• 💰 Dostawa za 0 zł przy zakupie za min. 59 zł* Sprawdź!
  • Skorzystaj z wyszukiwarki
Legalna apteka
2018-06-05
Porady

Kiedy i dlaczego warto przyjmować odżywki białkowe?

Odżywka białkowa najczęściej kojarzy się z osobami regularnie uprawiającymi sport. Przekonaj się, czemu są potrzebne i kto powinien włączyć je do swojej diety!

 Kiedy i dlaczego warto przyjmować odżywki białkowe - apteka internetowa Melissa
Spis treści

Odżywki białkowe

Odżywki białkowe to podstawa diety każdej osoby, która stara się ćwicząc zbudować masę mięśniową. W tym przypadku nawet zrównoważona dieta bogata w białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i składniki mineralne jest niewystarczająca. Należy uzupełnić ją o przyjmowanie odżywek, zawierających duże ilości aminokwasów egzogennych, ponieważ organizm nie może ich syntetyzować samodzielnie. Odżywka białkowa służy wzbogaceniu diety osoby trenującej w podstawowy budulec mięśni. Białko wzmacnia nie tylko mięśnie, lecz także wpływa na zwiększenie efektywności wykonywanych ćwiczeń. Suplementowanie białka przez osoby regularnie trenujące jest istotne również ze względu na wzrost zapotrzebowania na nie wraz z kolejnymi treningami.

Odżywkę białkową powinno się dostosować do intensywności wykonywanych treningów. Odpowiednio rozłożone proporcje białka przyczyniają się do wzrostu efektywności, przyrostu pożądanej masy mięśniowej, a także redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej. Pomocni w doborze białka i jego dawki są trenerzy personalni.  

Białko zwierzęce, czy roślinne?

W dietach kulturystów dominują białka pochodzenia zwierzęcego: koncentrat WPC oraz izolat WPI białka serwatki, białko jajeczne, białko mleka, kazeina, czasami białko pszenicy. Najpopularniejszymi i najcenniejszymi wśród nich są między innymi białko kazeiny oraz białko serwatkowe. Jednak również osoby na diecie roślinnej nie są pozbawiane możliwości zbudowania masy mięśniowej. W tym przypadku poleca się spożywać izolat białka sojowego. Jest ono bowiem pełnowartościowe i zapewnia maksymalne przyswajanie. Oba rodzaje białka – zwierzęce i roślinne – są zatem tak samo pomocne w budowaniu masy mięśniowej beztłuszczowej.

Znalezienie dla siebie odpowiedniej odżywki białkowej nie powinno być trudne. Na rynku obecnych jest bowiem bardzo wiele odżywek proteinowych, zróżnicowanych pod względem ceny, a także składu – preparaty tworzone na bazie różnego rodzaju form białek, o innych wartościach odżywczych. Internetowa Apteka Melissa oferuje bogatą ofertę odżywek białkowych https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/odzywki-bialkowe,613.html pośród których znaleźć można preparaty zawierające nawet 80% czystego białka serwatkowego! Wybierz odpowiedni dla siebie preparat, wzmocnij efektywność i zbuduj wymarzoną sylwetkę!

Zdjęcie autora
Autor
mgr farm. Izabela Kurowska

Przedmiotem jej zainteresowań od zawsze było zdrowie - ukończyła więc studia farmaceutyczne na Wydziale Farmacji Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz studia podyplomowe w zakresie dietetyki w Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu. Jej wykształcenie, a także poczucie misji w niesieniu pomocy ludziom, zaowocowały praktycznym, wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami aptek oraz z osobami zmagającymi się z problemami zdrowotnymi, wynikającymi z takich schorzeń jak nadwaga czy otyłość. Swoją postawą – w pracy i poza nią – promuje holistyczne podejście do zdrowego stylu życia, obejmującego zarówno właściwe żywienie, jak i aktywność fizyczną.

W Aptece Melissa pełni między innymi funkcję eksperta w Strefie Wiedzy, dzieląc się swoimi wskazówkami i spostrzeżeniami w przystępny sposób, w ramach artykułów poradnikowych. Prywatnie jest mamą dwójki dzieci, w których na co dzień stara się zaszczepić pasję do zdrowego stylu życia. Sama w wolnym czasie biega i ćwiczy z kettlebell, a dodatkowo rozwija swoją kolejną pasję, związaną z kosmetologią – a mianowicie pasję do naturalnej pielęgnacji twarzy i ciała.

Podobne wpisy
Certyfikaty i wyróżnienia