Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
  • Dostawa do punktu DPD Pickup. Czas trwania od 04.04 godz. 12:00 do 26.04 godz. 16:00 Sprawdź!
Czas trwania od 04.04 godz.12:00 do 26.04 godz.16:00
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2021-07-13
Schorzenia i dolegliwości

Czym jest i na czym polega chemioterapia w leczeniu onkologicznym?

Spis treści

Chemioterapia to jedna z najpowszechniejszych etos leczenia nowotworów, stosowana zarówno przed zabiegami usuwania guza, po zabiegach chirurgicznych oraz bez ich wykonywania. Wokół tego tematu narosło wiele mitów, dotyczących zarówno skuteczności chemioterapii, jej inwazyjności i wpływu, jaki wywiera na ludzki organizm. Jak działa chemioterapia, na czym polega jej podawanie, w jaki sposób może powstrzymywać namnażanie się komórek rakowych i wreszcie - jakie są skutki uboczne chemioterapii? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela w zaprezentowanym poniżej filmie lek. med. Maja Lisik-Habib - onkolog kliniczny, a także koordynator oddziału chemioterapii. Zapraszamy do oglądania! 

Jak wygląda przebieg chemioterapii?  

Zarówno pacjenci onkologiczni, jak i ich rodziny oraz przyjaciele zastanawiają się, jak działa chemioterapia oraz jak wygląda jej przebieg. Ze względu na powszechność jej stosowania i jasne procedury wdrażania jej do leczenia osób z nowotworami, pacjenci mogą być pewni, że procedura ta jest dla nich bezpieczna i może uratować ich zdrowie, a czasem nawet życie. W poniższym filmie lek. med. Maja Lisik-Habib opowiada szczegółowo o następujących zagadnieniach: 

  • na czym polega chemioterapia;
  • jak działa chemioterapia (w jaki sposób powstrzymuje namnażanie się komórek nowotworowych);
  • jak wygląda przebieg chemioterapii (chemioterapia jednego dnia, chemioterapia w tabletkach);
  • na jakie skutki uboczne chemioterapii powinien się przygotować pacjent oraz jego najbliżsi. 

Możliwości, jakie zapewnia zarówno pacjentom, jak i lekarzom współczesna onkologia sprawiają, że przebieg chemioterapii wcale nie musi utrudniać choremu życia - powinien on uwzględnić w swoim planie dnia wlewy dożylne lub konieczność pobrania tabletek ze szpitala (w zależności od tego, czy stosowana jest u niego chemioterapia jednego dnia, czy może chemioterapia w tabletkach), ale nie musi jednocześnie podporządkowywać leczeniu swoich zwykłych, codziennych planów. 

Dieta przy chemioterapii, znaczenie aktywności fizycznej i wsparcia najbliższych 

Lek. med. Maja Lisik-Habib zwraca również uwagę widzów na niezwykle ważny temat, który często pomijany jest w dyskusjach czy kampaniach uświadamiających na temat nowotworów. Mowa oczywiście o diecie przy chemioterapii, która powinna mieć odpowiednią dla pacjenta kalorykę, składać się z posiłków gęstych odżywczo, dostarczać do organizmu odpowiednią ilość tłuszczu, węglowodanów oraz białka. Dlaczego dieta przy chemioterapii jest tak ważna? Kondycja pacjenta - lub raczej kondycja jego organizmu, poziom odżywienia, witamin i minerałów - często decydują o tym, jakie skutki uboczne chemioterapii odczuwa pacjent. Im „zdrowszy” i silniejszy jest sam organizm, tym terapia ta będzie znoszona lepiej. Jeśli nie ma przeciwwskazań, nie warto pomijać również codziennej dawki ruchu (w postaci spacerów czy jogi), a także angażowania się w aktywności, które do momentu diagnozy chory lubił najbardziej (spotkania towarzyskie, hobby). Wszystkie te działania dodają pacjentom onkologicznym energii i motywacji do walki o swoje zdrowie.

Zdjęcie autora
Autor
lek. med. Maja Lisik-Habib

Ukończyła Uniwersytet Medyczny w Łodzi w ramach indywidualnego toku studiów. Od 12 lat zajmuje się leczeniem systemowym (chemioterapia, immunoterapia, leczenie celowane, hormonoterapia) chorych z nowotworami złośliwymi. Kieruje Pododdziałem Chemioterapii w SP ZOZ MSWiA w Łodzi.

Podobne wpisy
Pacjenci onkologiczni, którzy niedawno usłyszeli diagnozę o nowotworze zastanawiają się, jak będzie wyglądało ich leczenie....
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia