Tiki wokalne - co to takiego?

Schorzenia i dolegliwości fiber_manual_record 2021-05-07
Spis treści

Chrząkanie, pociąganie lub dmuchanie nosem, a także pokasływanie u dziecka pomimo braku infekcji i innych, medycznych przyczyn, to klasyczne objawy tak zwanych tików wokalnych. Większość z nas kojarzy tiki z fizycznymi dolegliwościami - spinaniem mięśni barków, przymykaniem oka i innymi tego typu objawami. Tiki wokalne działają na podobnej zasadzie - są niezależne od woli danej osoby i często pojawiają się w okresie dziecięcym. Tak, jak zostało to już wspomniane, objawiają się tym, że dziecko ciągle chrząka, pokasłuje lub wydmuchuje nosem powietrze w krótkich seriach. Skąd bierze się taki kaszel czy chrząkanie u dziecka i w jaki sposób temu zaradzić? O tym w zaprezentowanym poniżej wideo opowiada dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski - specjalista laryngologii dziecię i audiologii z wieloletnim doświadczeniem. 

Skąd biorą się tiki wokalne u dzieci? 

Pokasływanie i pochrząkiwanie u dziecka jest uciążliwe dla samego malucha, jak i dla jego otoczenia. Rodzice, obserwując takie objawy, najpierw myślą, że oznaczają one infekcję górnych dróg oddechowych. Często diagnostyka nic nie wykazuje, a leczenie standardowymi metodami - od leków przeciwwirusowych i mających zahamować odruch kaszlowy, aż po antybiotyki czy sterydy - nie przynosi oczekiwanego efektu. Dopiero wówczas mały pacjent kierowany jest do laryngologa lub audiologa, który stawia poprawną diagnozę: tiki wokalne. Skąd się biorą? Chrząkanie dziecka na tle nerwowym bądź pokasływanie u dziecka jest odruchem, który stanowi najczęściej reakcję na stresującą sytuację. Nasz ekspert - dr Jarosław R. Andrzejewski - przywołuje tutaj takie przykłady, jak: rozwód rodziców, prześladowanie w szkole czy inne, nerwowe sytuacje powodujące fizjologiczny odruch w postaci kasłania, pociągania nosem czy chrząkania u dziecka. Warto także odnotować, że chrząkanie u dziecka na tle nerwowym wycisza się w nocy, gdy maluch śpi - układ nerwowy nie odbiera wówczas żadnych bodźców i nie reaguje wyżej opisanymi objawami. Ta informacja, wraz z identyfikacją sytuacji stresującej dla dziecka, może być podstawą rozpoczęcia trafnej diagnostyki - a to już połowa sukcesu na drodze do zniwelowania symptomów pochrząkiwania u dziecka czy uporczywego kaszlu. 

Terapia tików wokalnych - jak pomóc dziecku? 

Terapia tików wokalnych, prowadzona zgodnie z zaleceniami i dobrą praktyką stosowaną przez specjalistę - dr n. med. Andrzejewskiego - opiera się na uzupełniających się aspektach. Przede wszystkim, jeśli dziecko ciągle chrząka i pokasłuje i zostały u niego zdiagnozowane tiki wokalne, warto zastosować ziołowe preparaty wyciszające i rozluźniające (należy podawać je wyłączenie w ciągu dnia, ponieważ nocą układ nerwowy nie jest reaktywny i nie prowokuje wystąpienia tików). Oprócz tego trzeba konsekwentnie trzymać się kilku ważnych zasad, mających na celu wyciszenie tików wokalnych. Chodzi przykładowo o to, by nie zwracać uwagi na pochrząkiwanie u dziecka, zapewnić maluchowi zajęcia skupiające (kolorowanki, układanie puzzli) oraz zajęcia aktywujące (sportowe), a oprócz tego - by utwierdzić w nim poczucie, że jest zdrowy, a tiki są „przeszkodą”, z którą można skutecznie się mierzyć.

Zdjęcie autora
Dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski

Specjalista laryngologii dziecięcej i audiolog z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Łodzi (ocenie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), a na co dzień związany jest z Kliniką Laryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej. Odbył specjalizację z laryngologii dziecięcej, laryngologii ogólnej oraz audiologii. Cechuje go wysoka empatia względem pacjentów i nieustająca chęć niesienia pomocy, która sprawia, że cały czas dokształca się i poszerza swoją wiedzę w interesujących go dziedzinach medycyny.

Podobne wpisy

2021-03-31

Migdałki u dzieci - w jakich sytuacjach trzeba je leczyć?
Powiększone migdałki podczas infekcji to objaw, który niejednokrotnie stanowi dla rodziców powód do niepokoju. Na...

2021-04-12

Zapalenie zatok - jak je rozpoznać i jak wygląda leczenie?
Zapalenie zatok to bardzo powszechne schorzenie, dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może mieć podłoże...

2021-04-21

Zawroty głowy - co mogą oznaczać?
Zawroty głowy to dość powszechny objaw, który w ciągu życia prawdopodobnie odczuwał niemal każdy z...