Alergia na truskawki. Czym się objawia?
Mimo że truskawki są pyszne i kuszą do zjedzenia samym zapachem, nie wszyscy mogą po nie sięgać. Niestety alergia na te owoce to nie rzadkość, a jej objawy mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego jeśli po zjedzeniu truskawek, zauważysz charakterystyczne symptomy, zrezygnuj z ich spożywania – i to pod jakąkolwiek formą. Oto na jakie objawy powinieneś szczególnie zwrócić uwagę.
Alergia na truskawki – objawy
Uczulenie na truskawki występuje wtedy, kiedy organizm jest nadwrażliwy na białka znajdujące się w tych owocach. U niektórych pojawia się także alergia krzyżowa. Oznacza to, że mimo uczulenia na truskawki reakcja alergiczna występuje także po spożyciu jabłek, winogron, mandarynek. Wynika to z podobnej struktury białek znajdujących się w tych owocach.
Objawy uczulenia na truskawki mogą mocno dawać się we znaki alergikom – zwłaszcza że przybierają różną postać.
Objawy skórne
Zjedzenie truskawek przez alergika powoduje u niego wyrzut histaminy. Ten hormon tkankowy odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepuszczalność. W efekcie pojawia się reakcja uczuleniowa, która może być widoczna także na skórze.
Możesz cierpieć na alergię na truskawki, jeśli po ich zjedzeniu zauważysz, że na twoim ciele:
- wystąpiła drobna wysypka;
- pojawiła się pokrzywka, czyli bąble wypełnione płynem.
Oprócz tego uczulenie na te owoce sugeruje uporczywy świąd oraz obrzęki pojawiające się w różnych miejscach na skórze.
Objawy w jamie ustnej
Ze względu na to, że wewnątrz jamy ustnej znajdują się cienkie błony śluzowe, które mają bezpośredni kontakt z jedzonym owocem, reakcja alergiczna zwykle pojawia się bardzo szybko. Będzie on objawiać się m.in. uczuciem mrowienia, pieczeniem, a także swędzeniem języka. Symptomy te mogą przenieść się na twarz, a zwłaszcza na okolicę ust. Oprócz tego u uczulonego mogą pojawić się obrzęki warg i wnętrza jamy ustnej.
Objawy ze strony układu pokarmowego
U alergika po zjedzeniu truskawek mogą wystąpić również poważne problemy z trawieniem. Może dojść do biegunek, skurczów żołądka, bólów brzucha, a nawet do silnych wymiotów.
Objawy ze strony układu oddechowego
Takie reakcje alergiczne w niektórych przypadkach mogą zagrażać życiu. Dochodzi wtedy do puchnięcia nie tylko języka, ale też gardła. Oddychanie jest znacznie utrudnione i pojawia się charakterystyczny, świszczący oddech. Wystąpienie takich objawów wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Oprócz tego jedzenie truskawek może spowodować napadowe kichanie, zaczerwienienie oczu i łzawienie – jest to znak, że warto wykonać testy alergiczne i czasowo ograniczyć jedzenie tych owoców.
Kto może cierpieć na alergię na truskawki?
Uczulenie na truskawki może pojawić się u dorosłych, ale najczęściej jego objawy występują pod koniec okresu niemowlęcego. Jest to związane z tym, że właśnie w tym czasie można rozszerzyć dietę dziecka o te owoce. Bywa jednak, że reakcje alergiczne pojawiają się u znacznie młodszych niemowlaków – może do tego dojść, jeśli matka karmiąca dziecko piersią je truskawki.
Jeżeli w rodzinie wcześniej występowała alergia na te owoce, należy być ostrożnym z włączaniem ich do diety malucha. Najlepiej skonsultować taką decyzję z pediatrą.
Jak leczy się alergię na truskawki?
Jeśli reakcja alergiczna po zjedzeniu truskawek jest wyjątkowa uciążliwa, uczulonym zaleca się stosowanie leków. Dotyczy to również osób, u których w związku z alergią występują objawy zagrażające ich życiu. Alergicy przyjmują:
- leki przeciwhistaminowe – przeciwdziałają one wyrzutowi histaminy po zjedzeniu truskawek;
- adrenalinę – jest ona stosowana wtedy, jeśli reakcja alergiczna zagraża życiu. Niektórym uczulonym zaleca się, aby zawsze mieli przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Tym, co eliminuje ryzyko występowania objawów uczulenia, jest całkowite wykluczenie truskawek z diety.
Alergia na truskawki – jakich produktów unikać?
Ci, którzy cierpią na alergię na truskawki, muszą unikać nie tylko świeżych owoców, ale też przetworów przygotowanych na ich bazie – dżemów, musów, syropów. Nie mogą również pić koktajli czy soków truskawkowych. Warto sprawdzać także etykiety produktów (zwłaszcza słodyczy), czy nie dodano do nich truskawek. Reżim w diecie pozwala uniknąć wystąpienie reakcji alergicznej.
mgr farm. Szymon Dybalski
Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.
28,22 zł
22,46 zł