Legalna apteka
2022-09-01
Dolegliwości i choroby

Alergia na truskawki. Czym się objawia?

Mimo że truskawki są pyszne i kuszą do zjedzenia samym zapachem, nie wszyscy mogą po nie sięgać. Niestety alergia na te owoce to nie rzadkość, a jej objawy mogą być bardzo uciążliwe. Dlatego jeśli po zjedzeniu truskawek, zauważysz charakterystyczne symptomy, zrezygnuj z ich spożywania – i to pod jakąkolwiek formą. Oto na jakie objawy powinieneś szczególnie zwrócić uwagę.

 Kto może cierpieć na alergię na truskawki?
Spis treści

Alergia na truskawki – objawy

Uczulenie na truskawki występuje wtedy, kiedy organizm jest nadwrażliwy na białka znajdujące się w tych owocach. U niektórych pojawia się także alergia krzyżowa. Oznacza to, że mimo uczulenia na truskawki reakcja alergiczna występuje także po spożyciu jabłek, winogron, mandarynek. Wynika to z podobnej struktury białek znajdujących się w tych owocach.


Objawy uczulenia na truskawki mogą mocno dawać się we znaki alergikom – zwłaszcza że przybierają różną postać.

Objawy skórne

Zjedzenie truskawek przez alergika powoduje u niego wyrzut histaminy. Ten hormon tkankowy odpowiada za rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększa ich przepuszczalność. W efekcie pojawia się reakcja uczuleniowa, która może być widoczna także na skórze.


Możesz cierpieć na alergię na truskawki, jeśli po ich zjedzeniu zauważysz, że na twoim ciele:

  • wystąpiła drobna wysypka;
  • pojawiła się pokrzywka, czyli bąble wypełnione płynem.

Oprócz tego uczulenie na te owoce sugeruje uporczywy świąd oraz obrzęki pojawiające się w różnych miejscach na skórze.

Objawy w jamie ustnej

Ze względu na to, że wewnątrz jamy ustnej znajdują się cienkie błony śluzowe, które mają bezpośredni kontakt z jedzonym owocem, reakcja alergiczna zwykle pojawia się bardzo szybko. Będzie on objawiać się m.in. uczuciem mrowienia, pieczeniem, a także swędzeniem języka. Symptomy te mogą przenieść się na twarz, a zwłaszcza na okolicę ust. Oprócz tego u uczulonego mogą pojawić się obrzęki warg i wnętrza jamy ustnej.

Objawy ze strony układu pokarmowego

U alergika po zjedzeniu truskawek mogą wystąpić również poważne problemy z trawieniem. Może dojść do biegunek, skurczów żołądka, bólów brzucha, a nawet do silnych wymiotów.

Objawy ze strony układu oddechowego

Takie reakcje alergiczne w niektórych przypadkach mogą zagrażać życiu. Dochodzi wtedy do puchnięcia nie tylko języka, ale też gardła. Oddychanie jest znacznie utrudnione i pojawia się charakterystyczny, świszczący oddech. Wystąpienie takich objawów wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Oprócz tego jedzenie truskawek może spowodować napadowe kichanie, zaczerwienienie oczu i łzawienie – jest to znak, że warto wykonać testy alergiczne i czasowo ograniczyć jedzenie tych owoców.

Kto może cierpieć na alergię na truskawki?

Uczulenie na truskawki może pojawić się u dorosłych, ale najczęściej jego objawy występują pod koniec okresu niemowlęcego. Jest to związane z tym, że właśnie w tym czasie można rozszerzyć dietę dziecka o te owoce. Bywa jednak, że reakcje alergiczne pojawiają się u znacznie młodszych niemowlaków – może do tego dojść, jeśli matka karmiąca dziecko piersią je truskawki.


Jeżeli w rodzinie wcześniej występowała alergia na te owoce, należy być ostrożnym z włączaniem ich do diety malucha. Najlepiej skonsultować taką decyzję z pediatrą.

Jak leczy się alergię na truskawki?

Jeśli reakcja alergiczna po zjedzeniu truskawek jest wyjątkowa uciążliwa, uczulonym zaleca się stosowanie leków. Dotyczy to również osób, u których w związku z alergią występują objawy zagrażające ich życiu. Alergicy przyjmują:

  • leki przeciwhistaminowe – przeciwdziałają one wyrzutowi histaminy po zjedzeniu truskawek;
  • adrenalinę – jest ona stosowana wtedy, jeśli reakcja alergiczna zagraża życiu. Niektórym uczulonym zaleca się, aby zawsze mieli przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.

Tym, co eliminuje ryzyko występowania objawów uczulenia, jest całkowite wykluczenie truskawek z diety.

Alergia na truskawki – jakich produktów unikać?

Ci, którzy cierpią na alergię na truskawki, muszą unikać nie tylko świeżych owoców, ale też przetworów przygotowanych na ich bazie – dżemów, musów, syropów. Nie mogą również pić koktajli czy soków truskawkowych. Warto sprawdzać także etykiety produktów (zwłaszcza słodyczy), czy nie dodano do nich truskawek. Reżim w diecie pozwala uniknąć wystąpienie reakcji alergicznej.


Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Alergię zalicza się do chorób cywilizacyjnych, ponieważ dotyka ogromną część społeczeństwa na całym świecie. Jest...
CZYTAJ
Astma to przewlekła choroba układu oddechowego. Powoduje ona ostre objawy, które pojawiają się napadowo. Za...
CZYTAJ
Objawy alergii są niekiedy uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowania. Świąd, łzawienie oczu, kichanie, katar to...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia