Legalna apteka
2021-07-22
Zdrowie kobiety

5 sposobów na przetrwanie upałów w ciąży

Gorące lato to pogoda, na którą wiele osób czeka z utęsknieniem. Trzeba jednak pamiętać, że upały – choć niekiedy przyjemne – mogą okazać się bardzo niebezpieczne. W grupie ryzyka znajdują się nie tylko małe dzieci i seniorzy, ale również kobiety w ciąży. I ty spodziewasz się dziecka? Poznaj sprawdzone sposoby, dzięki którym letnie upały nie będą dla ciebie tak uciążliwe.


Wysoka temperatura na zewnątrz daje się we znaki każdemu. Upały są jednak szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży – szczególnie z uwagi na ryzyko odwodnienia.

 Jak przetrwać upały w ciąży
Spis treści

Odwodnienie w ciąży – czym grozi?

Upalne lato prowadzi do nadmiernego pocenia się, czego skutkiem jest utrata płynów. Ich niedostateczna ilość stanowi poważne zagrożenie dla zdrowego człowieka, a co dopiero dla kobiety spodziewającej się dziecka, której organizm jest niejako obciążony.


Niedostateczna ilość wody w kobiecym organizmie może spowodować spowolnienie krążenia krwi. Tymczasem to właśnie ona odpowiada za dostarczenie dziecku wszystkich składników odżywczych. Z kolei niedobory witamin i składników mineralnych mogą wpłynąć na zaburzenia rozwoju malucha.


Warto zatem – z uwagi na zdrowie własne i swojego dziecka – szczególnie zadbać o siebie, gdy słupek rtęci na termometrze zaczyna przekraczać 30 stopni Celsjusza.


Jak przetrwać upalne dni? Wskazówki

Chociaż wysoka temperatura na zewnątrz zwykle daje się mocno we znaki, możesz zminimalizować swój dyskomfort. Poniższe wskazówki powinny ci w tym pomóc.

  • Zadbaj o odpowiednie nawodnienie

Zaleca się, aby w okresie ciąży spożywać większą ilość płynów. Jeśli jednak lato jest upalne, zapotrzebowanie na wodę zwiększa się. Musisz więc znacznie częściej sięgać po coś do picia – tak, aby przez cały dzień dostarczyć organizmowi nawet 3 l płynów.


Pamiętaj! Jeśli zaczynasz odczuwać pragnienie, organizm wysyła już sygnały wskazujące na lekkie odwodnienie.


Chociaż wypijanie wody będzie wystarczające, możesz także zdecydować się na elektrolity. Zawierają wszystkie niezbędne pierwiastki, które pozwolą na wyrównanie równowagi wodno-elektrolitowej. Warto wspomnieć, że niektórzy tracą z potem więcej sodu, niż inni, wtedy elektrolity będą lepszym wyborem.

  • Postaw na lekkostrawną dietę

Wysoka temperatura może spowodować osłabienie apetytu. Nie możesz jednak zrezygnować z jedzenia – choćby dlatego, że musisz dostarczyć sobie i swojemu dziecku odpowiednią ilość kalorii. Jednak zamiast ciężkostrawnych i gorących potraw, postaw na lekkostrawne dania. Świetnie sprawdzą się warzywne chłodniki, sałatki.

  • Unikaj spacerów w temperaturowym szczycie

Jeżeli temperatura na zewnątrz jest wysoka, unikaj wychodzenia na dwór – szczególnie w godzinach między 11:00 a 16:00. Zrezygnuj ze spacerowania w godzinach południowych na rzecz wieczornych przechadzek.

  • Zaopatrz się w wiatrak

Nawet jeśli pozostaniesz w domu, wcale nie będzie to oznaczać przyjemnego chłodu. Możesz go sobie jednak zapewnić, instalując przenośny wiatrak. Ustaw tryb pracy odpowiadający twoim potrzebom, by poczuć się komfortowo.

  • Noś przewiewne ubrania

Wysoka temperatura na zewnątrz wymaga odpowiedniego stroju. Najlepiej sprawdzają się ubrania o luźnych krojach, wykonane z przewiewnych materiałów. Postaw przede wszystkim na sukienki, które zapewnią swobodę ruchów i jednocześnie nie doprowadzą do przegrzania ciała.


Pamiętaj o ochronie przeciwsłonecznej

W upalne dni – bardziej niż kiedykolwiek – musisz zadbać o przeciwsłoneczną ochronę swojej skóry. Koniecznością jest aplikowanie kremów z wysokim filtrem. Zadbaj o to, aby preparaty zabezpieczały zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Dobrze sprawdzi się wysoki faktor – najlepiej SPF 50. Pamiętaj o tym, aby kosmetyk nakładać nawet co kilka godzin – szczególnie, jeśli się pocisz.


Poprzez ochronę przeciwsłoneczną należy także rozumieć noszenie nakrycia głowy – świetnie sprawdzi się kapelusz z szerokim rondem. Dzięki temu nie tylko będziesz wyglądać modnie, ale przede wszystkim zabezpieczysz oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.


Zastosuj się do powyższych wskazówek, a z większym komfortem przetrwasz upalne dni. Pamiętaj przy tym, aby – w razie niepokojących objawów – skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że lato to czas na który czeka większość z nas....
CZYTAJ
Przeziębienie lub infekcja w ciąży to nie lada wyzwanie dla organizmu kobiety. Układ odpornościowy musi...
CZYTAJ
Alergia w ciąży to temat, który może dotyczyć każdej przyszłej mamy - nawet tej, która...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia