2023-06-23
Porady

Guma guar, właściwości, zastosowanie i wpływ na zdrowie

Guma guar to naturalna substancja roślinna pochodząca z nasion rośliny Cyamopsis tetragonoloba uprawianej głównie w Indiach i Pakistanie. Guma guar jest polisacharydem i należy do grupy galaktomannanów. Jest to biała, bezzapachowa substancja o lepkiej konsystencji. Guma guar ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w przemyśle chemicznym. Oznaczana jako E412. Jest popularnym składnikiem w wielu produktach spożywczych, takich jak sosy, zupy, napoje, słodycze, lody i produkty piekarnicze. Stosuje się ją również jako stabilizator, zagęstnik, emulgator, uszlachetniacz tekstury oraz nośnik smaku. Guma guar ma również pewne właściwości zdrowotne. Działa jako błonnik pokarmowy, który może wpływać na zdrowie jelit i poprawę trawienia. Ponadto, uważa się, że gumę guar można wykorzystać jako naturalny prebiotyk, który wspiera rozwój pożytecznej mikroflory jelitowej.

 Guma guar - właściwości i zastosowanie
Spis treści

Guma guar - właściwości i zastosowanie

Guma guar posiada wiele właściwości, które czynią ją cennym składnikiem w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, kosmetycznym i wielu innych branżach.

 • Guma guar jest doskonałym zagęstnikiem i stabilizatorem; tworzy lepki i elastyczny żel w wodzie, co jest przydatne w wielu produktach spożywczych i przemysłowych.
 • Może pomóc w emulgacji, czyli łączeniu składników, które normalnie nie mieszają się ze sobą, takich jak oleje i woda. Dlatego znajduje zastosowanie w produkcji sosów, dressingów i innych produktów, które wymagają emulgacji składników.
 • Guma guar jest stosowana jako stabilizator, utrzymujący jednorodność i zapobiegający rozwarstwianiu produktów, takich jak napoje, jogurty, lody i śmietana.
 • Pomaga w utrzymaniu wilgoci w produktach spożywczych, zapobiegając wysychaniu i przedłużając ich trwałość.
 • Zdolność do tworzenia kleistych rozwiązań sprawia, że guma guar bywa przydatna w przemyśle papierniczym, tekstylnym i budowlanym.
 • Jest często stosowana jako zamiennik glutenu w bezglutenowych produktach spożywczych, takich jak pieczywo, ciasta i makarony, dając im odpowiednią teksturę i spójność.
 • Guma guar działa jako prebiotyk, dostarczając substancje odżywcze dla pożytecznych bakterii w jelitach. Może wspomagać zdrowie jelit i regulować trawienie.
 • Guma guar jest również wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym jako składnik tabletek i kapsułek oraz w przemyśle kosmetycznym jako substancja wiążąca i zagęstnik w produktach do pielęgnacji skóry i włosów.

Guma guar jako prebiotyk

Guma guar jest szeroko uznawana za naturalny prebiotyk. Prebiotyki są substancjami, które nie są trawione przez nasz organizm, ale służą jako pożywka dla korzystnych bakterii jelitowych. 

 • Guma guar przechodzi przez przewód pokarmowy niezmieniona, docierając do jelit. Tam służy jako pożywka dla korzystnych bakterii, takich jak bifidobakterie i lactobacillus, które występują naturalnie w naszym przewodzie pokarmowym. Te bakterie jelitowe odżywiają się gumą guar, co może pomóc w ich wzroście i namnażaniu.
 • Guma guar może pomóc w zachowaniu równowagi mikroflory jelitowej. Korzystne bakterie, odżywiając się gumą guar, mogą zwiększać swoją liczebność, a to może wpływać na redukcję populacji bakterii niepożądanych.
 • Zdolność do wiązania wody sprawia że guma guar tworząc galaretowate środowisko w jelitach może wpływać na regulację tranzytu jelitowego i poprawę funkcji jelitowej, w tym na zmniejszenie zaparć.
 • Spożywanie gumy guar jako prebiotyku może mieć korzystny wpływ na zdrowie ogólne. Może wspomagać układ odpornościowy, wpływać na poziom cholesterolu i regulować gospodarkę energetyczną.

Działanie gumy guar jako prebiotyku może się różnić w zależności od organizmu i indywidualnej mikroflory jelitowej. Niektóre osoby mogą reagować na gumę guar w sposób nietolerancyjny lub mogą doświadczać nadmiernej fermentacji w jelitach, co może prowadzić do niepożądanych objawów, takich jak wzdęcia czy bóle brzucha. Dlatego zawsze warto konsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed wprowadzeniem gumy guar do diety, szczególnie jeśli ma się problemy zdrowotne związane z przewodem pokarmowym.

Guma guar w procesie odchudzania i kontrolowania apetytu

Guma guar, jako typ błonnika rozpuszczalnego, ma kilka właściwości, które mogą pomóc w procesie odchudzania i kontroli apetytu.

Błonnik rozpuszczalny w gumie guar może wchłaniać wodę i tworzyć rodzaj żelu w jelitach. Ten żel spowalnia proces trawienia, co może pomóc wydłużyć uczucie sytości i zmniejszyć łaknienie. Błonnik rozpuszczalny może także pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, co jest ważne dla utrzymania stabilnego apetytu i uniknięcia gwałtownych wahań cukru we krwi, które mogą prowadzić do napadów głodu. Guma guar może również ograniczać absorpcję tłuszczu w jelitach, co może pomóc w zmniejszeniu całkowitej ilości kalorii, które organizm przyswaja z jedzenia.

Pomimo tych potencjalnych korzyści, ważne jest, aby zauważyć, że sama guma guar nie jest rozwiązaniem na odchudzanie. Najlepszym podejściem jest zrównoważona dieta i regularna aktywność fizyczna. Przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek suplementacji, w tym gumy guar, w celu odchudzania zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Bezpieczeństwo stosowania gumy guar i potencjalne skutki uboczne

Guma guar jest generalnie uważana za bezpieczną do spożycia i jest powszechnie stosowana jako dodatek do żywności i produktów farmaceutycznych. Jednak jak każda substancja, guma guar może mieć potencjalne skutki uboczne i może nie być bezpieczna dla wszystkich osób.

 • W dużych ilościach, guma guar może powodować problemy trawienne, takie jak biegunka, gazy i wzdęcia.
 • Niektóre osoby mogą doświadczyć reakcji alergicznej na gumę guar, która może objawiać się wysypką, świądem, kłopotami z oddychaniem, czy obrzękiem twarzy, języka lub gardła.
 • Spożycie dużej ilości gumy guar bez odpowiedniej ilości płynów może prowadzić do zablokowania jelit, co jest stanem zagrożenia życia.
 • Guma guar może wpływać na wchłanianie niektórych leków, co może zwiększać ryzyko działań niepożądanych lub zmniejszać skuteczność leków.
 • U osób cierpiących na choroby jelit, takie jak choroba Crohna, zapalenie jelit czy zespół jelita drażliwego, przy spożyciu gumy guar mogą wystąpić zaostrzenia objawów.

Nie jest wskazane suplementowanie gumy guar na własną rękę, szczególnie w przypadku jakichkolwiek istniejące stanów zdrowotnych, przyjmowania leków, ciąży lub karmienia piersią. Stosowanie gumy guar zawsze warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Szymon Dybalski

Ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 5 lat wykonuje swój zawód mając czynny kontakt z pacjentem, przy czym od 4 lat pełni funkcję specjalisty w dziedzinie farmacji w Aptece Melissa, udzielając pacjentom merytorycznych wideoporad oraz publikując eksperckie artykuły w Strefy Wiedzy. W pracy farmaceuty najbardziej ceni sobie kontakt z pacjentem, możliwość niesienia pomocy oraz rozwiewania wątpliwości dotyczących zamienników leków, dawkowania, realizacji recept i innych nurtujących kwestii związanych z farmakoterapią. Dziedziną, w której się kształci i wciąż poszerza swoją wiedzę jest prawo farmaceutyczne. Czas poza pracą uwielbia spędzać z rodziną, a w wolnych chwilach stawia na aktywność – zazwyczaj wybiera bieganie, wspinaczkę oraz długie spacery z psem, dzięki któremu zainteresował się tematem zwierzęcej behawiorystyki.

Podobne wpisy
Guarana to roślina, która była znana już setki lat temu na kontynencie południowoamerykańskim. Już niegdyś...
CZYTAJ
Maca jest uprawiana jako warzywo na wyżynach andyjskich od 3000 lat. Korzeń jest jednak wykorzystywany...
CZYTAJ
Kwercetyna to jeden z najobficiej występujących przeciwutleniaczy w diecie. Można ją znaleźć w barwnikach wielu...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia