• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
    Dostawa za 0zł dla większości produktów, jeśli ich łączna wartość wyniesie od 59 zł, przy wyborze wysyłki ORLEN Paczka
Legalna apteka
2017-05-31
Zdrowa skóra i uroda

Jak prawidłowo dbać o cerę wrażliwą?

Cera wrażliwa bez wątpienia należy do typu cery najtrudniejszej, potrzebującej specjalnej pielęgnacji. Bywa bardzo kapryśna i może zareagować negatywnie na kosmetyki, środki piorące, niektóre składniki diety, twardą wodę, zanieczyszczenia środowiska, zmiany temperatur czy promienie UV. W indywidualny sposób reaguje ona na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Objawy nadreakcji można podzielić na te, które są widoczne gołym okiem, takie jak: zaczerwienienie, łuszczenie, suchość czy obrzęki, oraz takie, które odczuwa jedynie osoba posiadająca cerę wrażliwą: uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia czy mrowienia.

 Jak prawidłowo dbać o cerę wrażliwą? - Apteka internetowa Melissa
Spis treści

Czego nie lubi cera wrażliwa?


Cerze wrażliwej mogą zaszkodzić zarówno czynniki egzogenne, czyli te, z którymi skóra ma bezpośredni kontakt, jak i endogenne, czyli związane z pracą organizmu i w ten sposób przekładające się na stan skóry. Do czynników egzogennych należą: twarda woda, kosmetyki zawierające w swych składach substancje drażniące (potencjalne alergeny), pocieranie oraz składniki diety. Natomiast czynnikami endogennymi są stres, hormony, a w przypadku atopowego zapalenia skóry pot, który nasila zmiany zapalne.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Pielęgnacja cery wrażliwej to przede wszystkim dbałość o zapewnienie jej ochrony, nawilżenia i odżywienia za pomocą odpowiednich kosmetyków. Dla tego typu skóry najlepiej sprawdzą się kosmetyki przetestowane pod kontrolą lekarzy dermatologów, nie zawierające składników drażniących. Możliwie jak najkrótszy, bezpieczny skład kosmetyków powoduje obniżenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej.


Cerze wrażliwej świetnie służą kosmetyki apteczne, przeznaczone do skóry atopowej i nadwrażliwej. W codziennej pielęgnacji najważniejsze jest oczyszczanie, jednak w przypadku cery wrażliwej trzeba zrezygnować z mydła, żeby nie wywoływać podrażnień. Żele myjące, które w swym składzie zawierają mydło, doskonale zastępują płyny micelarne, które dzięki cząsteczkom – micelom - precyzyjnie oczyszczają i zarazem pielęgnują skórę.


Niezwykle istotne jest również wzmacnianie płytko unaczynionej skóry za pomocą kremów na dzień i na noc. Krem na dzień powinien chronić cerę wrażliwą przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Z kolei krem na noc regenerować i łagodzić. Choć może się wydawać, że tak podatna na najmniejsze podrażnienia cera wrażliwa nie powinna być dodatkowo „prowokowana“, warto raz na tydzień lub dwa wykonać peeling enzymatyczny. Jest on dla niej bezpieczny i łagodny, ponieważ posiada właściwości, które pozwalają na rozpuszczanie wiązań między martwymi komórkami, zamiast ścierania mechanicznego. Po takim zabiegu, w celu złagodzenia i wzmocnienia cery wrażliwej, należy nałożyć maseczkę.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Choć cera wrażliwa jest tak bardzo wymagająca pod względem pielęgnacji, to na szczęście na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych specjalnie dla niej. Przebadane dermatologicznie produkty pomagają w codziennym odżywianiu, nawilżaniu i przede wszystkim łagodzeniu podrażnień, na które jest narażona. Potrzeby cery wrażliwej doskonale zaspokaja marka Sesderma, której szeroką gamę produktów znajdziesz w Aptece Melissa: https://www.apteka-melissa.pl/producent/sesderma.html. Wysokiej jakości dermokosmetyki Sesderma chronią delikatną skórę przed czynnikami zewnętrznymi oraz łagodzą i głęboko odżywiają, co sprawia, że możesz cieszyć się piękną cerą o wyrównanym kolorycie.

Zdjęcie autora
Autor
Adrianna Brodecka
Choć ukończyłam zarządzanie, szczęśliwie już pierwsze doświadczenia zawodowe pokierowały mnie w stronę branży farmaceutycznej. Dzięki temu w pracy mogę łączyć i rozwijać swoje pasje. Kosmetyczne INCI nie ma przede mną tajemnic. Uważnie czytam składy kosmetyków, ale też produktów spożywczych i wybieram to co, naturalne i bez zbędnych dodatków. W wolnych chwilach z przyjemnością poświęcam się gotowaniu pysznych, zdrowych i w 100% roślinnych potraw - którymi czasem chwalę się na instagramie @adi_plantbasedblondie ;). W Melissie piszę o tym, co lubię - kosmetykach i zdrowym stylu życia.
Podobne wpisy
Dobre kosmetyki wcale nie muszą być drogie. Produkty o doskonałym działaniu można przygotować samodzielnie. Odpowiednie...
CZYTAJ
Cera wrażliwa bez wątpienia należy do typu cery najtrudniejszej, potrzebującej specjalnej pielęgnacji. Bywa bardzo kapryśna...
CZYTAJ
Pielęgnacja skóry atopowej nie należy do łatwych. Wymaga poświęcenia jej więcej czasu oraz ostrożnego doboru...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia