2023-09-03
Dolegliwości i choroby

Dlaczego boli brzuch? Przyczyny i metody leczenia bólu brzucha

Ból brzucha to dolegliwość, której każdy przynajmniej raz w życiu doświadczył. Niezależnie od tego, czy ból brzucha powoduje delikatne skurcze, czy paraliżującą niemoc, jego przyczyna powinna zostać  zdiagnozowana. Szybka diagnoza pozwoli pozbyć się dyskomfortu, dobrać prawidłowe leczenie i uniknąć niebezpiecznych komplikacji.

 Ból brzucha
Spis treści

Przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha może mieć wiele różnych przyczyn, a zrozumienie lokalizacji, charakteru i towarzyszących objawów bólu może pomóc w zidentyfikowaniu jego źródła. Do najczęstszych przyczyn bólu brzucha zalicza się: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, choroby narządów wewnętrznych, choroby ginekologiczne i urologiczne oraz problemy chirurgiczne i urazowe.

 • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: zatrucia pokarmowe, zapalenie żołądka i wrzody oraz zespół jelita drażliwego (IBS).
 • Choroby narządów wewnętrznych: kamica żółciowa i zapalenie woreczka żółciowego, zapalenie trzustki czy zapalenie nerek.
 • Choroby ginekologiczne i urologiczne: menstruacja i endometrioza u kobiet i zapalenie prostaty u mężczyzn.
 • Problemy chirurgiczne i urazowe: zapalenie wyrostka robaczkowego czy przepuklina.
 • Inne przyczyny: infekcje układowe, takie jak grypa żołądkowa; zaburzenia metaboliczne, takie jak cukrzyca; stres i zaburzenia psychologiczne mogą również powodować objawy ze strony układu pokarmowego.

Diagnostyka bólu brzucha

Diagnostyka bólu brzucha jest procesem złożonym, który wymaga oceny zarówno objawów klinicznych, jak i wyników badań laboratoryjnych i obrazowych.

 • Wywiad medyczny: wywiad obejmuje pytania o rodzaj, intensywność, lokalizację, czas trwania bólu oraz ewentualne czynniki, które go nasilają lub łagodzą. Należy poinformować lekarza o wcześniejszych chorobach, operacjach, alergiach i przyjmowanych lekach.
 • Badanie Fizykalne: lekarz może obejrzeć brzuch, aby zidentyfikować wszelkie obrzęki, twardość, wrażliwość czy inne nieprawidłowości. 
 • Badania laboratoryjne: badanie krwi może pomóc w identyfikacji infekcji, stanów zapalnych, zaburzeń chemicznych; badanie moczu może wykryć infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe; badanie kału wykrywa infekcje, krew czy nieprawidłowości trawienia.
 • Badania obrazowe: RTG brzucha wykrywa gazy, zaparcia, przepukliny oraz złamania żeber; USG pozwala na ocenę narządów takich jak wątroba, trzustka, nerki, pęcherzyk żółciowy; CT i MRI mogą dostarczyć szczegółowych obrazów narządów wewnętrznych i struktur. 
 • Specjalistyczne badania: endoskopia pozwala na bezpośredni ogląd wnętrza żołądka i jelit.

Metody leczenia bólu brzucha

Metody leczenia bólu brzucha zależą od zdiagnozowanej przyczyny bólu i zazwyczaj obejmują: leczenie domowe, farmakologiczne, zabiegi chirurgiczne, terapie specjalistyczne oraz monitorowanie i opieka długoterminowa.

 • Leczenie domowe: w przypadku łagodnego bólu, jak w przypadku zatrucia pokarmowego, często zaleca się odpoczynek i dietę lekkostrawną. Należy pamiętać także o nawodnieniu, zwłaszcza jeśli bólom brzucha towarzyszą biegunka i wymioty. W łagodzeniu objawów pomocne mogą być także dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i przeciwwymiotne. 
 • Leczenie farmakologiczne: w przypadku infekcji bakteryjnych lekarz może przepisać antybiotyki; w przypadku silniejszego bólu – mogą zostać zastosowane mocniejsze, dostępne na receptę leki przeciwbólowe, a w przypadku zgagi i wrzodów - inhibitory pompy protonowej. 
 • Zabiegi chirurgiczne: w przypadku zapalenia wyrostka robaczkowego oraz przepukliny konieczny będzie zabieg operacyjny. 
 • Terapie specjalistyczne: w przypadku bólu związanego z mięśniami lub układem ruchu pomocna może być fizjoterapia; natomiast w przypadku zespołu jelita drażliwego czy nietolerancji pokarmowych konieczne będzie wsparcie dietetyka. Jeśli ból jest związany ze stresem lub innymi problemami psychicznymi warto skorzystać z terapii psychologicznej. 
 • Monitorowanie i opieka długoterminowa: w przypadku chronicznych stanów, takich jak choroba wrzodowa ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i regularne badania kontrolne, które pozwolą monitorować postęp i reakcję na leczenie.

Samo leczenie objawów bez ustalenia i leczenia ich przyczyny może być tylko tymczasowym rozwiązaniem, dlatego w przypadku trwałego lub poważnego bólu brzucha zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który może dokładnie zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie.

Potencjalne konsekwencje nieleczonego bólu brzucha

Nieprawidłowo zdiagnozowany bądź niewłaściwie leczony ból brzucha może prowadzić do poważnych konsekwencji. 

 • Zapalenie wyrostka robaczkowego: jeśli nie zostanie leczone, może prowadzić do pęknięcia wyrostka i poważnego zapalenia otrzewnej. 
 • Kamienie żółciowe i nerkowe: nieleczone mogą prowadzić do zablokowania dróg żółciowych lub moczowych, co może prowadzić do uszkodzenia narządów. 
 • Wrzody żołądka i dwunastnicy: nieleczone mogą prowadzić do krwawienia, perforacji lub zwężenia. 
 • Zapalenie trzustki: pozostawione bez leczenia, może prowadzić do trwałego uszkodzenia trzustki i zaburzeń trawienia. 
 • Przepuklina uwięźnięta: może prowadzić do martwicy tkanki, co jest stanem nagłym. 
 • Chroniczne schorzenia: takie jak zespół jelita drażliwego, mogą się pogarszać bez odpowiedniej terapii i wpływać na jakość życia. 
 • Infekcje: nieleczone infekcje przewodu pokarmowego mogą się rozprzestrzeniać i prowadzić do sepsy. 
 • Zaburzenia ginekologiczne: takie jak torbiel jajnika, mogą prowadzić do problemów z płodnością, jeśli nie zostaną odpowiednio leczone. 
 • Zaburzenia psychiczne: ból brzucha związany z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, może prowadzić do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia psychicznego. 
 • Uszkodzenie narządów: w niektórych przypadkach nieleczone problemy mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia narządów wewnętrznych,.
 • Ryzyko śmierci: w ekstremalnych przypadkach, takich jak perforacja jelita czy pęknięcie wyrostka robaczkowego, opóźnienie w leczeniu może prowadzić do śmierci.

W związku z powyższym,  ból brzucha, zwłaszcza jeśli jest ostry, trwały lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy, powinien zostać zbadany przez lekarza. Wczesna diagnostyka i leczenie mogą zapobiec wielu poważnym konsekwencjom zdrowotnym.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Dokuczliwy ból brzucha, uczucie ciężkości po jedzeniu, mdłości, a także wzdęcia to typowe objawy niestrawności,...
CZYTAJ
Dzisiejsze tempo życia sprawia, że stres towarzyszy nam zarówno w pracy, jak i w domu,...
CZYTAJ
Skurczowych bólów brzucha z pewnością doświadczył każdy z nas. Mogą być oznaką zarówno lżejszych dolegliwości,...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia