Apteka Melissa Drogeria E-Melissa
 • Zestawy Bebilon ➡️ Wysyłka za 0 zł Sprawdź!
x
Najpopularniejsze frazy
Polecane produkty
Brak produktów dla wpisanej frazy
2024-05-24
Zdrowa skóra i uroda

Jak zredukować zmarszczki pod oczami?

Zmarszczki pod oczami to zazwyczaj te, które zauważamy w pierwszej kolejności. Skóra pod oczami jest nie tylko bardzo cienka i wrażliwa nawet na najdrobniejsze uszkodzenia, ale przede wszystkim najbardziej narażona na zmiany mimiczne powstałe przez śmiech, uśmiech i każdy grymas twarzy. W celu opóźnienia pojawienia się zmarszczek, niektóre z kobiet starają się ograniczać ruchy mimiczne, nie można określić takiego działania jako skuteczną metodę. Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami i dłużej cieszyć się młodym wyglądem skóry?

 zmarszczki pod oczami
Spis treści

Skąd się biorą zmarszczki przy oczach (kurze łapki)?

Zmarszczki pod oczami, często nazywane kurzymi łapkami, powstają w wyniku kilku czynników, które działają razem w miarę starzenia się skóry. Oto główne przyczyny:

 • Starzenie się skóry: Z wiekiem skóra traci elastyczność i gęstość z powodu zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny. Kolagen odpowiada za jędrność skóry, a elastyna za jej elastyczność. Utrata tych białek powoduje, że skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na zmarszczki. Stąd zmarszczki pod oczami 40-latki, choć mogą pojawić się nawet już po 30. roku życia.
 • Mimika twarzy: Powtarzające się ruchy mięśni twarzy, takie jak uśmiechanie się, mrużenie oczu czy grymasy twarzy, prowadzą do powstawania zmarszczek mimicznych. Skóra wokół oczu jest szczególnie narażona na te ruchy, co powoduje formowanie się "kurzych łapek".
 • Promieniowanie UV: Ekspozycja na słońce przyspiesza starzenie się skóry przez fotostarzenie. Promieniowanie UV uszkadza kolagen i elastynę w skórze, co prowadzi do utraty jej sprężystości i pojawienia się zmarszczek.
 • Genetyka: Dziedziczne cechy skóry, takie jak jej grubość i struktura, mogą wpływać na to, jak wcześnie i ile pojawia się zmarszczek pod oczami.
 • Styl życia: Palenie papierosów, zła dieta, brak odpowiedniego nawodnienia, stres oraz brak snu mogą przyspieszać proces starzenia się skóry i sprzyjać powstawaniu zmarszczek.
 • Suchość skóry: Skóra wokół oczu jest cienka i ma niewiele gruczołów łojowych, co czyni ją bardziej podatną na suchość. Brak odpowiedniego nawilżenia może powodować, że zmarszczki pod oczami staną się bardziej widoczne.

Aby zminimalizować powstawanie zmarszczek przy oczach, zaleca się stosowanie kremów pod oczy, kremów z filtrem przeciwsłonecznym, noszenie okularów przeciwsłonecznych, regularne nawilżanie skóry, zdrową dietę bogatą w antyoksydanty, unikanie palenia oraz dbanie o odpowiednią ilość snu i redukcję stresu. W zaawansowanych przypadkach warto zastanowić się jak zlikwidować zmarszczki pod oczami innymi dostępnymi metodami.

Jakie czynniki wpływają na powstawanie zmarszczek?

Powstawanie zmarszczek pod oczami jest złożonym procesem, na który wpływa wiele czynników. Można je podzielić na wewnętrzne (endogenne) i zewnętrzne (egzogenne). Oto najważniejsze z nich:

Czynniki wewnętrzne

Starzenie się biologiczne:

 • Zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny: Z wiekiem naturalna produkcja tych białek, które zapewniają skórze elastyczność i jędrność, maleje.
 • Spowolnienie odnowy komórek: Proces odnowy komórek skóry zwalnia, co powoduje, że skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna.
 • Zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego: Naturalna zawartość kwasu hialuronowego, który wiąże wodę w skórze, spada z wiekiem, co prowadzi do utraty nawilżenia.

Genetyka:

 • Dziedziczone cechy skóry, takie jak grubość, struktura i tempo starzenia się, wpływają na indywidualną podatność na zmarszczki.

Czynniki zewnętrzne

Promieniowanie UV (fotostarzenie):

 • Ekspozycja na słońce uszkadza włókna kolagenowe i elastynowe, co przyspiesza proces starzenia się skóry i prowadzi do pojawienia się zmarszczek.

Zanieczyszczenia środowiskowe:

 • Zanieczyszczenia powietrza mogą uszkadzać skórę, powodując stres oksydacyjny, który przyspiesza proces starzenia.

Styl życia:

 • Palenie papierosów: Nikotyna zwęża naczynia krwionośne w skórze, co zmniejsza dopływ tlenu i składników odżywczych, a także przyspiesza rozpad kolagenu.
 • Dieta: Dieta uboga w antyoksydanty, witaminy i minerały może przyspieszać starzenie się skóry.
 • Brak nawodnienia: Niedostateczne nawodnienie organizmu może prowadzić do suchości skóry i powstawania zmarszczek.

Stres:

 • Chroniczny stres prowadzi do wydzielania kortyzolu, który może uszkadzać kolagen w skórze i przyspieszać pojawianie się zmarszczek.

Mimika twarzy:

 • Powtarzające się ruchy mięśni twarzy, takie jak mrużenie oczu, uśmiechanie się czy marszczenie brwi, mogą prowadzić do powstawania zmarszczek mimicznych.

Niewłaściwa pielęgnacja skóry:

 • Brak odpowiedniego nawilżania i ochrony skóry przed słońcem może przyspieszać proces starzenia się skóry.

Biorąc pod uwagę tak szerokie spektrum czynników ryzyka, warto sprawdzić, jak usunąć zmarszczki pod oczami oraz w jaki sposób im zapobiegać.

Czym są zmarszczki mimiczne?

Zmarszczki mimiczne to linie i zmarszczki, które powstają w wyniku ruchów mięśni twarzy związanych z mimiką, takimi jak uśmiechanie się, mrużenie oczu, marszczenie brwi czy śmiech. Są to jedne z pierwszych zmarszczek, które pojawiają się na skórze, ponieważ mimika twarzy jest intensywnie wykorzystywana przez całe życie.


Najczęściej występujące zmarszczki mimiczne obejmują:

 • Zmarszczki na czole: Pojawiają się w wyniku unoszenia brwi, wyrażania zdziwienia czy skupienia.
 • Zmarszczki przy oczach (tzw. kurze łapki): Powstają podczas uśmiechu lub mrużenia oczu.
 • Zmarszczki wokół ust: Często związane z wyrażaniem radości, smutku lub innych emocji oraz z długotrwałym nawykiem palenia papierosów.
 • Linie marionetki: Pojawiają się na skutek opadania kącików ust, co może być spowodowane starzeniem się skóry, utratą jędrności lub mimiką.

Zmarszczki pod oczami przeważnie pojawiają się najszybciej, co wynika z wyjątkowo cienkiej i wrażliwej skóry w tych okolicach. Warto więc odpowiednio wcześnie zacząć stosować krem na zmarszczki pod oczami, aby ograniczyć ten problem.

Jak zlikwidować zmarszczki pod oczami?

Zmarszczki pod oczami, nazywane także kurzymi łapkami, są częstym zmartwieniem wielu osób, ponieważ mogą one dodawać lat oraz sprawiać, że wyglądamy na zmęczonych. Choć całkowite wyeliminowanie zmarszczek pod oczami może być trudne, istnieje wiele sposobów, które mogą pomóc w ich zmniejszeniu lub złagodzeniu. Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami? Wprowadzenie odpowiednich nawyków pielęgnacyjnych, zastosowanie skutecznych zabiegów kosmetycznych oraz utrzymanie zdrowego stylu życia może przynieść pozytywne rezultaty.


Zapoznaj się także z artykułem: Czy kosmetyki mogą zatrzymać pojawianie się oznak starzenia?

Co na zmarszczki pod oczami - zabiegi

Istnieje kilka skutecznych zabiegów, które mogą pomóc w redukcji zmarszczek pod oczami. Warto więc wiedzieć, co na zmarszczki pod oczami oferuje medycyna estetyczna.


Zmarszczki pod oczami - zabiegi proponowane przez kosmetologów i specjalistów od medycyny estetycznej:

 • Kwas hialuronowy: Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego mogą być skuteczną metodą na zmniejszenie zmarszczek pod oczami. Kwas hialuronowy działa jako wypełniacz, uzupełniając utraconą objętość pod skórą i wygładzając zmarszczki. Zobacz także artykuł: Kwas hialuronowy, rewolucyjny składnik skóry i sposób leczenia zapalenia stawów
 • Botoks: Iniekcje botoksu mogą być stosowane do redukcji zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki. Botoks działa poprzez osłabienie mięśni, które powodują zmarszczki, co prowadzi do tymczasowego wygładzenia skóry.
 • Peeling chemiczny: Peelingi chemiczne mogą pomóc w złuszczeniu zewnętrznej warstwy skóry, co może poprawić jej teksturę i wygładzić zmarszczki pod oczami. Peelingi mogą również stymulować produkcję kolagenu, co dodatkowo poprawia elastyczność skóry.
 • Laseroterapia: Laseroterapia może być skuteczną metodą na redukcję zmarszczek pod oczami poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny w skórze. Laserowe zabiegi mogą również pomóc w redukcji pigmentacji skóry i poprawie jej tekstury.
 • Mikronakłuwanie: Zabiegi mikronakłuwania (np. dermapen) mogą być stosowane do poprawy elastyczności skóry i zmniejszenia zmarszczek pod oczami poprzez stymulację regeneracji skóry i produkcji kolagenu.

Przed podjęciem decyzji o zabiegu zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym dermatologiem lub kosmetologiem, aby omówić najlepszą opcję dla Twoich potrzeb i indywidualnego stanu skóry. Ważne jest również upewnienie się, że zabieg będzie przeprowadzony przez licencjonowanego specjalistę w renomowanym gabinecie kosmetycznym czy klinice medycznej.

Jak zmniejszyć zmarszczki pod oczami?

Jeśli preferujesz metody nieinwazyjne, istnieje wiele kosmetyków pielęgnacyjnych, które mogą pomóc w redukcji zmarszczek pod oczami. Jak pozbyć się zmarszczek pod oczami z wykorzystaniem dostępnych kosmetyków? Oto kilka skutecznych produktów:

 • Kremy pod oczy z retinolem: Produkty zawierające retinol, czyli pochodną witaminy A, mogą pomóc w poprawie tekstury skóry i zmniejszeniu zmarszczek. Retinol stymuluje produkcję kolagenu i pomaga w złuszczaniu zrogowaciałych komórek skóry, co prowadzi do wygładzenia zmarszczek. Produkty z retinolem, to nie tylko kremy, ale również odmładzające serum z retinolem.
 • Kremy pod oczy z peptydami: Peptydy są składnikami, które mogą pomóc w poprawie elastyczności skóry i zmniejszeniu widoczności zmarszczek. Wybierz krem pod oczy zawierający peptydy, które wspierają produkcję kolagenu i elastyny, np. ujędrniający krem pod oczy z granatem i peptydami.
 • Kremy pod oczy z kwasem hialuronowym: Kwas hialuronowy jest składnikiem, który doskonale nawilża skórę i pomaga w wypełnieniu zmarszczek, co prowadzi do ich wygładzenia i zmniejszenia widoczności. Krem pod oczy z kwasem hialuronowym stanowi więc popularny wybór.
 • Kremy pod oczy z witaminami C i E: Witamina C jest silnym antyoksydantem, który pomaga w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i stymuluje produkcję kolagenu. Witamina E natomiast doskonale nawilża i odżywia skórę.
 • Żele pod oczy z efektem chłodzącym: Żele pod oczy zawierające składniki chłodzące, takie jak aloes czy wyciąg z ogórka, mogą pomóc w redukcji opuchlizny i zaczerwienień pod oczami, co może sprawić, że zmarszczki staną się mniej widoczne.
 • Maseczki i płatki pod oczy: Maseczki i płatki pod oczy są szybkim i łatwym sposobem na nawilżenie i odżywienie delikatnej skóry pod oczami. Wybierz maseczki zawierające składniki nawilżające, napinające i wygładzające.

Przy wyborze produktów pod oczy na zmarszczki zwracaj uwagę na składniki aktywne, które są skuteczne w redukcji zmarszczek pod oczami oraz na ewentualne alergie lub nadwrażliwość skóry. Regularne stosowanie odpowiednich kosmetyków pod oczy, w połączeniu ze zdrowym stylem życia, może przynieść pozytywne rezultaty w redukcji zmarszczek i poprawie ogólnego wyglądu skóry wokół oczu.

Proste metody, jak ukryć zmarszczki pod oczami

Wiesz już, co pod oczy na zmarszczki warto stosować. Aby poczuć się lepiej, warto także poznać kilka trików, które pomogą zmniejszyć widoczność istniejących zmarszczek pod oczami. Oto kilka prostych metod, które można wykorzystać do tymczasowego ukrycia zmarszczek pod oczami przy użyciu makijażu:

 • Użyj korektora: Wybierz korektor o konsystencji kremowej, który jest lekko jaśniejszy od Twojego naturalnego odcienia skóry. Delikatnie nałóż go na obszar zmarszczek pod oczami, a następnie rozetrzyj palcem lub pędzlem, aby równomiernie rozprowadzić produkt. Korektor z efektem rozświetlającym może pomóc w optycznym wygładzeniu zmarszczek pod oczami poprzez przyciągnięcie światła i rozjaśnienie obszaru.
 • Unikaj nadmiernego stosowania podkładu: Nadmiar podkładu może podkreślić zmarszczki pod oczami, dlatego staraj się ograniczyć jego ilość na tym obszarze. Stosuj cienką warstwę podkładu, a następnie dopiero korektor w celu ukrycia niedoskonałości.
 • Stosuj transparentny puder: Po nałożeniu korektora i podkładu, delikatnie przypudruj obszar pod oczami transparentnym pudrem. Puder pomoże utrwalić makijaż i zapobiega świeceniu się skóry w tym obszarze.
 • Unikaj błyszczących cieni do powiek: Błyszczące cienie mogą przyciągać uwagę i podkreślać zmarszczki pod oczami. Zamiast tego wybierz matowe cienie w naturalnych odcieniach, które pomogą stworzyć efekt wygładzenia.
 • Zastosuj kreskę na dolnej powiece: Delikatna kreska na dolnej powiece może pomóc w zatuszowaniu zmarszczek i podkreśleniu oczu. Wybierz kremową lub żelową kredkę o intensywności dopasowanej do Twojego makijażu.
 • Zastosuj maskarę do rzęs: Aplikacja maskary na rzęsy może przyciągnąć uwagę i odwrócić ją od obszaru zmarszczek pod oczami. Wybierz maskarę, która nadaje objętość i wydłuża rzęsy, aby otworzyć spojrzenie i odciągnąć uwagę od zmarszczek.

Pamiętaj, że makijaż jest jedynie tymczasowym rozwiązaniem, które może pomóc w ukryciu zmarszczek pod oczami na krótki czas. Długoterminowe metody redukcji zmarszczek, takie jak odpowiednia pielęgnacja skóry i stosowanie odpowiednich produktów, są kluczowe dla poprawy wyglądu skóry wokół oczu. W rozważaniach, co na zmarszczki pod oczami, nie można także pominąć zmiany stylu życia.

Zdjęcie autora
Autor
kosmetolog Katarzyna Chlebicz

Licencjonowany kosmetolog - ukończyłam studia I stopnia na kierunku kosmetologia oraz studia magisterskie na kierunku zarządzanie w ochronie zdrowia. Jedną z moich największych pasji jest taniec.

Podobne wpisy
Zmarszczki pojawiają się w wyniku ruchów mięśni twarzy. Im więcej jest powtarzalnych ruchów tych samych...
CZYTAJ
Zmarszczki palacza, zmarszczki posłoneczne, zmarszczki senne, grawitacyjne i inne rodzaje tych zmian skórnych spędzają sen...
CZYTAJ
O skuteczności kosmetyku świadczy odpowiednio dobrany skład. Kluczowe w przypadku produktów przeciwstarzeniowych są substancje aktywne...
CZYTAJ
Certyfikaty i wyróżnienia