Alergia daje Ci się we znaki? 🤧 Kliknij i sprawdź triki na pokonanie jej! 💪
  • 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 149 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łaczna wartość wyniesie od 149 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Zamówienia telefoniczne
2021-01-15
Schorzenia i dolegliwości

Depresja w ciąży i po porodzie – jak ją rozpoznać i jak sobie z nią poradzić?

Spis treści

Syndrom baby blues, wahania nastroju w ciąży, depresja poporodowa – to problemy, które dotykają coraz większą liczbę kobiet spodziewających się dziecka lub będących młodymi mamami. Przede wszystkim warto wiedzieć, że żadnych, nawet najmniejszych symptomów takiego stanu rzeczy nie można bagatelizować – może to bowiem pogłębić objawy depresji lub przyczynić się do wystąpienia kolejnego epizodu tej choroby w przyszłości. Niestety, wiele symptomów depresji w ciąży, depresji poporodowej czy baby blues wciąż jest niezrozumiałych zarówno dla przeżywającej je kobiety, jak i dla jej otoczenia. W odpowiedzi na ten problem powstał zaprezentowany poniżej film, w którym Gabriela Piasecka-Pełka – psycholog poznawczo-behawioralny z wieloletnim doświadczeniem – opowiada o różnych aspektach związanych z depresją poporodową, wahaniami nastroju w ciąży oraz o tym, jak pomóc osobie w depresji. Każdy, kto ma w rodzinie przyszłą mamę, powinien zapoznać się z podstawowymi zaleceniami dotyczącymi leczenia depresji w ciąży, pomocy osobie chorej i innych zagadnień powiązanych z tym obszarem tematycznym. Zapraszamy do oglądania i do dzielenia się tym materiałem z bliskimi! 

Jak rozpoznać objawy depresji poporodowej i w trakcie ciąży? Poznaj perspektywę psychologa! 

Objawy depresji w ciąży, syndromu baby blues czy nawet wahania nastroju w ciąży mogą być trudne do rozpoznania dla laika, a dodatkowo każda z tych przypadłości może pomylić się obserwatorowi z inną. W związku z tym, tak jak już wcześniej zostało to wspomniane, przy każdym niepokojącym symptomie należy reagować i – w razie potrzeby – pokierować bliską nam osobę do specjalisty. Mgr Gabriela Piasecka-Pełka – psycholog pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym – opowiada w poniższym filmie o aspektach, które ułatwią udzielenie wsparcia osobom z depresją. W materiale porusza m.in. takie zagadnienia, jak: 

  • rozróżnienie depresji poporodowej i depresji ciążowej od syndromu baby blues oraz od „zwyczajnych” wahań nastroju w ciąży;
  • objawy syndromu baby blues, objawy depresji poporodowej oraz depresji ciążowej;
  • jak pomóc osobie w depresji ciążowej lub w depresji poporodowej;
  • leczenie depresji w ciąży i po porodzie (również leczenie farmakologiczne).  

Depresja w ciąży – pozwól sobie pomóc! 

Jeśli rozpoznajesz u siebie objawy depresji w ciąży czy depresji poporodowej lub jeśli rozpoznają je Twoi najbliżsi, to nie wahaj się poprosić ich o pomoc oraz poddać się diagnostyce i właściwie dobranemu leczeniu. Leczenie depresji poporodowej i podczas ciąży może opierać się zarówno na terapii farmakologicznej, jak i terapii psychologicznej, obejmującej cykliczne spotkania z psychologiem. Niezwykle ważnym jest, by na zmiany w zachowaniu reagować szybko – leczenie depresji w ciąży może bowiem zapobiec niepożądanym skutkom w przyszłości, które obejmują m.in. poczucie frustracji, obniżoną samoocenę, zniekształcone postrzeganie rzeczywistości, a w końcu – nawroty epizodów depresyjnych. Przekaz jest prosty – w chwili słabości daj sobie pomóc, a jeśli jesteś świadkiem takiej chwili – reaguj wsparciem w uzyskaniu profesjonalnej porady i leczenia depresji poporodowej oraz ciążowej.

Dziękujemy za uwagę!

Zdjęcie autora
Autor
mgr psychologii Gabriela Piasecka-Pełka

Absolwentka Uniwersytetu SWPS oraz Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Zdobywała doświadczenie zawodowe w pracy z pacjentami podczas licznych staży w szpitalach (m.in. w Psychiatrycznym Szpitalu Tworkowskim w Pruszkowie oraz w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi). Od wielu lat prowadzi terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym zarówno dla pacjentów indywidualnych, jak i par, wspierając ich w problemach związanych z depresją, nerwicami, zaburzeniami odżywiania czy niskim poczuciem własnej wartości.

Podobne wpisy
Jak rozpoznać depresję? To pytanie zadają sobie nie tyle pacjenci gabinetów psychologicznych czy psychiatrycznych, ile...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia