu możliwości zatrzymywania się wilgoci i brudu, co może sprzyjać rozwojowi bakterii.
 • Odpowiednia pielęgnacja paznokci. Regularne stosowanie nawilżających kremów do rąk i stóp oraz olejków do paznokci może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry wokół paznokci i zapobieganiu infekcjom.

Zielona bakteria na paznokciu - leczenie

Leczenie zielonej bakterii na paznokciu zależy od stopnia zaawansowania infekcji oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku łagodnych przypadków infekcji, mogą być skuteczne metody leczenia domowego, takie jak stosowanie antyseptycznych płynów do higieny paznokci lub okłady z octem jabłkowym, które mogą pomóc w zahamowaniu rozwoju bakterii i zmniejszeniu objawów. Istnieją również dostępne na rynku maści i kremy antybakteryjne, które mogą być stosowane miejscowo na paznokciach w celu zwalczania infekcji.


W przypadku bardziej zaawansowanych infekcji, które powodują zmianę koloru paznokcia, nieprzyjemny zapach, ból lub obrzęk, konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego. Lekarz może przepisać antybiotyki doustne lub maści antybakteryjne, które mają na celu zwalczanie bakterii i zapobieganie rozprzestrzenianiu się infekcji. W niektórych przypadkach, gdy infekcja jest uporczywa i nie reaguje na leczenie miejscowe lub doustne, konieczne może być leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu zainfekowanego fragmentu paznokcia lub tkanki wokół niego.


Ważne jest, aby zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia, zwłaszcza w przypadku infekcji paznokci, ponieważ nieprawidłowe leczenie może pogorszyć stan pacjenta. Lekarz przeprowadzi odpowiednią diagnozę i zaleci właściwe metody leczenia, uwzględniając indywidualne potrzeby i charakterystykę infekcji paznokci. Regularne monitorowanie stanu paznokci oraz reagowanie na ewentualne zmiany lub nasilenie objawów może pomóc w szybkim rozpoznaniu infekcji i wdrożeniu odpowiedniego leczenia.

Zielona bakteria na paznokciach a olejek herbaciany

Olejek z drzewa herbacianego jest znany ze swoich właściwości antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych i przeciwzapalnych. W związku z tym często jest stosowany jako naturalny środek zaradczy w zwalczaniu różnych infekcji skórnych, w tym infekcji paznokci. W przypadku zielonej bakterii na paznokciu, olejek herbaciany może być używany jako skuteczna alternatywa lub uzupełnienie tradycyjnych metod leczenia.


Zapoznaj się także z artykułem: Olejki eteryczne, kosmetyczny olejek a olej naturalny - jakie są między nimi różnice?


Olejek herbaciany może być stosowany miejscowo na zainfekowany paznokieć, aby pomóc w zwalczaniu bakterii i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się infekcji. Ma on zdolność przenikania głęboko w skórę i paznokcie, co pozwala mu dotrzeć do miejsc, gdzie mogą rozwijać się bakterie. Dodatkowo, olejek herbaciany może również łagodzić stan zapalny skóry wokół paznokcia oraz zmniejszać dyskomfort związany z infekcją.


Jednakże, skuteczność olejku herbacianego może się różnić w zależności od indywidualnego przypadku oraz stopnia zaawansowania infekcji. Niektóre osoby mogą odczuwać poprawę po regularnym stosowaniu olejku herbacianego, podczas gdy inne mogą nie zauważyć żadnych zmian. Warto również pamiętać, że nie zawsze jest on odpowiedni dla wszystkich osób, zwłaszcza jeśli występują alergie lub nadwrażliwość na składniki zawarte w olejku.


Przed rozpoczęciem stosowania olejku herbacianego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli infekcja paznokci jest uporczywa lub nie reaguje na tradycyjne metody leczenia. Lekarz może ocenić indywidualny przypadek pacjenta oraz zalecić odpowiedni sposób aplikacji olejku herbacianego oraz omówić jego ewentualne skutki uboczne. Dodatkowo, należy pamiętać o zachowaniu ostrożności przy stosowaniu olejku herbacianego na skórę, aby uniknąć podrażnień lub reakcji alergicznych.


Zobacz także artykuł: Olejki eteryczne. Jak działają i skąd się je pozyskuje?


Źródła:

 1. https://diag.pl/pacjent/artykuly/zielona-bakteria-na-paznokciu-od-czego-powstaje-jak-leczyc/, dostęp: 16.04.2024.
 2. https://strefaurody.pl/Zielona-bakteria-na-paznokciu-co-zrobic-blog-pol-1664784130.html, dostęp: 16.04.2024.
Zdjęcie autora
Autor
kosmetolog Katarzyna Chlebicz

Licencjonowany kosmetolog - ukończyłam studia I stopnia na kierunku kosmetologia oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie w ochronie zdrowia. Jedną z moich największych pasji jest taniec.

Podobne wpisy
Biotyna to jeden z budulców włosów oraz paznokci, który ma ogromny wpływ na ich kondycję....
CZYTAJ
Grzybica paznokci, znana również jako onychomikoza, to infekcja paznokci będąca wynikiem zakażenia grzybami dermatofitami, ale może...
CZYTAJ
Białe plamki na paznokciach, znane również jako leukonychia lub bielactwo paznokci, to powszechne zjawisko, którego większość...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia