Zawroty głowy - co mogą oznaczać?

Schorzenia i dolegliwości fiber_manual_record 2021-04-21
Spis treści

Zawroty głowy to dość powszechny objaw, który w ciągu życia prawdopodobnie odczuwał niemal każdy z nas. Czasem są wynikiem stresu i zmęczenia, a czasem - procedur medycznych, wrażliwości na niektóre zapachy czy bodźce wzrokowe. Niestety, jeśli zawroty głowy pojawiają się często lub regularnie, należy poddać ten objaw odpowiedniej diagnostyce - może on bowiem oznaczać problemy z równowagą (zaburzenia błędnika), niewyleczone infekcje w uchu lub zaburzenia centralnego układu nerwowego. W opublikowanym poniżej materiale wideo nasz ekspert - dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski - specjalista laryngologii dziecięcej i audiologii - opowie o tym, dlaczego nie należy bagatelizować częstych zawrotów głowy lub zawrotów głowy przy schylaniu, wstawaniu z łóżka lub innych, określonych sytuacjach

Rodzaje i przyczyny zawrotów głowy 

Aby zdiagnozować przyczyny zawrotów głowy i rozpocząć ich leczenie, na początku lekarz musi współpracować z pacjentem w zakresie rozpoznania sytuacji. Co to oznacza w praktyce? Doktor Andrzejewski, zaproszony do naszego odcinka jako ekspert, zwraca szczególną uwagę na istotę wyczerpującego wywiadu z pacjentem. Aby ocenić, czy dolegliwości pacjenta wynikają z zaburzeń błędnika, infekcji czy zaburzeń centralnego układu nerwowego, należy z całą pewnością ustalić charakter zawrotów głowy zgłaszanych lekarzowi. Chodzi tu o ustalenie częstotliwości dolegliwości, ich nasilenia, okoliczności, w jakich występują, powtarzalności, a także o poznanie wcześniejszej historii chorób danej osoby. Generalnie zawroty głowy - przy wstawaniu, schylaniu się, przy wykonywaniu innych czynności lub w spoczynku dzieli się ze względu na ich etiologię - a więc pochodzenie: 

  • częste zawroty głowy, z towarzyszącym im bólem uszu, uczuciem zatkania kanału słuchowego, wypełnienia ucha bądź niedosłuchu, a także zawroty występujące u pacjenta z kierowaniem się na prawo lub lewo mogą świadczyć o zaburzeniach błędnika (obserwuje się wtedy zwłaszcza zawroty głowy przy schylaniu, wstawaniu i ogólnie - przy zmianie pozycji) lub o zaburzeniach obwodowych związanych ze słuchem, infekcjami uszu lub innymi dolegliwościami w obrębie ośrodka równowagi;
  • zawroty głowy przy wstawaniu, ale również w pozycji leżącej, występujące z różnym natężeniem i - wydawać by się mogło - bez przyczyny, mogą pojawić się na skutek zaburzeń centralnego układu nerwowego. W zaburzenia te wlicza się zaburzenia przepływów w naczyniach szyjnych lub mózgowych, ale również choroby neurologiczne, a nawet guzy mózgu. 

Pamiętajmy, że częste zawroty głowy - niezależnie od tego, czy pojawiają się po zmianie pozycji, czy bez widocznej przyczyny - zawsze należy poddać szczegółowej diagnostyce. 

Jak zniwelować zawroty głowy? Przetestuj ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa 

Specjalista laryngologii - doktor Andrzejewski - wspomina w filmie również o tym, że przyczyny zawrotów głowy mogą dotyczyć również szyjnego odcinka kręgosłupa. Związane jest to ze złą postawą ciała, obejmującą pochylenie głowy w przód - w kierunku ekranu smartfona, komputera, telewizora czy w kierunku przedniej szyby za kierownicą. Niestety, nie jest to naturalne ułożenie dla naszego narządu ruchu i może ono powodować zaburzenia w pracy nerwów, a tym samym - zawroty głowy przy schylaniu, wstawaniu czy przy wykonywaniu innych czynności. Na szczęście istnieją ćwiczenia na odcinek szyjny kręgosłupa, które - przy regularnym wykonywaniu - będą mogły zniwelować dolegliwości związane z zawrotami głowy. Doktor szczegółowo omawia je w poniższym materiale wideo - zapraszamy więc do jego oglądania!

Zdjęcie autora
Dr n. med. Jarosław R. Andrzejewski

Specjalista laryngologii dziecięcej i audiolog z ponad 30-letnim doświadczeniem w pracy z pacjentami. Ukończył Wydział Lekarski na Akademii Medycznej w Łodzi (ocenie: Uniwersytet Medyczny w Łodzi), a na co dzień związany jest z Kliniką Laryngologii, Audiologii i Foniatrii Dziecięcej. Odbył specjalizację z laryngologii dziecięcej, laryngologii ogólnej oraz audiologii. Cechuje go wysoka empatia względem pacjentów i nieustająca chęć niesienia pomocy, która sprawia, że cały czas dokształca się i poszerza swoją wiedzę w interesujących go dziedzinach medycyny.

Podobne wpisy

2021-03-31

Migdałki u dzieci - w jakich sytuacjach trzeba je leczyć?
Powiększone migdałki podczas infekcji to objaw, który niejednokrotnie stanowi dla rodziców powód do niepokoju. Na...

2021-04-12

Zapalenie zatok - jak je rozpoznać i jak wygląda leczenie?
Zapalenie zatok to bardzo powszechne schorzenie, dotykające zarówno dzieci, jak i dorosłych. Może mieć podłoże...

2021-05-07

Tiki wokalne - co to takiego?
Chrząkanie, pociąganie lub dmuchanie nosem, a także pokasływanie u dziecka pomimo braku infekcji i innych,...